Hoci naši najbližší susedia Česká republika, Maďarsko a Poľsko krátko po zavedení 2. piliera tento zrušili a peniaze sporiteľov znárodnili, na Slovensku akoby zázrakom tento biznis prežíva, hoci bol počas svojej existencie vystavený tvrdým útokom zo strany Ficových vlád. Poškodzovanie 2. piliera bolo sprevádzané brutálnou dezinformačnou kampaňou, počas ktorej ľudí strašili a doslova im klamali, pozrite ukážku tu.
Tieto zásahy výrazne poškodili sporiteľov – budúcich dôchodcov, napriek tomu viac ako 1,6 milióna ľudí si už nasporilo majetok v hodnote 10,5 miliardy eur.
O svoje financie sa musíme starať, preto uvádzam niekoľko rád:
Ak ešte nie ste v 2. pilieri a máte do 35 rokov, okamžite tam vstúpte. Nájdite si agenta, ktorý má od Národnej banky Slovenska povolenie sprostredkovať starobné dôchodkové sporenie (2. pilier) alebo vyplňte formulár a môžete to urobiť na diaľku.
Pred uzavretím zmluvy si zistite porovnanie jednotlivých dôchodkových správcovských spoločností a zvoľte si indexový fond.
Ak už ste v druhom pilieri, skontrolujte si, do akého fondu sporíte. Ak do dlhopisového, ihneď prestúpte do akciového alebo ešte lepšie, do indexového.
Ak nie ste spokojný(á) s dôchodkovou spoločnosťou, môžete ju zmeniť tak, že prestúpite. Choďte osobne do ktorejkoľvek pobočky Sociálnej poisťovne, ukážte občiansky preukaz a vypýtajte si akceptačný list kvôli zmene DSS. Tento potom odovzdajte agentovi pri spisovaní prestupovej zmluvy a postupujte podľa bodu 1 a 2.
Výsledkom minulých zásahov do 2. piliera je deformácia štruktúry umiestnenia peňazí v jednotlivých dôchodkových fondoch. Fico 4-krát otvoril 2. pilier a vyhnal z neho viac ako 350 000 ľudí. Okrem toho presunul úspory účastníkov sporenia zákonom do dlhopisových fondov, ktoré nezarobia ani na infláciu. Výsledkom je viac ako dve tretiny úspor alokovaných v dlhopisoch, toto však môže každý individuálne zmeniť podľa vyššie uvedeného návodu.
Ďalšou súvisiacou témou sú poplatky, ktoré majú DSS-ky rovnaké vo všetkých 17-tich dôchodkových fondoch, čo spravujú, a to bez ohľadu na ich zameranie. Podrobnejšie vysvetlenie je tu.
Nuž, uvidíme aká budúcnosť čaká druhý pilier. Za 17 rokov je možné všeličo zovšeobecniť. Ukázalo sa, že najväčším rizikom 2. piliera nie sú výkyvy a „neistota“ na finančných trhoch ako nás strašil Fico, ale najhoršie sa ukázalo politické riziko - nezodpovední politici, ktorí si z dôchodkových úspor obyvateľstva urobili hlinené prasiatko, čo na požiadanie vydá miliardy na plátanie dier vo vyrabovaných verejných financiách.