
Víkend otvorených parkov a záhrad vznikol v r. 1998 v Londýne vďaka iniciatíve Iana Kennewaya a organizácie London Parks and Garden Trust ako snaha otvoriť londýnskej verejnosti parky (mnohé počas celého roka zamknuté), pritahnuť pozornosť k ich jedinečnosti, kráse a potrebnej ochrane.
Túto sobotu a nedeľu sa koná prvý Víkend historických parkov a záhrad Bratislavy, ktorý iniciovala nezisková organizácia Národný trust. Naše, bratislavské záhrady väčšinou nie sú zamknuté, trpia však nedostatkom údržby; stromom chýba kvalitná opatera a niektoré z nich sú ohrozené výstavbou (napr. Sad Janka Kráľa alebo Kochova záhrada). V ôsmich historických záhradách či priestoroch si teda budete môcť vybrať z rôznych aktivít pre veľkých a malých.
Čo odporúčam z programu, ktorý celý nájdete práve tu?
Určite pôjdem navštíviť Kochovu záhradu , ktorá je bežne verejnosti neprístupná a ktorú spoluprojektoval ešte veľký pán architekt - Samuel Jurkovič. Je zázrak, že sa jej dvere otvárajú a ktovie, či sa do nej ešte niekedy dostaneme a či ju niekto nezastavia...
Pozriem sa na to, ako ošetruje stromy Tomáš Fraňo, arborista, ktorý sa o ne stará s láskou a ošetroval napríklad aj Rusovský park. Dúfam, že okrem iného predvedie vysokú školu zlaňovania po stromoch...
V sobotu skúsim stihnúť večernú čítačku poézie, ktorú organizuje skvelý literárny server K6, známy projektom "Z police na ulice" - prezentáciami diel začínajúcich autorov na bratislavských a nitrianskych uliciach či nočnými čítačkami. Ak chcete náladu a autenticitu, určite príďte popočúvať.
Vyskúšam, ako dokážu interpretovať hodnoty historických parkov študenti strednej záhradníckej školy v Malinove, ktorí budú sprievodcami v každej zo záhrad a možno stihnem niektoré aktivity pre deti v Medickej či prednášku o historických parkoch v Horskom parku.
A možno sa budem len túlať a fotiť a pri tom si spomeniem na Schiffbeckovcov, čo darovali svoju (terajšiu Medickú) záhradu mestu. Na mešťanostu Justiho, ktorý založil Horský park a inicioval tradíciu bratislavských bálov, na ktorých sa zbierali peniaze na zeleň a na parky. Na dnešnú Grassalkovichovu záhradu a záhradu Úradu vlády, ktoré kedysi tvorili jeden obrovský celok a na Sad Janka Kráľa, ktorý vraj zakladali ešte za čias Márie Terézie a patril k prvým verejným parkom v Európe.
A budem dúfať, že sa raz vráti doba, keď bolo v Bratislave cťou park založiť...
Medická záhrada - priestor, kde si našli svoju niku viaceré generácie. Za pekných dní je tu plno - vidno, ako zúfalo by Bratislava potrebovala ďalšie zelené priestory.







Grassalkovichova záhrada (kedysi nazývaná Pionierska). V porovnaní s Medickou je tichšia (no kto by už chcel vyrušovať prezidenta)?

Aj tu stretávam žonglujúcich a decká, hrajúce na gitaru, ale zároveň tučastejšie vídam hrávať petang (najviac asi pri Sade Janka Kráľa, naihrisku pri Leberfingeri).


Tej jarnej tráve sa vtedy nedalo odolať.... sudy sa váľali jedna radosť.

Sad Janka Kráľa. Má charakter anglického romantického parku s voľnejšou kompozíciou a na rozdiel od predošlých záhrad je plný inlinistov a cyklistov. Za pozretie stoja monumentálne platany - ešte väčšie, ako v parku v Rusovciach.

A tu je už pozvánka. Pripomínam, že podrobný program nájdete na www.staremesto.sk. Dobrá správa: meteoristi hlásia na víkend pekné počasie a vysoké teploty....
