
Quora je pomerne nový projekt, ktorý je stále vo fáze beta testu. Ide o sociálnu stránku, ktorá by sa hrubým opisom dala označiť ako kompromis medzi blogom a Twitterom. Taktiež si niečo zobrala od Yahoo Answers alebo Ask.com. Takže koho mrzí, že tu nenájde fotky zo včerajšieho žúru, nemusí ani čítať ďalej.
Účelom programátorov je vytvoriť projekt, v ktorom by sa stretávali dve skupiny ľudí a vymieňali si svoje názory, poznatky a skúsenosti. Na jednej strane majú stáť programátori, vedci, politici, profesori a inak ladená odborná verejnosť. Opozíciu im majú robiť študenti, zamestnanci, laici a civilisti. Inak povedané, bežní ľudia. Napríklad si predstavte, že budete komunikovať s lekármi a politikmi o ich názore na zdravotnícku reformu.
Tí sa budú prihlasovať na odoberanie jednotlivých objektov, ktoré ich zaujímajú (a skutočne si bude z čoho vyberať). Odoberanie funguje na princíp Twitteru, čiže "following". Takto "sledovať" môžete tému, konkrétneho človeka, otázku, diskusiu atď. Čiže nemusíte sa zamerať len na jednu osobu a sledovať tak aj jej (pre vás) neužitočné statusy.
Apropo statusy. Tie na Quore existujú v trochu pozmenenej podobe. V skutočnosti nemá ísť o statusy ako také, ako ich poznáme z Facebooku alebo Twitteru. Uverejňovať máte svoje otázky, problémy, témy alebo ľudí, ktorí vás zaujímajú. Následne ostatní, ktorí vás sledujú alebo sa rozhodnú sledovať vašu otázku, začnú pod ňu vo forme komentárov uverejňovať svoje odpovede, názory, postoje a skúsenosti, prípadne vás odporučia na nejaký iný zdroj.
Autorom teda ide predovšetkým o akýsi brainstorming medzi priateľmi a ľuďmi z rôznych geografických či profesných sfér. Chcú ponúknuť verejnosti príležitosť, pri ktorej sa bude môcť bežná verejnosť stretávať s vedcami a profesionálmi a pýtať sa ich tak na svoje problémy. Pre tých je to zase možnosť skúmať svoje teórie, predpoklady alebo experimenty a konfrontovať ich s cieľovými skupinami, na ktoré sa zamerajú.
Užívateľské rozhranie je celkom prijateľné. Najviac sa podobá Twitteru. Figurujete pod svojim reálnym menom. Môžete pridať svoju fotku, zameranie (napr. študent, spisovateľ, programátor a pod.), ktoré sa objavuje vo vašich príspevkoch pod menom. Posledná možnosť je vyplniť si detailnejšie informácie o sebe. Priestor nie je nijak obmedzený, môžete napísať, čo sa vám zažiada. Väčšina užívateľov zatiaľ tento priestor používa ako krátky prehľad svojho života, v cca. piatich vetách.
Pridať sa ku komunite momentálne nie je úplne jednoduché. Keďže projekt je vo fáze beta-testovania, neumožňuje len tak prísť na stránku a zaregistrovať sa. Musíte dostať pozvánku od niekoho, kto už je členom. Tie našťastie nie sú zatiaľ limitované. Zabezpečí to tak vývojárom skupinu ľudí, ktorí majú skutočný záujem na pokračovaní projektu. Čoskoro sa má spustiť plne funkčná verzia Quori. Dnes sa ešte dolaďujú chyby a problémy, testuje sa záťaž serverov a riešia sa prípadné výpadky. Nepotrvá teda dlho a dovnútra budú vpustené zástupy ľudí. Otázne je, či to projektu neublíži. Súčasná tendencia však tomu nenasvedčuje.
Zaujímavosťou a silným argumentom pre Quoru je, že sa o nej zmienil Mark Zuckerberg ako o projekte, ktorý by mohol Facebook kúpiť. A to ešte nie je ani v plnej prevádzke. Úspech samotnej Quory bude závisieť od počtu ľudí, ktorí sa do nej prihlásia a od ich diverzifikácia a pôsobenia v rámci všetkých ľudských oblastí záujmu.
Ak teda máte záujem o pozvánku, neváhajte pod článok do diskusie napísať svoju e-mailovú adresu a ja sa vám ju budem snažiť v čo najkratšom čase poslať.