Unikátny kamenný most pri Krásne nad Kysucou

Obyvatelia mestečka Krásno nad Kysucou možno ani len netušia aký unikátny most stojí len cca 4 km od centra ich mesta a nebyť náhody, nevedel by som o ňom ani ja. Čo ma však prekvapilo ešte viac, tento most nefiguruje v žiadnej knihe zaoberajúcou sa mostným staviteľstvom na území SR, nie je propagovaný ani ako turistická atrakcia a nie je ani v evidencii Pamiatkového úradu SR. Veď áno .. kamenných mostov je na Slovensku viacero ... ale nie dĺžky 50 metrov.....

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Na most som natrafil úplnou náhodou, keďže som zabudol odbočiť na ceste z Krásna smerom na Žilinu a dostal som sa na miestnu komunikáciu vedúcu cez časť Blažkov .... no a tak ako každý iný vodič som si na ceste ihneď všimol kamenný parapet mosta :-). Mám celkom dobrý prehľad o mostoch na SR, najmä teda o kamenných, no o žiadnom celo-kamennom moste na Kysuciach som sa doteraz nikde nedočítal. Keď som sa potom na most pozrel zboku neveril som vlastným očiam. Je vôbec možné aby takýto veľkolepý kamenný most nebol nikde evidovaný, alebo spomenutý? Most sa tiahne cca 10 metrov ponad malé údolie potoka, ktorý preklenuje klenbou svetlosti 5.8 metra a výšky až vyše 9.4 metra. Popri výške je prekvapivá aj jeho dĺžka, ktorú som predbežne odhadol na 50 metrov, čím zrejme s prehľadom prekonáva dĺžky všeobecne známych celo-kamenných mostov v Gelnici a Poltári. Na moste nechýbajú ani klasické kamenné otvory slúžiace k odvodneniu mostovky, ktorá je medzi parapetmi široká 7.35 metra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Samotný most pôsobí monumentálne a hneď na prvý pohľad je vidieť, že majstri, ktorí na ňom pracovali boli veľmi zručný a precízny. Tony kameňa sú naskladané s geometrickou presnosťou a pedantnosťou. Podobná precíznosť je veľmi zriedkavá dokonca aj u podstatne menších kamenných mostov s dĺžkami okolo 10 metrov.

Obrázok blogu

Od miestneho obyvateľa, ktorý býva v dome hneď vedľa mosta som sa dozvedel, že ho zrejme stavali po 1. svetovej vojne vojnoví zajatci, no táto informácia je zatiaľ neoverená. (Medzičasom sa mi zo Slov. správy ciest podarilo zistiť, že most je z roku 1897 ... takže po prvej svetovej vojne ho zrejme len rekonštruovali). Počet takýchto monumentálnych kamenných mostov na Slovensku možno zrátať na prstoch jednej ruky a tak i tento by si zaslúžil väčšiu pozornosť a popularitu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Žiaľ momentálne o moste vie len pár miestnych ľudí, ktorí si však jeho hodnotu vôbec neuvedomujú a robia si hneď vedľa neho skládku smetí. Menší kamenný mostík stojaci len pár metrov od tohto, sa už medzičasom zmenil na úložisko všemožného odpadu, ktorý obyvatelia nazhromaždili pod jeho kamennú klenbu. Snáď tento most bude mať viac šťastia.

P.S.: Budem vďačný za každé doplňujúce info o tomto moste.

GPS: +49° 21' 53.67", +18°50' 08.82"

Peter Paulík

Peter Paulík

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Stavebná fakulta STU - Katedra betónových konštrukcií a mostovKNIHA:Mosty na území Slovenska Zoznam autorových rubrík:  Veda a filozofiaMostyStatikaVšeličo

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu