“Ty už si kolumbijskejšia ako naša vlajka,” počastuje ma poklonou svokor.

Rozmýšľam, čo je na tom pravdy. Každá krajina, v ktorej sa usadíte, si vás nejako permanentne opečiatkuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Aké insígnie na mňa a na moje päťročné dieťa za tri roky navešala Kolumbia? Koľko litrov cmaru a veršov Detvana by mohlo stabilizovať našu rozriedenú hladinu slovenskosti v krvi?

Večné leto

Tak ako sa každé ráno zabúdate tešiť z toho, že vám fungujú obličky, alebo že je (aspoň zatiaľ) mier, po troch rokoch vám nepríde nijako zvláštne, že je október, alebo február a slnko pečie rovnako ako v auguste. Že v domácnosti nemáte radiátor. Že šatník sa celý rok nemení. Že mestská plaváreň je pod holým nebom. Dáte si tielko a sandále, dieťa hneď po raňajkách nacapkáte opaľovacím krémom faktor 50 a ide sa do školy. A  tak si človek  sem-tam musí nejako nasilu predstaviť, ako sa slovenskí príbuzní asi cítia v čľapkanici/fujavici, ako vďační by boli za Valentín v hojdacej sieti na balkóne  a pripomenúť si, aké má šťastie. Na dobré sa zvyká rýchlo. Bohužiaľ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

“Keď som ťa spoznal, ťahala si ma na ulici vždy na slnečnú stranu” spomína kolumbijský manžel. Dobiť po treskúcej zime batérie a načerpať déčko. Teraz ho, ako pravý domáci, ťahám para la sombrita, do tienika.  (Manželovi starší príbuzní chodia k dermatologičke ako na klavír. Väčšina má viete-akú-diagnózu kože. Tienistá stránka večného leta…)

Áno, zdvídam ruky a uznávam potupný stav mojej aklimatizácie. Mali by ste  ma zočiť počas tohtoročnej februárovej návštevy Kysúc! V ôsmich stupňoch celzia zazipsovanú v arktickej parke ako  drkocem zubami a trpko spomínam na časy, keď som si pred pár rokmi pri mínus 12 robila žarty z môjho polomŕtveho manžela, navštevujúceho takzvanú kysuckú tundru. 

SkryťVypnúť reklamu

Moja päťročná Adelka vidí  sneh v televízii romantizovaný. Sporo odeté princezné stavajúce snehuliaka. “Ale keď na fotkách to vyzeralo tak nádherne…,” oplakávajú kolumbijski priatelia rozhodnutie letieť na svoju prvú lyžovačku do Aspenu. Prežije moje dieťa svoj prvý zážitok so snehom? 

V zápase ročných období vyhráva Kolumbia jeden, Kysuce nula. Teda mínus 12.


Hurhaj a trma-vrma

Pod túto kategóriu partí všetko. Salsa a regeton z viacerých okien naraz, ručiaca, trúbiaca premávka, vyrevujúci pouliční predavači, hlúčiky kamarátov a rodinných príslušníkov hlasno sa objímajúcich, smiech, návštevy, deti, vtáky, psy, farby…život. 

SkryťVypnúť reklamu

Spomínam si, že pred troma rokmi som išla z večného kolumbijského rámusu zošalieť. Chcela som v noci spať a cez deň sa sústrediť. Keď mi lietadlo teraz vo februári  medzi-pristálo niekde v Holandsku, Európa sa mi zdala ako krabica sivého Lega. Funkcionalistická, hranatá a mŕtva. Po týždni na Slovensku však začne človek opäť oceňovať ticho. Manžel tvrdí, že Európa splodila toľko spisovateľov, vedcov a filozofov práve vďaka tichu. “Vieš si predstaviť nejakého kolumbijského filozofa v tomto tu?” 

Ešte k téme trma-vrma v zmysle neefektívnosť, chaos a približnosť. Slovensko ma po troch rokoch prekvapilo efektívnosťou a modernosťou. Všetko sa rieši cez appky, trolejbusy chodia na minútu presne a keď sa povie, že niekde budete o päť minút, znamená to o päť minút. 

SkryťVypnúť reklamu

Vychádza mi z toho všetkého, že sa dá naučiť milovať hurhaj i ticho, ale naša európskosť nad chaosom a, prepáčte, ale inak sa to nedá- bordelom - musí nevyhnutne roniť horké slzy. 

Extrémy bohatstva a chudoby

“Prečo ten ujo spinká na zemi?”

“Nemá domček.”

“No hej.. ale veď ešte nie je noc…”

Nedávno mi došlo, že moje dieťa sa nad extrémami bohatstva a chudoby nijako nepozastavuje. Na prechádzkach nás dennodenne oslovia žobrajúce rodiny. Adelka vidí, ako niekedy dáme, niekedy nedáme korunku tomu a tomu…každému sa nedá. Adelka vie, že jej oblečenie a hračky postupujú Juliete, dcérke prababkinej slúžky. Cestou do školy pozerá z auta na umelcov, umývačov skiel a mrzákov, snažiacich sa na semaforoch o pár drobných. S rovnakou mierou akceptácie sa čvachtá v bazénoch víkendových apartmánov jej príbuzných. Naháňa sa  v prastýkovej haciende veľkosti kultúrneho domu v Čadci; nezaujíma ju jeho desať áut, osobné múzeum cyklizmu  a  park pred domom, o ktorý sa mu stará tím sluhov. Jedného dňa však zistí, ako sa veci na svete majú..

Z perspektívy Latinoameričana vidím, ako my Slováci žijeme presne v strede zlatej strednej cesty. Priamo na stredovej čiare. A, bohužiaľ, nie vždy si toto svoje privilégium uvedomujeme. Z tienika víkendových chalúp a z okien áut sa sťažujeme, ako sa máme ťažko. (Áno, v tej a tej krajine chodia dôchodcovia na lepšie dovolenky.  Na druhej strane našim synom nikto nepovie, že im nádor v mozgu operovať nebudú, lebo nemáme poistenie.  Prosiť niekoho zahanbene pred obchodom, aby nám kúpil plienky pre dieťa  asi tiež nemusíme.)

Jedno je isté. Akceptovať ekonomické extrémy sa ja sama nenaučím nikdy. Komunistické detstvo mi nedovoľuje vštepovať niekomu ideály amerického sna a tak cítim, že mojou úlohou je vychovávať dieťa k skromnosti, pokore a vďačnosti.

                                             ——————————

Počas svojich  štyridsiatich dvoch rokov a živote v piatich krajinách sa ako večný imigrant učím, ako sa vysporiadať s identitou, inakosťou, klímou, kuchyňou, smútkom za domovom,  s obdivným i ponižujúcim pohľadom na svoju národnosť. Každej krajine vďačím okrem hŕby iných vecí za zážitky, za priateľstvá, za pohľad na svet a na samú seba. 

Moje dieťa je geneticky 50 na 50. Kultúrne a spoločensky sa jej percento bude nahýbať  zo strany na stranu. Dá sa  vyrátať percento mojej kolumbijskosti?

Metaforickú kolumbijskú vlajku by som vztyčovala pri každom hlte domáceho kafča a súste šťavou a sladkosťou explodujúceho ovocia. Pri každom vrelom prijatí do komunity, pri teplých večeroch s palmami a papagájmi a morom a salsou.

V občianskom preukaze a v srdci však mám a budem už nafurt mať vlajku so starou dobrou Tatrou Matrou a Fatrou.  

Zuzana Pelaez

Zuzana Pelaez

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  336x

Večný imigrant, srdcom na Slovensku, štvrtý rok v Kolumbii. Pätnásť rokov som učila na londýnskych základných školách. Našla som si tam kolumbijského manžela a porodlia teraz šesťročnú dcérku. Píšem o našom spoločnom dobrodružstve v Kolumbii, držte nám tam, prosím, palce! Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,065 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu