(článok bol uverejnený v kresťanskom časopise Dialóg November 2017)

V obchode sa ešte aj niekto nájde, ak máte dobrý nápad, že vám tento kapitál na nejaký čas požičia, s vidinou zisku pre neho samotného. Väčšinou je to banka. Aj keď idete na misiu, potrebujete kapitál. S jeho hľadaním vám pomáha Boh, ktorý sa dotýka sŕdc ľudí, aby vám prispeli na pravidelné potreby vás, prípadne vašej rodiny. Málokedy vám vypíše šek; chce od vás obrovskú dávku viery a dôvery, lebo tak to má rád. Pozitívom je, že dané peniaze nemusíte v budúcnosti vracať J. O to väčšiu váž-nosť k týmto financiám by sme my, ktorí ich z jeho milosti prijímame, mali mať.
V minulom článku spred pár mesiacov som mal tú česť predstaviť vám, kto sme. Dnes by som vám rád predstavil, kam sme sa počas našej činnosti v Nepále dostali. Zemetrasenie a blokáda Prvý rok nášho manželstva a života v Nepále sme sa snažili prežiť. S manželkou sme bývali v jednej izbe u jej rodičov, lebo podporu sme mali asi 120 eur na mesiac. Okrem toho sme prežili zemetrasenie, polročnú blokádu z Indie, počas ktorej nebol benzín a ja napríklad otravu jedlom. V tomto období som si hlavne zvykal na život a kultúru v Nepále a boli sme radi, že sme nažive.
Počas druhého roku sa nám podarilo presťahovať sa od našich. Postupne nám Pán požehnal viac finančných podporovateľov a mohli sme začať zva-žovať túto možnosť. Dôvodom bola aj moja astma, ktorú som pri príchode do Nepálu nemal, ale život v miestnom znečistení mi ju vyvolal. Tak sme sa presťahovali 4,5 km od Ringroad – cesty, ktorá sa tiahne okolo Káthmandu. Prejdenie tejto vzdialenosti nám trvá väčšinou 20 minút. Ak je zápcha, tak jeden a pol hodiny. Vďaka tomuto sme konečne mohli začať pomáhať viac, čo sme už dlho s manželkou mali v pláne a po čom sme túžili. A tak sme sa rozhodli prijať k nám domov dve dievčatá z najnižšej kasty, o ktoré sa rodičia nezaujímajú a boli v ohrození otroctva. Rozsah tohto článku by nestačil na popísanie všetkého, čím sme si prešli pri hľadaní, prijímaní a živote so Sabitou a Korunou. Dnes sme veľmi šťastní, že môžu byť našimi dcérami a radi by sme prijali tretie dievčatko, až nám to raz finančné možnosti umožnia.
Služba v zbore a domáca skupinka Náš domáci zbor je Koinonia Patan. Zbor začal v 70-tych rokoch ako skupinka a dnes má cez 4 000 členov a 96 staníc po celom Nepále. Celkovo tak má po celom Nepále cez 20 000 členov. Nepál má najrýchlešie rastúcu komunitu kresťanov vo svete. V roku 1950 tu bolo len 130kresťanov. Dnes je ich cez tri milióny, hlavne z njnižšej kasty, tzc. nedotknuteľný hladajú v kresťanstve slobodu, akú im Hinduizmus nevie ponúknuť. V ňom zažívajú len utláčanie.
My sme sa neskôr presunuli do stanice Koinonia Kantipur, kde v súčasnosti kážem a vediem biblické hodiny pre mladých každý utorok, ktoré navštevuje 10-15 mladých. Okrem toho máme skupinku u nás doma. Adopcia na diaľku Tento rok sme boli schopní, po dohode s naším materským zborom, rozšíriť kapacitu ich detského domova o 10 miest. Toto nám dáva možnosť podporovať deti priamo a mať možnosť garantovať, že všetky financie, ktoré sú určené pre tieto deti, budú na 100% použité na tento účel. A preto v súčasnosti hľadáme podporovateľov pre 10 detí – sirôt, detských otrokov. Veľa sa modlíme, pretože ide o naplnenie našej vízie, hoci v malom: mesačne podporovať a zmeniť životy desiatim deťom, ktoré budú vytrhnuté z chudoby a budú môcť žiť v bezpečnom prostredí plnom lásky. A čo je najdôležitejšie, vďaka štúdiu sa budú môcť dostať zo začarovaného kruhu otroctva.

A toto je pre nás naozaj obrovské a snažíme sa hľadať financie, ako sa dá a kde sa len dá. Keď sa veci rozširujú Tento rok som bol prvýkrát v živote v severnej Amerike a na budúci rok plánujem už niekoľko ciest. Veríme, že Boh nám otvorí viaceré dvere aj cez tento kontinent, a to hlavne v súvislosti so zháňaním financií pre deti v detskom domove. Postupne nadväzujeme viac kontaktov a partnerstiev. Získali sme partnera z Colorada, ktorého činnosti tu v Nepále postupne preberáme a koordinujeme. Vďaka tomu cez nás ide viac financií a aj sami sme schopní podporiť viac projektov. Napríklad podporujeme siroty a ich štúdium v provincii Sindupalchowk. Myslím si, že sa nám už toho podarilo viac. Tento rok sme boli schopní kúpiť auto, vďaka ktorému už nemusíme jazdiť štyria na motorke. Kvôli 270% dani na autá nás stálo takmer 6-ročné auto 13-tisíc eur. Je pre mňa zázrak, že to vyšlo. Tých zázrakov sa v našom živote stalo už viacero a nehanbíme sa žiadať nové. Nie kvôli nám, ale kvôli tisíckam detí okolo nás, ktoré tie zázraky potrebujú.
A mimochodom, nechceli by ste si adoptovať die-ťa v Nepále?
Viac o nás: