Čítanie kníh v cudzom jazyku

Moje skúsenosti a postrehy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tento rok som prečítal väčšie množstvo kníh v anglickom jazyku. Ak vás zaujíma ktoré to sú, tak sem pridávam obrázok, na ktorom sú odfotené. (V skutočnosti je tých kníh viac, lebo som prečítal aj Alicu v krajine zázrakov, Údolie hrôzy, a asi polovicu rozprávok bratov Grimmovcov.)

Obrázok blogu
(zdroj: Juraj Paškuliak)

Mne čítanie týchto kníh veľmi pomohlo a preto som sa rozhodol, že napíšem svoje postrehy, ktoré vám môžu byť užitočné pri učení sa angličtiny, alebo iného cudzieho jazyka.

V čase keď som sa začal zodpovedne učiť angličtinu, prišlo do módy učenie sa fráz. Ľudia si kupovali knižky s frázami a memorovali sa ich. Mne sa tento spôsob učenia nepáčil, lebo to bolo len bifľovanie sa, akurát sa človek nebifľoval slovíčka, ale frázy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A keď sa naučíte, povedzme päťdesiat fráz a okrem nich neviete nič iné, tak môžete urobiť dojem na niekoho, keď pár fráz vyslovíte. Ale keď sa dostanete do situácie, keď potrebujete s niekým naozaj komunikovať, tak nebudete rozumieť ničomu čo hovorí. Proste na začiatku človek nie je schopný sa dorozumieť, a ani bifľovanie sa fráz to nezlepší. Preto treba od začiatku budovať slovnú zásobu. A tá sa najlepšie buduje čítaním kníh.

Viem že teraz má každý internet v mobile, takže môže čítať takto, ale knihy majú a budú mať stále svoje nezastupiteľné miesto, lebo keď čítate beletriu, tak ten zážitok z čítania je iný, ako keď čítate nejaké diskusné fórum, kde je množstvo ľudí, ktorí nevedia písať, a ktorých príspevky sa zle čítajú, nie preto že vy neviete čítať, ale preto že sú zle napísané.

SkryťVypnúť reklamu

Benefity čítania kníh: Knihy sú úžasný prostriedok ako si rozšíriť slovnú zásobu. Ich výhodou je, že sa naučíte aj to, že slová majú mnoho významov. Napríklad základný význam slova curious je zvedavý, ale toto slovo znamená aj zaujímavý. A tak ďalej. Výhodou učenia sa slovíčok z kníh je že sa ich učíte v kontexte a tak si ich ľahšie zapamätáte.

Ďalším benefitom je, že sa učíte phrasal verbs a idiómy. Ja mám veľmi rád príbehy Sherlocka Holmesa, v angličtine som počas tohto roka prečítal štyri knihy jeho príbehov, a v nich je množstvo krásnych idiómov. Rovnako ako slovíčka, aj phrasal verbs a idiómy sa učíte v kontexte, takže si ich ľahšie zapamätáte.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím benefitom čítania kníh je že sa učíte pokročilú gramatiku.

A teraz, akým spôsobom som čítal knihy.

Keď som kedysi dávno začínal, tak som každé nové a neznáme slovo hľadal v slovníku. Musel som to takto robiť, lebo inak by mi unikala pointa textu. Tento spôsob čítania sa volá intensive reading. Takýmto spôsobom som sa naučil základné slová, ktoré tvoria väčšinu jazyka.

Nevýhodou tohto spôsobu čítania je, že kvôli nízkej rýchlosti čítania, slová ktoré sa v texte neopakujú, alebo sa opakujú veľmi málo, zabudnete. Keď sa v knihe dostanete na stranu dvadsať, zabudnete väčšinu slov ktoré boli na strane desať, keď sa dostanete na stranu tridsať, zabudnete na väčšinu slov ktoré boli na strane dvadsať, atď..

SkryťVypnúť reklamu

Preto, časom, ako sa moja slovná zásoba rozširovala, som začal čítať viac štýlom extensive reading, teda som si užíval príbeh a slovník som bral do ruky len keď to bolo naozaj nutné.

Týmto štýlom som čítal tento rok, a preto sa mi podarilo prečítať tak veľa kníh, a popritom stihnúť aj mnoho iného.

Dá sa povedať že keď čítate nejakú knihu, a narážate na slová ktoré nepoznáte, tak tieto slová sa dajú rozdeliť do troch skupín. Prvá skupina sú slová, ktorých význam si domyslíte. Druhá skupina sú slová, ktoré nie je pre pochopenie pointy textu potrebné vedieť. Tretia skupina sú dôležité slová, bez ktorých nepochopíte o čom sa v knihe píše. Tieto slová je potrebné si nájsť v slovníku.

Tak dajme tomu čítate nejakú knihu, na každej strane sú v priemere tri slová, ktoré si domyslíte. Tri, ktoré pre pochopenie textu nie je potrebné vedieť, a jedno alebo dve, kvôli ktorým je potrebné brať do ruky slovník. Takýto spôsob čítania je pomerne rýchly a za deň môžete prečítať desiatky strán.

Pri extensive reading sa paradoxne naučíte viac slov, ako keď sa všetky nové slová bifľujete, lebo tým že prečítate denne veľké množstvo strán, si fixujete v pamäti slová, ktoré sa v texte opakujú. Takto sa ako prvé naučíte viac frekventované slová, ktoré by mali byť vašou prioritou.

Juraj Paškuliak

Juraj Paškuliak

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  879x

Pochádzam z Kláštora pod Znievom. Študoval som na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici. Živím sa výrobou majstrovských sláčikových hudobných nástrojov. Som autorom štyroch zbierok poviedok, ktoré v priebehu rokov 2010 až 2013 boli vydané v knižnej podobe. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaNezaradenéPrózaFotografiePoéziaKultúraSúkromnéSpomienky na matku

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu