Niektoré z tých krajších pohľadov: smetné koše sú celkom zachovalé a väčšina odpadkov je v nich a nie okolo.


O žlto - červené koše na zastávkach MHD sa stará Dopravný podnik. Na 1200 zastávkach je ich podľa hovorcu DPB 500 až 600. Tie na hlavných trasách sa vysýpajú denne, v okrajových lokalitách 2 x týždenne. Opravu košov zabezpečuje DPB sám a výmenu je schopný zrealizovať za 1 až 2 týždne.

Ako vidno, na Račianskom mýte, jednej z hlavných križovatiek, frekvencia vysýpania nestačí...

Typy košov sa striedajú nielen po mestských častiach, ale aj po uliciach alebo konkrétnych lokalitách -

v areáli Vojenskej nemocnice nájdete zaujímavý relikt 90-tych alebo 80-tych rokov.

Neviem, kto rozhoduje o umiestnení smetných košov, ale na mnohých miestach človek žasne, čo bolo zámerom. Na spodnej časti Námestia slobody je kôš umiestnený priamo pri prechode,

na Kollárovom námestí pred budovou Park One je v podstate nevyužívaný: na chodníku málokedy parkujú menej ako 3 rady áut vedľa seba a komu by sa ku košu chcelo zachádzať a potom sa spomedzi áut vymotávať?

Horná časť Šancovej ponúka typický príklad funkčnosti peších trás: jednu časť zaberá zastávka MHD, druhú kôš. (Samozrejme, že sa dá obísť, nevadí, že doprava vyčnieva tvrdý drát).


Námestie slobody: ten pán nemá podvýšku, to kôš je umiestnený tak vysoko, že by doň dieťa nedočiahlo.

Štefanovičova: kôš otočený namiesto k chodníku k eletričkovej trati, takže kto by doň chcel odhodiť smeti, musí pošliapať trávnik.

Rôznorodé sú aj spôsoby uchytenia košov. Od drátkovania

cez jemné zavesenie

až po voľné položenie.


Na všetkých odfotených miestach však koše ešte stále sú. Horšie je, keď odkladáme špinu a odpad kdekoľvek, kde sa nám to hodí a keď to ľudia tolerujú.
Niekoľko rokov je nedbalo pohodená kopa štrku na peróne stanice Bratislava Vinohrady,

stavebný odpad sa reprezentatívne vyníma na trávniku pred Ministerstvom financií na Štefanovičovej ulici,

alebo na Gorkého ulici. Kontejnery dokonca často plávajú nad hlavami chodcov na ramene žeriavu bez akéhokoľvek zabezpečenia.

Nevyprázdnené kontejnery (ktoré má vysýpať OLO) poslušne obložíme fľašami - čakateľkami alebo niečím iným


a bez problémov zaberieme na niekoľko mesiacov chodník na Sliačskej - čo na tom, že tadiaľ vedie turistická či pešia trasa a ľudia musia obchádzať stavebný materiál po ceste.

Sťažujeme si na nedostatok ihrísk a športovísk? Asi to nie je také hrozné, pretože ináč by ihriská na Záhrebskej alebo pri Bernoláku nevyzerali tak, ako vyzerajú.


Podobne je to s námestiami: kľúčové priestory mesta, ktoré by mali byť výkladnými skriňami zapraceme betónovými skružami (lebo raz za čas sú voľby a komunálni politici sa predsa musia niekde propagovať), ako je to na Námestí slobody,

alebo pre istotu - ako na Šafárikovom námestí - vytrháme lavičky a temer pred univerzitu inštalujeme provizórne igelity.


S novou výstavbou nastupuje nový dizajn. Nechcela by som vidieť, čo by hrany koša spravili so spánkami človeka, ktorý by sa tu potkol. Koše sú súčasťou "mestského bulváru" na Karadžičovej ulici, pred CBC1.

Dizajnérsky úplne nevhodné sú aj koše na Obchodnej ulici - nekorešpondujú s charakterom ulice, podnecujú k vandalizmu a priam vyzývajú k polepeniu plagátmi. Nakoniec, možno to bol účel?


Reliktom predstavy, že mohutné koše odolajú vekom sú sivé betónové monolity.

Možno to tak naozaj je. Smetné koše a špina v uliciach ma môžu naštvať , ale najviac ma dojíma statočný smetný kôš na Dulovom námestí, pri ústí Košickej ulice, ktorý vzdoruje každému ročnému obdobiu. Pevne stál na svojom mieste a plnil svoju úlohu v zime,

na jar,


i v lete,

za dňa i v noci.

Niekedy si myslím, že už to nemôže vydržať, že sa každú chvíľu rozsype na kúsky, ale vždy znovu a znovu ho niekto naplní a potvrdí tak jeho dôležitú rolu - a znovu a znovu ho nachádzam vysypaný.

Posledný obrázok je zo včera...

Stačilo by, keby bola čistejšia, povedal mi niekto o Bratislave. Cesta je veľmi jednoduchá: umiestňovať koše tak, aby neboli prekážkou, ale pomocou pre okoloidúcich. Pravidelne koše vysýpať a ak sú zničené, opraviť alebo vymieňať. Dôsledne kontrolovať tých, ktorí si robia z verejných priestorov smetisko.
Ďakujeme, že si po sebe upracete. Aj maličkosti môžu byť dôležité, hovorí nápis na mnohých miestach Helsínk. Najbižší smetný kôš nie je tak ďaleko. Samospráva v Helsinkách učí zodpovednosti svojich občanov, ale hlavne sama vytvára podmienky preto, aby bolo mesto čisté.
Ani v Bratislave výzva občanom nestačí: je to samospráva a jej organizácie, ktoré majú v rukách možnosti urobiť verejný priestor čistým. A môžete to chápať aj viac než jedným spôsobom...
