Fotomaratón Bratislava 2007

Keď som sa v sobotu v Bratislave vynorila spoza rohu na Primaciálnom námestí, roztriasli ma zimoriavky. Nebolo to ranným mrazíkom, ale tým mnohohlavým davom, ktorý sa tu stretol, aby to všetkým ukázal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)
Obrázok blogu


Obrázok blogu

Dav mal podľa organizátorov okolo 380 zaregistrovaných hláv + desiatky gardedám a bodyguardov. Pozerala som sa okolo a začala som o sebe pochybovať, či som správne vystrojená a vyzbrojená. Do dokonalého fotografického outfitu mi strašne veľa chýbalo: Nemala som ani žlté podkolienky,

Obrázok blogu


ani červenú čiapku,

Obrázok blogu


ani zelenú šatku či čierny šál,

Obrázok blogu

Obrázok blogu


nemala som čierny rolák, vestičku s dvadsiatimi vreckami, sadru na ruke, ružu na klobúku, klobúk bez ruže,

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu


nemala som kolobežku, no proste dokonalý loser.

Obrázok blogu


Ale čo bolo najhoršie,nemala som veľké, matné, čierne delá, také, čo už zdiaľky vyzerajú že fotia samé a pri fotení šepkajú čch-čch; vo vrecku som stískala svoj ľahký striebrný automat, na ktorý som bola ešte včera taká pyšná...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Pod tlakom takej očividnej konkurencie som váhala, ale nakoniec som sa zaregistrovala. Zaplatila som vložné (aké fotogenické, však?) a vypočula si, aké témy musím za 6 hodín nafotiť a priniesť do Véčka.

Obrázok blogu

A potom som sa spolu s ostatnými rozišla všetkými smermi za fotením. Ja menovite smerom k vynikajúcemu Espressu u ruže, kde som si dala čokoládové kapučíno a sama so sebou malý brainstorming, ako ďalej, aby som postupovala maximálne ergonomicky.

Obrázok blogu

Fotomaratóny sú fotografické súťaže, ktoré bežia už mnoho rokov vo viacerých mestách a porota hodnotí to, ako súťažiaci vystihnú tému, do akej miery sú originálni a ako technicky kvalitne zvládnu fotky. Vedela som, že v treťom parametri dokonale prepadám, v druhom som majster klišé, tak som si povedala, že zabodujem aspoň v prvom kritériu, ale že si predovšetkým spravím pekný deň, keď už som oželela rodinný výlet na hrádzu.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrala som sa na lov fotiek a po hodine som mala dokončené dve témy, až kým som nestretla mamu malého mulata Joeyho, ktorá mi za to, že som Joeymu dala dúhovú sklenenku prezradila, že fotky nemusia byť v časovom poradí, ale v tématickom (čo, ako som sa neskôr dozvedela, nebola pravda). Začala som loviť aj ostatné témy. Bolo to celkom jednoduché: keď som niekoho videla fotiť, hneď som sa pozrela, či sa neujde nejaký motív aj pre mňa.

Obrázok blogu


Hlavné námestie, Kapitulská, Dóm, Hrad a potom nadol cez Hviezdoslavovove námestie - vedela som, že na tejto trase nájdem dostatok záberov. Nakoniec som zistila, že to, čo je najťažšie je dať všetkým záberom jednotiacu niť - nielen obsahovú, ale aj výrazovú a táto myšlienka ma tak vyčerpala, že som si na hrade musela dať café latte, toast a ananásový džús. A potom som už len schádzala dolu svahom, sledovala dvíhajúce sa mrakodrapy, klesajúce nevesty a ľudí, ktorí si užívali slniečko, výhľady a sami seba.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aj ja som si to užívala až tak, že som sa spamätala mierne prineskoro a mala čo robiť, aby som z dvoch kariet vytriedila 12 obrázkov, odovzdala a vzápätí ľutovala, že som neodovzdala iné zábery... Ale v tom som tuším nebola jediná, niektorí sa museli utešovať aj mackom.

Obrázok blogu

A tu je pár z tých záberov, ktoré som neodovzdala:

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu
Obrázok blogu

No nebol to zlý deň, až na to, že som stretla bývalého spolužiaka Mareka, korý ma nechal hádať, ako sa volá a jasné, že som nevedela. Napriek tomu som samú seba na záver dňa nezabudla odmeniť, ako ma naučil môj kamarát psychológ Janko - stačil mi na to kornútok pečených gaštanov.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vy fotíte? Tak vám prajem všetkým dobré svetlo :-)

Obrázok blogu

Doplnené trochu viac o fotomaratóne: Pravdepodobne prvý fotomaratón sa uskutočnil v r. 1998 v Berlíne, odvtedy tam prebehlo 8 ročníkov. Rozsah je širší, ako u nás; súťažiaci musia spracovať počas 24 hodín 12 tém. Podľa organizátorov (voľne preložené) "prvoradý je umelecký aspekt - nápad a fotografovanie. Dôležité je vytvoriť konzistentnú sériu a až dokonca mať dobré myšlienky". Ďalšie fotomaratóny sa už konali v Galsgowe a Cardiffe, Viedni, Kodani či v Piešťanoch - témy v Prahe sa počas troch ročníkov týkali Prahy, emócií či farieb.

Prvý bratislavský fotomaratón akoby nemal ústrednú, jednotiacutému – témy umožňovali voľnú interpretáciu v kontexte pekného dňa v Bratislave: Štartovné číslo; Sobota; My ľudia; Versus; Voľné miesta; Staré múry,staré príbehy; Keď ju miluješ, nie je čo riešiť; Ukážem ti niečo; Tusom rád; Štruktúra; Pot; Spomaľ; Reštart. Možno je škoda, že organizátori zvolili jednu z tém ako jasný odkaz na jedného zo sponzorov - ináč bolo všetko super a teším sa na budúci rok.

Doplnené 11. 11. 2007:

Tu nájdete výsledky prvého afotogalériu. bratislavského fotomaratónu. Perfektné tretie miesto v digitálnej fotografii získala blogerka Katka Ácelová.

Zora Pauliniová

Zora Pauliniová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Pozerám sa na svet a nechávam sa inšpirovať. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaSamosprávaVerejné priestoryTrendy v riadení a rozvojiPamiatky a interpretáciaObčianska participáciaFotkyReflexiePekné chvíleMobilitaArchitektúra

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
SkryťZatvoriť reklamu