Malta - prečo sa mi nepáčila a prečo sa ju aj tak oplatí navštíviť

Písmo: A- | A+

Minulý rok bola dcéra na jazykovom kurze na Malte. A vraj je Malta krásna a musí sa tam vrátiť. A že ju chce ukázať aj nám ostatným. Ukecala nás. Ideme.

Malta láka mnohých študentov na štúdium angličtiny. Veď tá je popri maltčine úradným jazykom. Materinským jazykom miestnych obyvateľov je však práve maltčina. Príbuzná je skôr arabčine, hoci sa píše latinkou. Angličtina je pre nich naučeným jazykom a na ich prízvuku je to počuť. 

Crystal lagoon, Comino
Crystal lagoon, Comino 

Malta je nezávislý štát, člen Európskej únie. Plochou aj počtom obyvateľov je veľmi podobná Bratislave. Predstavte si teda naše hlavné mesto ako si pláva v Stredozemnom mori asi 60 km pod Sicíliou a získate pomerne presnú predstavu. 

Naplánovali sme to takto: V piatok včasne ráno letíme, požičiame si auto, pobeháme, čo sa dá, niekde sa aj vykúpeme a v pondelok ráno sa vraciame domov. Výlet pojmeme tak trochu barbarsky. Nebudeme míňať na múzeá, pozrieme si, čo bude pekné a podľa možnosti zadarmo a tiež si užijeme neskoré leto. 

Malta pozostáva z dvoch väčších ostrovov. Malta (hlavný ostrov) má na dĺžku asi 25 km, menší, Gozo, asi 10 km. Medzi nimi je ešte malý neobývaný ostrov Comino. 

Za tri dni chceme vidieť čo najviac, navštíviť všetky tri ostrovy. Nebudeme sa teda spoliehať na MHD, požičiame si auto. A tu prichádza prvý zádrhel. Predstavte si bratislavskú dopravu (vrátane množstva dopravných obmedzení a obchádzok), premiešajte ju s južanským temperamentom a pridajte si k tomu fakt, že na Malte sa jazdí vľavo. Odradil som vás? Hoci sa priemerná rýchlosť presunu po Malte pohybuje niekde medzi 30 až 40 km za hodinu, stihli sme podstatne viac, ako keby sme využívali autobus. Ak máte tri dni ako my a chcete vidieť čo najviac ako my, autu sa nevyhnete. Určite však odporúčam dobrú poistku, auto s automatom a kua pevné nervy.

Three Cities, v pozadí Birgu
Three Cities, v pozadí Birgu 

Deň 1.

Vyrazili sme 20. septembra. V tom čase sa už na Slovensku ochladilo na nejakých 12°C, na návrat do leta sme sa celkom tešili. Na Maltu sa dá dostať lowcostom aj z Bratislavy, časovo aj cenovo nám vyšla Viedeň lepšie (45€ na osobu). Leteli sme teda odtiaľ a okolo 7:30 sme už dýchali teplý morský vzduch.

Vyzdvihli sme si auto (malý Hyundai, 90€ na tri dni), nafotili škrabance a poďho do hlavného mesta Valletty. Nejakých 8 km, asi 25 minút. Vľavo som jazdil prvý krát v živote. To že sa jazdí na opačnej strane nebol až taký problém. Skôr mi vadilo, že na kruháči prichádzajú autá zprava. A tiež, že auto má volant na nesprávnej strane a vľavo oveľa viac plechu, ako som zvyknutý. Treba na to pamätať pri obchádzaní prekážok. Predbieham, ale auto sa mi podarilo vrátiť bez újmy.

Lower Barrakka Gardens, Valletta
Lower Barrakka Gardens, Valletta 

Prechádzali sme Maltou. Hlavný ostrov vyzerá ako jedna veľká zastavaná dedina. Kopa áut. Strašne veľa na taký malý ostrov. Evidentný je nedostatok vody. Tú musia na Malte získavať odsoľovaním mora.

výhľad zo Saluting Battery, Valletta
výhľad zo Saluting Battery, Valletta 

Vo Vallette sme nestrávili ani tri hodiny. Stačilo. Plná turistov z obrovských výletných lodí. Odhlasovali sme, že sa radšej ideme okúpať. 

rad pred katedrálou sv. Jána, Valletta
rad pred katedrálou sv. Jána, Valletta 

Na južnom popreží je pekné miesto - St. Peter`s pool. Žiadna infraštruktúra, jeden

St. Peter’s Pool
St. Peter’s Pool 

pojazdný bufet, posledný úsek fakt mizerná cesta. Do vody sa dostanete len skokom z útesu. Deckám sa páčilo. Zistili, že na kúpanie v mori nie je vždy potrebný slnečník s lehátkom a sprcha nablízku. Strávili sme tam viac času ako vo Vallette.

Ubytovanie sme bookli cez airbnb v mestečku Marsaskala na východnom pobreží Malty. Vo Vallete sme bývať nechceli, zbytočne drahé a aj tak máme auto. Najedli sme sa v reštaurácii pri mori, ceny ako v bežnej bratislavskej reštike. Treba ísť spať, vstávali sme skoro.

prístav na Goze
prístav na Goze 

Deň 2.

Ideme preskúmať ostrovy Gozo a Comino. Vyrazili sme okolo 7:30. Prešli sme cez celú Maltu z východu na západ. 35 km, hodina. Nalodili sa aj s autom na trajekt a o asi 20 minút sme už pristávali na Goze. Trajekt funguje v pohode. Cez deň premáva každú pol hodinu, žiadnu tlačenicu sme nezažili. Platí sa len za cestu späť (povzbudilo nás to, znamená to totiž, že sa väčšina cestujúcich aj vráti). Cena za jedno auto a troch ľudí - 25 €.

Citadela, Viktória
Citadela, Viktória 

Na Goze sme videli niečo, čo už trochu pripomínalo vidiek. Áut stále strašne veľa, boli tam však aj úseky, kde sa dalo ísť až 70 km/h! Začali sme prechádzkou v najväčšom meste Goza - Viktórii. Pekná je Citadela na kopci, s rôznymi múzeami. Vymákli sme nejaký štátny sviatok - vstupy do múzeí boli zadarmo. Ďalej sme prešli až na sever ostrova, do Wied Il-Għasri. Je to asi 10 m široká a 100 m dlhá zátoka so strmými útesmi po oboch stranách. Fakt pekné kúpanie. Opäť bez akejkoľvek infraštruktúry a kopy turistov.

Wied Il-Għasri
Wied Il-Għasri 

Vrátili sme sa do prístavu, zaparkovali a malou loďkou (10 € na osobu oboma smermi, pri kúpe lístka cez web niečo málo menej) sa preplavili na blízky ostrov Comino. Hlavnou atrakciu je Blue lagoon. Fakt krásna. Nebyť obrovského množstva turistov, lehátok za 10 € nasekaných tak blízko pri sebe, že cestujúci v turistickej triede lietadla majú viac miesta na

Blue lagoon, Comino
Blue lagoon, Comino 

lakte a nohy. Pratali sme sme sa odtiaľ - ideme preskúmať ostrov. Asi 7 minút chôdze (na Comine nie sú cesty a autá tam nejazdia) je zátoka Crystal lagoon. Ľudí pár, do vody zas

Crystal lagoon
Crystal lagoon 

len skokom z útesu. Niekoľko jaskýň, jednou asi 50 m dlhou sa dá preplávať na druhú stranu. Kúpanie sme si užili. V tento deň už druhý krát. Ešte sme trochu pobehali po

veža sv. Márie, Comino
veža sv. Márie, Comino 

ostrove a podvečer sa malou loďou vrátili na Gozo. Vzali auto z parkoviska a trajektom naspäť na Maltu. Po ceste sme sa ešte zastavili v dedine Pepka námorníka. Pred pár rokmi slúžila ako kulisa k filmu, teraz je z nej zábavný park. Bolo už po záverečnej, tak sme si aspoň “po turisticky” nafotili západ slnka.

dedina Pepka námorníka
dedina Pepka námorníka 

Ďeň 3.

Preskúmame samotnú Maltu. Raňajky sme si objednali až na ôsmu, je nedeľa. Prvá zastávka - bývalé hlavné mesto Mdina. Začali sme v katakombách sv. Pavla. Používali sa

katakomby sv. Pavla
katakomby sv. Pavla 

ako podzemné pohrebisko už od tretieho storočia. Značne rozsiahly komplex, zaujímavé. Ráno, tesne po otvorení sme tam boli sami. Deťom sa páčilo. Štátny sviatok už nebol, takže sme platili vstupné - 5€ za dospelého, študenti 3,50€. Poflákali sme sa uličkami starej

Mdina
Mdina 

Mdiny. Menej turistov ako vo Vallette (ďalej od dosahu obrovských výletných lodí), pôsobila oveľa autentickejšie. Niečo sme zjedli a že sa ideme okúpať zas do Saint Peter`s pool. Prišli sme tam, celkom dosť ľudí (nedeľa poobede) a hlavne vietor naplavil do zátoky špinu - riasy aj odpadky. Otočili sme sa.

St. Peter’s Pool, aj s naplavenou špinou
St. Peter’s Pool, aj s naplavenou špinou 

Poobede sme sa išli prejsť do Three Cities - trojmestia na troch polostrovoch oproti Vallette. Najkrajšie je asi Birgu - prostredné z nich. S množstvom úzkych uličiek. Opäť krajšie ako Valletta. Ešte sme dali večeru v prístave a ideme spať - ráno vstávame skoro.

Valletta, pohľad z Three Cities
Valletta, pohľad z Three Cities 

Deň 4.

Cesta domov. Dozvedeli sme sa, že pondelok 23.9. je na Malte prvým dňom školského roka. Vyrazili sme v predstihu - o 6:30. Nech sa vyhneme zápcham a všetko stihneme. Stihli sme. Pred obedom sme boli doma. 

Záver.

Malta vo mne zanechala zmiešané pocity. Zastavaná, s kopou ľudí a áut. Na Malte však nájdete aj veľa fakt krásnych miest. Ak sa k nim chcete dostať, vo viacerých prípadoch potrebujete auto. Cenovo je Malta v pohode, lacnejšia než iné juhoeurópske krajiny. Tak ako Slovensko. Vrátane dopravy a ubytovania sme minuli asi 300€ na osobu. Za tie peniaze sme videli veľa. Podľa domácich viac než mnohí tí, čo prišli na týždeň.

A že či by som sa chcel na Maltu vrátiť? No neviem, najprv si asi pozriem miesta, kde som ešte nebol a tiež tie, ktoré sa mi páčia viac. A takých je celkom dosť. 

Skryť Zatvoriť reklamu