Historicky najvyššie zníženie ťažby OPECu+ nestačí

Dohoda nestačí na vybalansovanie trhu trpiaceho kolapsom dopytu v dôsledku spomalenia ekonomickej aktivity pre koronavírus.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po štvordňovom náročnom maratóne multilaterálnych videokonferencií a neposlušnosti Mexika sa kartel OPEC vedený Saudskou Arábiou a s ním spolupracujúce krajiny na čele s Ruskom v nedeľu neskoro večer dohodli na historicky najvyššom znížení ťažby, ktoré dosiahne oficiálne 9,7 milióna barelov dennej produkcie od začiatku mája, čo je zhruba 10 percent celkovej svetovej produkcie. Táto dohoda ani v kombinácii s očakávaným poklesom ťažby G20 v očakávanom rozmedzí štyroch až piatich miliónov barelov a raste nákupov do strategických rezerv nebude stačiť, aby vybalansovala trh trpiaci kolapsom dopytu v dôsledku spomalenia ekonomickej aktivity pre koronavírus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena ropy v priebehu predchádzajúcich týždňov skolabovala o vyše 60 percent na 18-ročné minimá a cena benchmarku WTI sa pohybovala na úrovni 20 dolárov v dôsledku kombinácie výrazného poklesu dopytu spôsobeného koronavírusom a neschopnosti OPEC-u+ dohodnúť sa v marci na znížení ťažby, čo následne vyústilo do otvorenej cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom, kde Rijád oznámil zníženie predajných cien a zvýšenie ťažby svojej ropy. Hoci išlo o spor týchto dvoch krajín, bolesť z hľadiska príjmov rozpočtov pociťovali pri znížených predajných cenách všetci veľkí producenti vrátane Spojených štátov. Rijád či Kremeľ aj pri 20- či 30-dolárových predajných cenách dokážu mať ziskovú ťažbu (hoci diera v ich štátnych rozpočtoch bude veľká), to však neplatilo o bridlicových ťažiaroch v Spojených štátoch, ktorých nákladový break-even bod je vyšší a nízke ceny pre nich predstavovali existenčné riziko. Preto americkí kongresmani začali vytvárať tlak na Saudskú Arábiu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu OPEC-u+, a nakoniec sa do sporu vložil aj samotný americký prezident Donald Trump, čo vyústilo do toho, že Rijád a Moskva začali spolu opäť komunikovať a dohodovať podmienky zakopania sekery cenovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Pôvodne bol ohlásený videomíting OPEC-u+ už na začiatok minulého týždňa, no pre prebiehajúce rokovania Saudov a Rusov bol posunutý až na štvrtok, kde bola dosiahnutá predbežná dohoda hovoriaca o znížení ťažby o 10 miliónov barelov denne a bolo už pripravené aj tlačové vyhlásenie k nej. Len Mexiko robilo problémy a nechcelo znížiť svoju produkciu o požadovaných 400-tisíc barelov, ale iba o 100-tisíc barelov dennej produkcie, predovšetkým v dôsledku toho, že populistický prezident Andrés Manuel López Obrador sľuboval voličom zvyšovanie ťažby a doma by mu dohoda ťažko prešla. Navyše národný ropný koncern PEMEX sa topí v obrovských dlhoch a zníženie ťažby by jeho problémy ešte prehĺbilo. Hoci rozdiel 300-tisíc barelov nehrá veľkú rolu pre OPEC+, Saudská Arábia striktne požadovala, aby sa Mexiko pridalo k ostatným krajinám. V opačnom prípade by sa mohol vytvoriť precedens s mnohými výnimkami pre všetkých, čo by podkopalo akcieschopnosť združenia.

SkryťVypnúť reklamu

Rokovania sa tak predĺžili aj na piatok a neskôr aj sobotu a nedeľu. Ešte pred víkendom opäť vstúpil na scénu americký prezident Donald Trump, ktorý sa ponúkol, že 300-tisíc barelov zníženia Mexika zoberie Amerika na „vlastné tričko“ a Mexiko jej to potom niekedy „vráti“. Tu sa ukázalo, ako veľmi Spojeným štátom záleží na tom, aby sa trh s ropou vybalansoval, keďže masívny previs ponuky a nízke ceny ohrozovali ich energetický sektor a tisíce pracovných miest v ňom. Rijádu sa plán Spojených štátov nepozdával najmä preto, že by nešlo o štátom nariadené zníženie ťažby (v USA to nejde, keďže producenti sú súkromnými firmami), ale išlo by o trhovými silami prirodzené zníženie, ktoré by nastalo tak či onak.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon bola v nedeľu večer oznámená definitívna dohoda, kde Mexiku bolo umožnené znížiť ťažbu len o 100-tisíc barelov a nie o 400-tisíc alebo 23 percent zo stavu k októbru 2018 ako požadovala dohoda. Oficiálne sa hovorí o znížení ťažby od 1. mája o 9,7 milióna barelov na dva mesiace, potom o 7,7 milióna barelov do konca roka 2020 a o 6 miliónov barelov od začiatku roka 2021 do apríla 2022. Číslo 9,7 milióna predstavuje zníženie oproti stavu z októbra 2018, kde každý člen združenia sa zaviazal znížiť produkciu o 23 percent. Výnimkou je už spomínané Mexiko, ale aj Saudská Arábia a Rusko, kde sa za východisko neberie október 2018, ale 11 miliónov barelov a obe krajiny v prvej fáze znížia ťažbu na 8,5 milióna. Reálne zníženie oproti stavu z apríla, keď produkcia Saudov dosahuje vyše 12 miliónov barelov, je preto ešte väčšie a pohybuje sa na úrovni 12,4 milióna barelov denne. Na druhej strane, ak je to porovnávané s priemernou produkciou z prvého kvartála, tak OPEC+ zosekal produkciu len o 7,2 milióna barelov. Stále ide o výrazne vyššie číslo ako doterajší rekord z finančnej krízy v roku 2008 na úrovni 2,2 milióna barelov. Trhové očakávania zníženia OPEC-u+ boli však vyššie.

Krajiny G20 rokovali o obmedzení ťažby v piatok, ale výsledok mítingu bol takpovediac amorfný, keď sa nezaviazali k žiadnemu konkrétnemu číslu zníženia. Najskôr sa hovorilo o 5 miliónoch barelov, teraz sa špekuluje, že toto číslo by mohlo dosiahnuť 3,7 až 5 miliónov a zrejme bude bližšie k spodku intervalu. Navyše nepôjde o dobrovoľné okamžité zníženie, ale zníženie výsledkom pôsobenia trhových tlakov, keď mnohí producenti prirodzenie znížia ťažbu pri nízkych cenách. Pôjde tak o relatívne pomalý proces.

Kombinácia 12,4 milióna barelov zníženia ťažby OPEC-om+ a v optimistickom scenári 5 miliónov barelov skupinou najväčších svetových ekonomík združených v G20 dáva optimistické číslo „cutov“ vo výške takmer 17,5 milióna, pričom v drafte OPEC-u+ sa hovorilo dokonca o 20 miliónoch barelov. Toto číslo by bolo reálne, ak by sa zobral do úvahy aj efekt napĺňania strategických ropných zásob krajín združených v Medzinárodnej energetickej agentúre (IEA). Špekuluje sa, IEA by takýto krok mohla oznámiť v najbližších dňoch. 

Efektívne 20-miliónové zníženie ťažby by bola vskutku silná zbraň, ktorá by dokázala vybalansovať trh a posunúť ceny vyššie. Problémom je, že takéto číslo bude náročné „predať trhu“. Po prvé preto, že miera compliance OPEC-u+, teda dodržiavania dohody, nebýva vysoká. Aj pri predpokladanom 100-percentnom compliance jadrových krajín OPEC-u a 50-percentnom pridružených by reálne z trhu oproti stavu z prvého štvrťroka zmizlo len 4,3 milióna barelov dennej ťažby ropy. Po druhé, ako bolo spomínané, znižovanie ťažby G20 bude pomalé a môže trvať aj 12 mesiacov. Po tretie, ani zvyšovanie strategických ropných rezerv nie je jednoduché, keď mnohé zásobníky sú plné a je logisticky náročné zabezpečovať rýchle navyšovanie. A nie je možné ani zmiešať v zásobníkoch rôzne druhy ropy – tzv. sladkú či kyslú dokopy.

Neveríme, že historická dohoda OPEC-u a s ním kooperujúcich krajín v krátkom čase povedie spolu s opatreniami G20 a vyššími nákupmi ropy v rámci strategických rezerv k posunu ceny ropy nahor v najbližšom čase. Bude dostatočná, aby zastavila jej pád na nízke „teen“ úrovne. Väčšinu apríla a mája ostanú ceny okolo súčasných úrovní, teda WTI tesne nad 20 dolármi a Brentu okolo/pod 30-dolárovou métou. Až keď príde oživenie dopytu v druhom polroku, po odstraňovaní koronareštrikcií, možno očakávať oživovanie cien ropy.

Stanislav Pánis

Stanislav Pánis

Bloger 
  • Počet článkov:  47
  •  | 
  • Páči sa:  5x

Analytik J&T Banky Vyštudoval som odbor Financie, bankovníctvo a investovanie na Fakulte Financií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Od roku 2006 sa pohybujem v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T Banke pracujem od roku 2011. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu