Vôňa Francúzska

Francúzsko, ach Francúzsko! Krajina plná histórie, elegancie a emócií. Nežne ušušlaná a upípaná francúzština z úst žien a zároveň taká sexy z mužských. Spomínam si na atmosféru, ktorá na mňa dýchla hneď ako som vystúpila z autobusa na Part-Dieu. Čo to len bolo vo vzduchu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Lyonská radnica
Lyonská radnica 

Určite v nej bola aj radosť z toho,že po dlhšom čase zase vidím milovanú tvár.Ale nielen to! Mužíček ma ťahal na strechu: „Pozri ako totu majú zariadené.“ Tam – priamo na strechetrávnik, fontánky. Mládež posedávajúca,polihujúca priamo na tráve. U nás zelene vtedybolo poriedko a bola posvätná - nesmelo sa na ňu anivkročiť. A to nehovorím o kvetinových výzdobách,alebo kruhových objazdoch s kvetinovou výzdobou.Najkrajšie to bolo v Ecully. Tam na nás pestrofarebnéplochy žmurkali zo všetkých kútov a bolo tak nejakoveselšie na duši. V Tassin - la Demi Lune na jednom kruhovomobjazde bol každý deň dátum poskladaný z rôznofarebných kvetov. Poviete si: „Srandičky,srandičky,“ ale aké pekné! No, vedia sa s týmvyhrať, dokonca mávajú súťaž o najkrajšiukvetinovú výzdobu miest a dedín. Tie víťaznéto hrdo hlásajú už na vstupnej tabuli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žeby to bolo tou históriou?Dýcha na nás z každého kúta. Lyon vraj(hovorili naši domáci priatelia) nie je z hľadiska histórieideálny objekt – je to hlavne priemyselné mesto. Premňa má aj tak jeho historická časť silnéčaro. Stačí si spomenúť na katedrálu, rímskedivadlo, nábrežie ... Čo potom klasickí reprezentantihistórie - zámky okolo Loire? Spomínam si akosme krky vykrúcali, keď sme išli po cestách v jejúdolí – nádhera! Hneď sme si hovorili, tam sapozrieme, aj tam si to poobkúkame... (Zatiaľ sme zvládlilen Amboise :)

Alebo spomenúť túzvláštnu schopnosť väčšiny Francúziekelegantne sa obliecť? Slovenky sú od prírody krásnestvorenia, ale Francúzky asi nasávajú s materským mliekom umenie urobiť zo seba niečo neodolateľnepôvabné. Dokonca aj staršie dámy – žiadneusadnuté typy, aké som vídala doma. Mali na sebevzdušné letné šatôčky s hlbokýmdekoltom a boli rozkošné. Keď som sa prechádzalaokolo výkladných skríň, tak som si hovorila:„Dočerta, tu sa nedá zle obliecť!“ Ešte aj teraz sirobievam srandu: „Potrebujem oživiť šatník – neskočímedo Francúzska?“

SkryťVypnúť reklamu

Alebo mám spomenúťkuchyňu? Slovíčko fromage bolojedno z prvých, čo som z ich reči zachytila. Francúzskevína? Boli sme totálni laici, ale nevyuži príležitosťv takejto krajine! Niektoré sme ochutnali pod kontrolouskúsenejších – domácich, ďalšie smezariskovali a kúpili si sami. To bolo premýšľania,ktoré z tej neprehľadnej záľahy v regálochvyberieme! Inou zaujímavosťou bolo kombinovanie rôznychsurovín v jedle. Namiesto zemiakov ako príloha zelenáfazuľka alebo varená mrkva - to bolo zvláštne.Čerstvé zeleninové šaláty - pre nás akovegetariánskych nadšencov hotový raj. A všelijakémorské potvorky – tým som prišla na chuť prvýkráttam.

SkryťVypnúť reklamu

Novotou boli pre mňa aj objímajúcesa páriky, najviac samozrejme z radov mládeže. Alevidieť držať sa za ruky aj príslušníkov strednejgenerácie, či dokonca seniorov - tak to sa u násnenosilo. L'amour, l'amour – v toľkých podobách.Toto všetko aj s mládežou, presúšajúcou sa s neodmysliteľným vajglom v prstoch, som vnímala. A ajtak nie preto sa mi stalo Francúzsko také blízke.Najsilnejší dojem vo mne zanechali svojim prístupom k deťom.

Nejde len o to pomaznať sa naverejnosti. Bol tam aj iný moment, čo ma zaujal. Najlepšieby sa to dalo priblížiť záverečnou scénoufilmu Smoliar s Pierrom Richardom: on aj s partnerkou pod dáždnikomstatočne nechali stekať vodu na potomka + na záver to decoešte úspešne vrazilo do lampy stojacej na kraji chodníka.Skrátka žiadne ofukovanie, ale tvrdá realita s nežnýmpodtónom :o)

SkryťVypnúť reklamu

Asi to bola šťastná zhodaokolností. Deti boli malé a my sme hľadali vzory,podľa ktorých ich viesť. Obaja sme odchovanciklasickej/tradičnej výchovy. No úprimne, Slovácinie sú veľkí prívrženci prejavovania nežnýchcitov. Stačí si len spomenúť na Jožka Maka a opisjeho správania k životnej družke – hm, asi to mámeniekde v génoch.

Moje spomienky na dospelákovdoma a komunikáciu s deťmi na verejnosti – to boli skôrpovely čo môžu, nemôžu – dosť veľa kriku. Presnévymedzenie mantinelov, v ktorých sa môžu pohybovať.Láskavé gestá akoby boli dôkazom slabosti.Na verejnosti sa to predsa nepatrí. Akoby sme sa za prejavenéhlavne nežné city hanbili.

Niežeby sme deti nemali radi, aleakonáhle vyskočíme z intimity rodiny, tak prvoradáje prezentácia – máme dobre vychovanéhopotomka. A to mení aj spôsob, ako sa k nim vonkuchováme. Prekonať princíp „Čo by na to ľudiapovedali?“ a nahradiť ho „Je tento môj postoj pre mojedieťa prijateľný?“ je niekedy asi veľmi ťažké.

Ja som vo Francúzsku dostalamalú lekciu. Zažila som v supermarkete, keď jeden malýšikuliak, využijúc nestráženú chvíľku,schňapol čo mu prišlo do ruky a trésk, bác, poriadny rachot.Všetci sme sa obzerali, čo sa deje. Čakala som, že sa dovalíniekto z personálu a začne jeho mame nadávať. Už somsa v duchu pripravovala na nepríjemnú scénu,stotožňujúc sa s úbohou maminou, ktorá tohosvojho darebáčika neustriehla. Ja na jej mieste by som sa podzem prepadla ... a nič. Prišla predavačka: „Malému sa ničnestalo? Veď sa nič také hrozné nestalo.“ (Boli tolen konzervy – nič sa nerozbilo). Do toho úsmevyokolostojacich, ktorí sa skôr bavili na jeho„šikovnosti“ než by škaredo zazerali na hlučnúdvojicu.

Priznám sa - táto malápríhoda sa mi vryla do podvedomia. Už nebolo dôležitéto, či sa dieťa slušne správa, ale čo mu jednotlivéudalosti dajú, alebo vezmú. Úplne inýuhol pohľadu. Nie nakričať naň „ty taký a taký“,ale skôr pokúsiť sa vysvetliť, „pozri čo sivyviedol, teraz je tu neporiadok“. Nie krikom s negatívnymiemóciami, ale s pokojom a rozvahou, s tým, aby sizapamätalo, že takéto veci sa jednoducho nerobia.

Vďaka Francúzsku som mohlaobohatiť svoje rodičovské pôsobenie o novéprvky. Videla som, že k dieťaťu nemusím vždy pristupovaťlen z pohľadu „nerob, nesmieš, musíš, lebo ujovi, tete sato nepáči“. Dá sa to aj inak. Môžem mu daťaj pocit zázemia, istotu, že je milované a zároveňho učiť, že sú hranice, ktoré nesmie prekračovať.Že je tu aj možnosť zamyslieť sa: „neublížil si si?,vidíš, keď budeš blbnúť, bude ťa to bolieť ...“Skrátka skúsiť sa na situáciu pozrieť z pohľadu dieťaťa, skúmať, čím je preň poučná.

Tento prístup je náročnejší.Veď oveľa jednoduchšie je nakričať (úprimne, keď tohomám nad hlavu, tak ho tiež používam). Ten druhýje kreatívnejší a výsledky sa prejavia až podlhšom čase. Učíme sa spolu s drobcom spoznávať, čoje správne a čo nie je. Prečo sú niektoré jehoreakcie neprimerané. Ale aj kedy si môže presadiťsvoju vôľu, lebo dospelák nemá pravdu. Dajúchrústovi šancu roztiahnuť krídla a nie sa krčiť v kúte. Pritom nesmiem zabudnúť ani na to, aby sa učilzvažovať, že za niektoré nesprávne rozhodnutiaponesie aj primerané následky.

Nuž nové šaty, kopafrancúzskych syrov a fľaša červeného vínanebolo to jediné čo som si z tejto krajiny odnášaladomov. Bola som plná odhodlania vyskúšať si novévýchovné metódy v praxi. A keď sa niečoprihodí, tak to brať skôr s humorom, než s veľkýmkrikom.

Diana Petruchová

Diana Petruchová

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem lúskanie hádaniek, ktoré mi nachystá život. Zoznam autorových rubrík:  Radosti naše rodičovskéŽena 21. storočiaAdam a EvaFantázie?Trinásta komnata

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,076 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu