Postavíme alebo nepostavíme?

V roku 2006 vytvoril Tomáš Džadoň fotomontáž, v ktorej na plochú strechu osemposchodového paneláku v Poprade umiestnil tri zrubové drevenice. Keď to vnímame ako sochárske dielo, tak panelák tvorí monumentálny sokel pre v pomere k nemu maličké drevenice, ktoré sú na ňom učupené ako korunka. 2013 sa má vizualizácia stať realitou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

"Stala sa chyba. Socialistické urbanistické projekty zničili krajinu. Vyrástol som v jednom takom projekte. Mal som štastie. Z jednej strany som mal výhľad na Tatry. Koniec koncov, paneláky neboli až také zlé. Zmenili sa proporcie. Z rodinného domu na 13. poschodový panelák. Z domov postavených svojpomocne k domom postaveným režimom. Verím, že moja generácia má v sebe silu pozitívne prekonať túto traumu."

Tomáš Džadoň

"Sokel je neodmysliteľnou súčasťou klasického sochárstva, čo si Džadoň ako vyštudovaný sochár uvedomuje a pracuje s touto tradíciou. Na podeste je tu architektúra, ktorá často padla za obeť modernému urbanizmu, veď koľko osád zbúrali, lebo tam postavili priehradu, fabriku alebo sídlisko? Práca má názov Pamätník ľudovej architektúry a v roku 2008 ju Džadoň doplnil o ďalšiu vizualizáciu tentoraz už zatepleného paneláku v pastelových farbách, opäť s drevenicami na streche. Ako ukazuje, spojenie tradície a súčasnosti sa mení v kontexte a je len otázkou času, kedy sa samotná súčasnosť premení na tradíciu. Džadoňov nápad pamätníka vyvolal od svojho vzniku mnohé reakcie a v roku 2013 má byť realizovaný v Košiciach, ktoré budú európskym hlavným mestom kultúry. Z iných krajín vieme, že projekty takéhoto rozsahu poskytujú výnimočnú príležitosť pre vznik odvážnych umeleckých diel, ktoré mávajú ikonickú kvalitu. Vedenie košického projektu zaradilo Pamätník ľudovej architektúry medzi prioritné realizácie v oblasti súčasného umenia vo verejnom priestore Košíc a jeho autora čaká veľa práce a logistiky."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gabriela Kisová

Pamätník ľudovej architektúry

Pamätník ľudovej architektúry

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na tom, aby Pamätník ľudovej architektúry vznikol, pracujú: Tomáš Džadoň, umelec a autor, Tomáš Tokarčík, architekt projektu, Zuzana Bodnárová, kultúrna manažérka z centra BANSKÁ ST A NICA Contemporary, Gabriela Kisová, galeristka a kurátorka, Lukáš Berberich, dramaturg kultúrneho centra Tabačka, výtvarný teoretik a publicista Palo Fabuš, a ďalší nadšenci, o ktorých sa dozviete viac aj na tomto blogu. Zoznam autorových rubrík:  Umenie v mestePanelový diskurzNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu