Môj Milý Sajfa...

Počúvala som ťa na Funku, sledovala tvoje bežecké ašpirácie na maratónoch rôznych kontinentov a nevyhla som sa ani vtipnej či stupídnej reklame, v ktorej si sa občas objavil. Nielen ja, ale aj iní ťa zrejme vnímali ako človeka, čo vie ovplyvniť mienku mladých ľudí - asi preto si sa teraz ocitol v petičnom výbore  za dobudovanie projektu Bratislavského nábrežia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (184)

Môj milý Sajfa, aj by som tú petíciu podpísala, pretože ma trápi, aké je to nábrežie špinavé a zanedbané. Napríklad ma štve, že sa za plotom ocitol Park kultúry a oddychu, jedinečná architektúra, ktorej pôvab sa skrýva vnútri a zaniká vedľa arogantného a nádor pripomínajúceho Riverparku.

Potrebujem však vysvetliť niekoľko vecí, ktoré v petícii píšete:

Bratislava je pekné a moderné mesto.

Naozaj si to myslíš? Bratislava, preťatá dopravnými tepnami, s devastovanými námestiami, s ikonickou architektúrou z čias socializmu a s variáciami na krabicovú architektúru z posledných 15 rokov? Za osem rokov, keď mestu vládol primátor Ďurkovský, bolo kde stavať a bolo za čo stavať. Kde teda ostala spomínaná krása a modernosť Bratislavy?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sme občania, ktorí tu žijeme, pracujeme a vyrastali sme v Bratislave.

Sajfa, ste takí občania, ako sú Obyčajní ľudia v parlamente, alebo dokonca ako Občianski kandidáti, ktorých bola pred časom komunálna sféra Bratislavy plná? Alebo ste takí jednoduchí, obyčajní občania, čo majú iba náhodou prepojenie na neobyčajných občanov z J&T a Henbury Development, ktorí začínajú skúšať aktivistické metódy (petícia) alebo greenwashing (Bratislavský okrášľovací spolok)?

Obrázok blogu


V poslednom období sa Bratislava stáva miestom nezmyselných politických šarvátok a súbojov a záujem nás občanov sa dostáva mimo záujmu predstaviteľov samosprávy Hlavného mesta SR Bratislavy.

SkryťVypnúť reklamu

Milý Sajfa, ktorý posledný čas myslíš? 8 rokov predošlého volebného obdobia v Bratislave, keď sa občania museli so svojim mesto súdiť ešte aj o informácie a kde poslanci mesta (vrátane Štefana Holčíka z vášho petičného výboru) pravidelne hlasovali proti vystúpeniu občanov na zastupiteľstve?

Alebo myslíš posledné 3 mesiace od nástupu primátora, ktorý začal zverejňovať dokumenty na internete, prestal prikazovať bratislavskej televízii, čo má vysielať, otvoril stretnutia s občanmi a stransparentnil rozhodovanie?

Bratislava je mesto, ktoré je atraktívne v celoeurópskom prostredí a len moderná infraštruktúra a investície zo súkromného sektora môžu zabezpečiť rozvojové projekty v Bratislave, na ktoré zadĺžená samospráva nemá finančné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoríme o tej samospráve, ktorá predávala pozemky pod cenu a proti vôli občanov (predaj lesíka Krasovského) a vyhýbala sa verejným súťažiam? Hovoríme o tých developeroch, ktorí lobovali, búrali, ťažili z pre mesto nevýhodných zámen a nárokovali si neoprávnené výhody?

Sajfa, vyzývaš primátora a poslancov Bratislavy:

Zabezpečiť dobudovanie Bratislavského nábrežia Dunaja, ktoré má slúžiť všetkým obyvateľom Bratislavy, ako oddychová zóna celomestského významu.

Vybudovať nové kultúrnospoločenské zariadenie ako plnohodnotnú a racionálnu náhradu za PKO v Bratislave na území, kde je možné takúto stavbu umiestniť s ohľadom na infraštruktúru zóny.

SkryťVypnúť reklamu

Toto sú kľúčové otázky, Sajfa: aké dobudovanie nábrežia a aké nové kultúrnospoločenské zariadenie chcete? Je teda petícia, ktorú zaštiťuješ vlastne petíciou za zbúranie PKO?

Je vaša petícia za privatizáciu verejného priestoru, za zapratanie nábrežia neinvenčnou architektúrou, za zabratie promenády prechádzajúcimi autami, ako sa teraz pred PKO deje? Je za to, aby sa v mene parkovania (spomínaná „chýbajúca infraštruktúra") zbúral kultúrny stánok, za ktorý Bratislava v súčasnosti nemá náhradu ani kapacitne, ani kvalitou? Náhrada za PKO by nemala ani polovicu jeho kapacity, nepatrila by mestu a stála by nás všetkých vyše 400 000 € ročne...

Sajfa, postavili ste svoju petíciu na manipulácii. Využívate obraz "pekné nové verzus staré škaredé" bez pomenovania, čo tým stratíme a čo za to zaplatíme. Mlčíte o neslušnosti a protiprávnosti dohôd s Ďurkovským, o politike vedenia, ktoré skvelý priestor nábrežia a areálu PKO zanedbalo, aby sme si neuvedomili, čo nám ide niekto odcudziť.

Akoby ste hovorili: Máte tam škaredý kultúrny dom, nechajte nás ho zbúrať a my si tam postavíme pekné nové hotely a byty a vy si riešte kultúru, kde chcete a za čo chcete...

Tak ako, Sajfa? Ak ti ide naozaj o kultúru, nepridáš sa radšej k petícii za zachovanie PKO, ku ktorej sa už prihlásilo vyše 12 000 ľudí?

Zora Pauliniová

Zora Pauliniová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Pozerám sa na svet a nechávam sa inšpirovať. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaSamosprávaVerejné priestoryTrendy v riadení a rozvojiPamiatky a interpretáciaObčianska participáciaFotkyReflexiePekné chvíleMobilitaArchitektúra

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu