
Čo sa dnes deje?
Kým strategický plán hovorí o tom, aký rozvoj by mal prebehnúť (aká by mala Bratislava byť, v akých oblastiach a prečo by sa mala rozvíjať, ako by mala reagovať na výzvy svojho prostredia a ako uspokojovať potreby a práva svojich obyvateľov a návštevníkov), územný plán má hovorí o tom, kde má takýto rozvoj prebehnúť.
V čom je problém?
Práve preto, že Bratislava nemá strategický plán a nemá vyjasnené kam a ako sa chce uberať, územný plán tieto veci do značnej miery nahrádza a má ambíciu stať sa silným centralistickým plánovacím dokumentom. Už dnes sú tendencie zo strany magistrátu centralizovať aj právo vykladať územný plán a vzdialiť ho od občanov tak, aby mu čo najmenej rozumeli (na rozdiel napríklad od Viedne, ktorá systematicky pracuje na priblížení územného plánovania obyvateľom ).
Čo navrhuje mesto?
Po obsahovej stránke:
masívnu zástavbu na viacerých miestach (napr. Lamačská Brána, juh Petržalky) - teda dopravné a funkčné zaťaženie ešte predtým než je vyriešený dopravný systém
zastavanie a obostavanie takých území, ktoré sú dnes vnímané ako kľúčové zelené priestory s rekreačnou funkciou (Železná studnička, Chorvátske rameno, Sad Janka Kráľa)
zahusťovanie vo viacerých územiach
dopravný systém, ktorý nerieši systémovo dopravu
technologické parky, logistické centrá, záber viníc a poľnohospodárskej pôdy, rozsiahlu urbanizáciu - to všetko bez jasného pomenovania limitov rastu, ale aj bez pomenovania vízie rozvoja mesta.
Po procesnej stránke:
hneď po schválení územného plánu začať s aktualizáciami, pretože aj podľa primátora je už plán zastaraný .
Čo navrhujú ochranári?
Po obsahovej stránke:
dlhdobo: vypracovať kvalitný územný plán so zapracovaním pripomienok občanov a organizácií, ktoré neboli zohľadnené– plán mesta, ktoré reálne zvažuje svoje možnosti, koriguje svoj rozvoj ako z hľadiskavýškovej zástavby, tak z hľadiska likvidácie zelených plôch, rešpektuje historické dedičstvo , riešidopravu tak, aby mala prednosť verejná pred automobilovou.
Minimalistické riešenia:
Vyriešiť intaktné plochy - plochy zelené, cenné, kľúčové a nezastavateľné, ktorých by sa nemala dotknúť žiadna výstavba (tieto plochy mali byť súčasťou ÚP; spracovávateľ však nedodržal zadanie)
regulovať výškovú zástavbu (výšková koncepcia existuje, ale nie je záväzná a tak je tu stále možnosť nesystémovo stavať výškové budovy na miestach tam, kde to má negatívny dopad)
Po procesnej stránke:
aby poslanci prijali také uznesenie, ktoré zaviaže spracovávateľa do 3 mesiacov vyriešiť ochranu intaktných plôch a reguláciu výškovej zástavby (formou vypracovania a prijatia koncepčných dokumentov).
preskúmať územný plán z hľadiska jeho aktuálnosti a súladu so zákonom a riešiť situáciu.
Čo môžu spraviť poslanci?
Nehlasovať politicky, ale vecne.
Nepresadzovať len záujmy investorov, ale zohľadniť záujmy a práva všetkých dôležitých skupín obyvateľov Bratislavy.
Doplnené: 31. 5. mestské zastupiteľstvo schválilo územný plán. Pridávam viacero článkov, ktoré sa téme ÚP venujú.
Ako zistiť, čo vám postavia pod nohami - vynikajúci ilustratívny článok, ktorý ukazuje najvypuklejšie problémy nového ÚP.
Vyjadrenia poslancov, ktorí nepotrebovali občanov k schváleniu ÚP - článok o správaní poslancov, ktorí neumožnili občanom vystúpiť pri rozhodovaní o jednom z najzávažnejších súčasných dokumentov Bratislavy
Magistrát zverejnil iný ÚP, ako poslanci schválili - kritický článok o rozhodovaní magistrátu v nesúlade s rozhodnutiami poslancov MZ
Teraz je šanca zmeniť zlý ÚP Bratislavy - o možnostiach aktualizácie súčasného ÚP