Nie,Fico nepochopil. Pre neho je nepochopiteľné, že by ľudia mohli protestovať proti tomu, že im za oknami bude smrdieť skládka; nerozumie tomu, že si vedia a chcú riešiť problémy aj sami, bez toho, aby to za nich robil mocný štát. Svojou reakciou však premiér poskytuje učebnicový príklad javu, ktorý vedci označujú ako groupthink.
Groupthink je jav skupinového myslenia (občas označovaný ako skupinovástupidita), ktorý vedie k tomu, že sajednotlivci a skupiny uzatvoria pred spätnou väzbou z vonkajšieho prostredia aakékoľvek kritické podnety považujú za útok proti sebe.
Tento jav sa prejavuje veľmi viditeľne napríklad cez:
nekritické zdôrazňovanievýnimočnosti a správnosti vlastného konania,
hľadanie argumentov proti druhej strane,
kriminalizovanie oponentov, ktorí majúiný názor,
vytváranie obrazu nepriateľa,
hľadanie konšpirácií a sprisahanítam, kde nie sú a pod.
Keď sa k tomu pridá syndróm spasiteľa, velikášstvo a vytváranie zástupných problémov, diagnóza je hotová... Nasledovné výroky to ukazujú veľmi zreteľne:
"Budeme preverovať celý priebeh tejtokauzy aj z hľadiska toho, kto mal záujem a z akých dôvodov útočiť na vláduSlovenskej republiky,"
"Vláda sa zaoberala aj tým, akoje možné, že takýmto širokým spôsobom bola kauza skládky v Pezinkumedializovaná .... ako spontánne vznikali niektoré protestné zhromaždenia, akosa zrazu len tak, z ničoho nič, zjavil spevák, ktorý si bežne účtuje stotisíc,dvestotisíc korún za vystúpenia..."
"Hovorím o tom, že v pozadí problému , ktorývznikol medzi KSÚ a skládkou v Pezinku je úplne iná výstavba v úplne inejčasti Bratislavy a o tejto výstavbe má takisto rozhodovať KSÚ, len ten má iný názor,ako má investor. Toto je momentálna vec, ktorú vám môžem povedať. Budeme pokračovať,budeme presne pomenovávať, či došlo alebo nedošlo k vydieraniu šéfa KSÚ, čo mu bolopovedané, kto ho navštívil, ako to bolo povedané, čo sa všetko stane, ak nevyjdekrajský stavebný úrad v ústrety niekomu pri výstavbe, ale nechajte násprosím pracovať, lebo to sú príliš háklivé informácie takéhoto typu..."
Groupthink, teda vytesnenie iných pohľadov, dobrovoľná slepota vedie k nesprávnym rozhodnutiam; k čoraz výraznejším deformáciám systému a v prípadeúplného uzavretia sa spätnej väzbe z prostredia aj k jeho možnému kolapsu.
Čo je pre Slovensko aspoň malé svetielko na konci tunela, nie?