Búrajte pamiatky. Nič sa vám nestane.

Ešte nikdy sa mi nepísal článok tak ťažko. Tí, čo mali konať, nekonali, alebo konali neskoro. Tí, čo nemali konať, konali protiprávne.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)

Práve búrajú Kablovku.

Konečne, povedia si zástancovia Skyscraper City, veľkej ilúzie o tom, že ak Bratislavu zastaviame výškovými budovami, narastie aj jej význam.

Bože, povedia si tí, ktorí rozumejú hodnotám tohto územia na viacerých úrovniach - historickej, spoločenskej, urbanistickej i technickej.

Kablovka nie je komplexom náhodne postavených budov. Je príkladom urbanistickej štruktúry, kde sa postupne vrstvili výrobné, riadiace i dopravné funkcie, je odkazom na kus histórie, spojený s priemyslom, inováciami i životom robotníkov nášho mesta. Feiglerova kotolňa, jedna z troch budov,navrhnutých na zápis do zoznamu pamiatok je príkladom tradičnej industriálnej architektúry s vyváženou kompozíciou, remeselne zvládnutým detailom a zaujímavým tehlovým tvaroslovím - lizénami (náznakmi plochých stĺpov), rímsami či vežičkami. Už na prvý pohľad ponúka niečo klasické, hodnotné a pritom zanedbané...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Je, vlastne bola. Začiatkom júna 2007 získala firma HB Reavis búracie povolenie na 14 objektov (nie na všetky). V súčasnosti je areál Kablovky veľkým búraniskom okrem pár zostávajúcich objektov...

Obrázok blogu


Vďaka iniciatíve Fakulty architektúry spracoval v lete Pamiatkový úrad návrh na zápis do Ústredného zoznamu pamiatok a prvýkrát ho poslal na Ministerstvo kultúry 12. 9. 2007; kvôli administratívnej chybe sa musel návrh opraviť a MK ho opäť prijalo 3. 10. 2007. Návrh sa nesnažil zachrániť všetko - z viacerých objektov boli navrhnuté na pamiatkovú ochranu už len tie tri, na ktoré ešte nemal investor búracie povolenie. Jednalo sa o objekty kotolne s komínom a lanovne.

SkryťVypnúť reklamu

Čo urobil investor

Investor porušilzákon - okrem stavieb, na ktoré mal asanačné rozhodnutie, bez povolenia zbúral stavbu - komín, ktorý bol navrhnutý na zápisdo zoznamu kultúrnych pamiatok. Napriek tomu, že vedel, že patrí medzi objekty navrhnuténa zápis. Napriek tomu – čo je ešte dôležitejšie – že vedel, že platí stavebnýzákon, ktorý hovorí, že na odstránenie stavby treba povolenie. Pokuta zaporušenie stavebného zákona v tejto časti je zrejme dostatočne nízka(maximálne 2 milióny, dolná hranica 0),aby stálo za to riskovať protiprávne konanie. A nakoniec, kto vie čia kedy ju dostane...

Vyzerá to, žeinvestor sa zakrýva. Strážna služba, ktorú kontaktovala privolaná hliadkamestskej polície tvrdila, že nemajú kontakt na vedúceho stavby – čo znie neuveriteľnev situácii, keď prebiehajú búracie práce. Aj statický posudok, ktorýminvestor zdôvodňoval zbúranie pamiatky, predložil podľa poslanca Ivana Bútoruaž post festum – po zbúraní.

SkryťVypnúť reklamu

Investor ohrozuje ajďalšiu pamiatku, pretože búranie stavby s pomocou mechanizmus hydraulickými kliešťami vyvoláva také dynamické rázy, ktoré môžupoškodiť navrhované stavby, ktoré sú v tesnej blízkosti . Príliš topripomína prípad historických Nitrianskych mlynov, z ktorých vďakainiciatívnemu investorovi nezostalo nič.

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Čo urobilo ministerstvo

Ministerstvo malo po podanínávrhu začať správne konanie. Keby ministerstvo správne konanie začalo, pamiatky by boli predbežne chránené. Zatiaľ neurobilo nič na reálnu záchranu navrhovaných pamiatoka vyzerá to, že viac ako v súlade so svojou misiou konalo v súlade so záujmami investora.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií z viacerých strán zvolalo ministerstvo predbežnérozhovory, ktorých sa zúčastnili predstavitelia Starého Mesta a firmy HBReavis. Po týchto rozhovoroch svoju aktivitu prerušilo a správne konanie do dnešného dňa nezačalo.„Žiadosti o zápis pamiatok námchodia na poslednú chvíľu,“ povedal mi Pavol Ižvolt zo Sekcie kultúrnehodedičstva, ktorý návrh vybavuje: “Investorv prvom kole kontaktuje Krajský pamiatkový úrad, aby zistil, či stavby,o ktoré sa zaujíma, nie sú pamiatkovo chránené. Medzitým sa nám ozveniekto, kto chce pamiatku zachrániť, no my sme už viazaní krokmi, ktoré bolipodniknuté (Pozn. autorky: Koho krokmi je MK viazané - investora?) . Návrhov je veľmi veľa a z našej strany je už neskoro.“

Nie je neskoro, kýmpamiatka stojí; nie je neskoro ani teraz.

Staromestskí poslanci riešili na zasadnutí územnoplánovacej komisie otázku záchrany Kablovky i otázku protiprávnej asanácie. Poslankyňa Soňa Párnická privolala na miesto búrania hliadkumestskej polície, poslanec Ivan Bútora začal zisťovať situáciu na stavebnomúrade a na ďalších inštitúciách - až vtedy sa vlastne ukázalo, že ministerstvo nekonalo.


Čo treba spraviť

Ministerstvo by malo bezodkladne začať správne konanie voveci vyhlásenia navrhnutých pamiatok. Aj keď nie sú ministerskí úradníciviazaní žiadnym termínom, od 3. októbra , kedy bol návrh podaný, uplynulo dosťčasu, aby sa tak stalo. Ministerstvo kultúry by malo predovšetkým napĺňať svojumisiu a nechať investorov, nech svoje záujmy obhajujú sami.

Mestské časti s mestom Bratislava a v spoluprácis pamiatkarmi, Fakultou architektúry STU a občianskymi združeniami (ochranármi, umelcami...) bymali pripraviť spoločnú stratégiu záchrany industriálneho dedičstva Bratislavy.Tí, čo sa trochu orientujú v svete architektúry, vedia, že imidž mesta,jeho veľkosť a autenticita či genius loci nevznikne prebudovaním územia stavbamibez identity . Existujú stovky miest, ktoré ukazujú, že industriálne stavby sadokážu stať plnohodnotnou a atraktívnou súčasťou živého mesta s novými funkciami.

Mnohé industriálne stavby v Bratislave ešte stoja. Nie sú zatiaľ chránené,ale zároveň nie je na všetky z nich vydané búracie povolenie. Ešte stále nie je neskoro...

V Amerike sa niektoré mestá stávajú celé "industriálnymi rezerváciami".

Obrázok blogu

V americkom meste Lowell bola jedna časť textilnej továrne prerobená na lofty - luxusné byty, druhá sa stala atraktívnym múzeom, kde sa deti z celej krajiny chodia učiť o priemyselnej revolúcii, emigrácii a ľudských právach...

Obrázok blogu

Aj textilná továreň v Lipsku sa stala miestom, kde si možno kúpiť krásny byt.

Obrázok blogu

Foto: Zora Pauliniová, Marián Paulini

Doplnené 14. decembra: Odpoveď od ministerstva kultúry, v akom štádiu je správne konanie o vyhlásení Kablovky za pamiatku.

Obrázok blogu


Zora Pauliniová

Zora Pauliniová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Pozerám sa na svet a nechávam sa inšpirovať. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaSamosprávaVerejné priestoryTrendy v riadení a rozvojiPamiatky a interpretáciaObčianska participáciaFotkyReflexiePekné chvíleMobilitaArchitektúra

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu