Postup pre investora:
Pripravte projekt veľkolepej výstavby na území, známom ako Kablovka, ktorého inudstriálna história sa vinie cez tri storočia.
Nezaujímajte sa o hodnoty daného územia, neinšpirujte sa súčasnými trendmi revitalizácie industriálnych pamiatok pre nové účely, pripravte sa všetko asanovať.
Získajte búracie povolenie na niektoré objekty a začnite búrať.
Kašlite na to, že na dosah ruky stoja tri pamiatky, ktoré Pamiatkový úrad navrhol na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku; v žiadnom prípade ich nijakým spôsobom nezabezpečte pred dôsledkami výbuchov v tesnej blízkosti či pred dynamickým zaťažením stavebnými mechanizmami, ktoré búrajú susediace stavby.
Pokusne zbúrajte jednu z navrhnutých pamiatok bez toho, aby ste mali zákonom určené búracie povolenie stavebného úradu.
Počkajte pár dní a nevšímajte si aktivity občanov, samosprávy, štátnej správy či médií...
Zbúrajte aj zvyšné dve pamiatky, samozrejme bez búracieho povolenia.
Zožeňte si posudok statika, že pamiatky samozrútením ohrozovali okolie a užívajte si ten pocit záchrancu ľudských životov a majetku ...

Postup pre ministerstvo kultúry:
Prijmite návrh Pamiatkového úradu na vyhlásenie troch objektov bývalej Kablovky za Národné kultúrne pamiatky.
Pre administratívnu chybu návrh po pár týždňoch vráťte a opäť ho prijmite.
Stretnite sa s investorom a niektorými zainteresovanými. Prediskutujte s nimi situáciu.
Čakajte...
...a čakajte...
... a čakajte mesiace, veď zákon vám nestanovuje žiadnu lehotu...
a potom vyhláste, že pamiatku nevyhlásite, pretože sa zachovalo primálo pamiatkových hodnôt a neumožňuje to ani celkový stavebno - technický stav pamiatky a užívajte si ten pocit úľavy, že to konečne máte z krku.

Aktéri:
Kablovka
Po tomto víkende de facto neexistujúci komplex historických i novších stavieb, zrovnanýso zemou. Jednou z navrhovaných pamiatok bola pôvabná kotolňa od AlexandraFeiglera, ktorý projektoval napríklad aj známu bratislavskú Štefánku. Padla ako posledná 12. januára.
HB Reavis, známy viacerými projektmi, napr. výstavbou Auparku v Žiline, ktorý stavia aj napriek rozhodnutiu súdu; výstavbou Aupark Tower, jednej z najkontroverznejších bratislavských stavieb, či Auparku v Košiciach , ktorý vyvolal protesty odbornej i laickej verejnosti.
Ministerstvo kultúry na čele s Marekom Maďaričom, nominantom Smeru. Tej strany, ktorá sa snaží prebrať voličov svojim koaličným partnerom dôrazom na národné témy a posilnenie národného povedomia.
"Ministerstvo kultúry musí byť také silné, pán minister, aby kultúra nemala pocit menejcennosti, ako ho v tejto chvíli má, lebo z toho potom vyplýva degradácia národnej dôstojnosti, a to je zlé, lebo z toho vyplýva aj štátna dôstojnosť, a na to sme všetci veľmi citliví." (D. Jarjabek, posl. NR SR, ministrovi kultúry SR, NR SR, 20. 5. 2005)
Kiež by sme boli naozaj citliví na to, ako u nás končia pamiatky a kto sa pod ich zánik podpísal...


Doplnené 16. januára 2008: Takto to ide - Lowell, neha a tvrdosť industriálu.
Čiernobiele foto: Technické pamiatky Bratislavy, Zborník MSPSOP, Príroda 1985
Predošlý citát som si všimla vďaka jednému z diskutujúcich. Ďakujem.