Zatiaľ sa dejú iné veci:
Meníme tvár miest bez platných územných plánov a bez určených regulatívov. Zásadné zmeny v urbanizme miestnechávame tvoriť developerov a dobrovoľne prijímame na seba nimi vyvolané dopadya náklady.



Protiprávne búrame pamiatky a gumujeme históriu.






Vyrábame najviac áut na obyvateľa na svete. Tie vlastné sa snažíme uložiť tam, kde sa ešte zmestia, ajna úkor tých najslabších.





Kvôli diaľniciam vyvlastňujeme, ale na chodníky pre peších a pre cyklistov nám nezostáva...



Zastaviavame námestia, ihriská a zelené plochy; stromyvytesňujeme na perifériu; za protiprávne výruby udeľujeme smiešne pokuty...Kľúčové verejné priestory nechávame schátrať.





Staviame čierne stavby a legalizujeme ich.



Povoľujeme priemyselné parky v tesnom dotykupamiatkových rezervácií alebo bez napojenia na železnicu; okolo miest budujeme satelitné sídla - sídelnú kašu - takým spôsobom, že vytvárame problémy do budúcnosti.


Mestá, krajinu, hradby či galérie balíme do megaboardova z reklamných panelov vytvárame bariéry pre peších.






Zatiaľ čo v Brne, Plzni či Birminghame premieňa samospráva mestá tak, aby boli priateľské pre peších a vytvára generely pešieho pohybu, u nás sa chodníky stávajú prekážkovou dráhu.
Kým v Nemecku, Rakúsku či Holandsku nájdete bohatú sieť cyklistických chodníkov a Paríž zažíva renesanciu cyklistickej dopravy, u nás je jazda na bicykli luxusom a ohrozením zároveň.
Zatiaľ čo londýnsky primátor bojuje za záchranu najohrozenejších londýnskych parkov a zelených námestí a vo Veľkej Británii vyhlasuje každoročne vládna agentúra CABE súťaž o najzelenší projekt, u nás sa v Trenčíne, Žiline, Košiciach či Bratislave stávajú námestia a sady stavebnými parcelami.
Kým v Londýne, Strassburgu či vo Viedni zachraňujú a využívajú industriálnu architektúru, na Slovensku sme stihli úspešne zlikvidovať celé areály, ktoré boli svedectvom našej industriálnej histórie.
Pokiaľ v Brne, Berlíne, Londýne, vo Viedni či Varšave samospráva počúva občanov a vytvára priestor pre rôzne možnosti ich zapojenia - do spolurozhodovania, do vytvárania projektov, do strategického plánovania - v Bratislave samospráva prepisuje územný plán a vyhráža sa občanom, že ich bude žalovať...
Mám skončiť niečím pozitívnym?
Už vidím pred sebou obraz: komíny budú dymiť, siluety slovenských miest budú tvoriť mrakodrapy, autá budú veselo uháňať hore - dole po diaľnici - za prácou, za nákupmi, za kúskom lesíka - a v ústrety ružovým zajtrajškom...


