Býčia nadvláda pokračuje

Písmo: A- | A+

Akciové trhy v Spojených štátoch a v Európe prepisujú historické maximá, keď sa obraz rastu svetovej ekonomiky a firemných ziskov zlepšuje a koronareštrikcie sú uvoľňované pri masívnom prítoku kapitálu na burzy.

Prichádzajúce makrodáta zo svetovej ekonomiky hovoria o robustnom oživovaní s tým, ako sa koronavírus postupne dostáva pod kontrolu aj vďaka pokračujúcemu očkovaniu proti nemu, čo umožňuje zmierňovať rôzne reštriktívne opatrenia na obmedzenie jeho šírenia.

Graf1: Lockdowny sa postupne uvoľňujú

Obrázok blogu

Vskutku globálna ekonomická nálada sa posunula podľa marcového JP Morgan Global PMI Composite Indexu na sedemročné vrcholy.

Graf 2: Sentiment v globálnej ekonomiky je na sedemročných maximách

Obrázok blogu

A to ešte nebol v plnej miere nasadený najnovší gigantický fiškálny balík v USA za 1,9 bilióna dolárov, ktorý pridá celej svetovej ekonomike len v tomto roku zhruba 100 bázických bodov rastu, a nebol ani zohľadnený fakt, že Európa preradí na vyšší prevodový stupeň rastu až v najbližších mesiacoch po zrýchlení tempa vakcinácie proti COVID-19.

Konštruktívne a stále sa zlepšujúce fundamenty dávali palivo pokračovaniu rely na akciových trhoch na oboch brehoch Atlantiku, ktorá vyúsťuje do ich posunu na nové historické maximá pri poklese indexu volatility VIX, prezývaného ako index strachu, na najnižšie úrovne od vypuknutia pandémie koronavírusu, pričom finančné podmienky sú podľa meraní Bloombergu najviac uvoľnené od konca roka 2018.

Graf3: Americké akcie (index S&P 500) na rekordných úrovniach

Obrázok blogu

Zdroj: cnbc.com

Graf 4: Aj Európske akcie (index STOXX 600) prepisovali historické maximá

Obrázok blogu

Zdroj: cnbc.com

Graf 5: Strach z Wall Street ustupuje

Obrázok blogu

Vzhľadom na to, že odhady rastu globálnej ekonomiky aj firemných ziskov sú revidované v ostatných mesiacoch stále nahor, myslíme si, že rely na akciových trhoch sa ešte neminula para.

Graf 6: Pozitívne revízie odhadov rastu HDP

Obrázok blogu

Graf 7: Zlepšujú sa aj projekcie firemných ziskov

Obrázok blogu

Najmä keď uvoľnená menová politika, ktorá dodáva býkom výraznú pomocnú ruku, bude mať moc tlačiť aj valuačne bohaté rizikové aktíva ďalej nahor.

Graf 8: Bilancie centrálnych bánk pokračujú v nafukovaní sa

Obrázok blogu

Zdroj: Morgan Stanley

Najviac by sa v prostredí rýchlejšieho a skoršieho ako pôvodne očakávaného odrazu ekonomiky malo dariť procyklickým hodnotovým akciám.

Graf9: Hodnotovým akciám by sa malo najlepšie dariť

Obrázok blogu

Na rozdiel od rastových titulov by im mal menej prekážať posun výnosových kriviek nahor. Práve naopak, mali by benefitovať aj z nich, keďže len signalizujú lepšie ekonomické časy.

Ďalším plusom pre ne bude rušenie prísnych pravidiel sociálneho odstupu, z ktorých benefitoval najmä technologický sektor.

Zvyšovanie váh cyklických akcií v investičných portfóliách na úkor rastových momentových akcií sa už začalo, no ešte stále nie je na konci. Predpokladáme, že budú naďalej rásť rýchlejšie ako zvyšok trhu.

Vo všeobecnosti nie sme znepokojení faktom, že výnosy štátnych dlhopisov by mali ďalej rásť, keďže nominálne sadzby sú stále z historického hľadiska nízke a reálne sadzby ostávajú naďalej záporné. Centrálne banky sa budú starať o to, aby finančné či financujúce podmienky ostali naďalej priaznivé a vytvárali priestor na rýchlu obnovu, pričom dočasný odraz inflácie bude pre dočasný charakter tvorcami menovej politiky prehliadaný.

Neobávame sa ani faktu, že by sa mohol spomaliť prítok kapitálu od retailových investorov na trhy po tom, čo do nich za ostatné tri mesiace cez ETF fondy naliali až 300 miliárd dolárov a celkový prítok kapitálu na akciové trhy za posledných päť mesiacov bol väčší ako za predošlých 12 rokov dokopy.

Graf 10: Rekordné prítoky kapitálu na akciové trhy

Obrázok blogu

Rely by pritom nemali zlomiť krk ani správy o zámeroch zvyšovať korporátne dane z príjmov v USA či rodiacu sa medzinárodnú dohodu o minimálnej úrovni zdanenia firiem.

Hlavným zdrojom prípadných korekcií, ktoré by však nemali mať dlhé trvanie, by mohli byť volatilné precenenia vládnych dlhopisov vzhľadom na inflačný vývoj.

Skryť Zatvoriť reklamu