Posledný júlový víkend sme sa vybrali do malebnej banskej dedinky Svätý Anton vzdialenej od neďalekej Štiavnice čo by kameňom dohodil. Avšak predtým ako sa človek vôbec dostane do okresného mesta, nestačí sa diviť vlastným očiam. Najmä ak nepozná okolie. Pre tých skúsenejších nie je žiadnym prekvapením horský prechod zo smeru od Žarnovice cez Hodrušu-Hámre. Hory - Štiavnické vrchy so známym Sitnom - všade kam oko dovidí, samotné mesto pripomína húsenkovú dráhu.

Pohľad na mesto z Kalvárie
Banská Štiavnica je známa najmä ako strieborné mesto, keď sa v ňom v minulosti ťažilo najmä veľké množstvo striebra. Popretkávané štôlňami a tajchami - vodnými nádržami na získanie energie pre ťažbu rúd. Prvá snaha o ich vybudovanie siaha už do obdobia okolo roku 1500, avšak celá sústava štiavnických tajchov bola vytvorená až v prvej olovici 18.storočia.

Pohľad na Nový zámok
Mestom preteká zväčša podzemný potok Štiavnička.
To však nie je všetko. Mesto sa môže pýšiť aj pozoruhodnými architektonickými pamiatkami a históriou.
Dominantná i rozporuplná Kalvária
I preto bolo v roku 1993 zaradené do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Dominuje mu Kalvária dokončená v roku 1751 na kopci nad mestom, ktorá je predmetom dlhoročných polemík a sporov. Jej aktuálny stav je na zaplakanie vzhľadom na historickú hodnotu. Pozostáva z klasických kaplniek krížovej cesty, ktoré sú ešte v akom-takom stave. Dolný kostol je zakrytý lešením... ktovie aký dlhý čas. Avšak horný kostol, ktorý by mal byť čerešničkou na torte je v žalostnom stave. Opadávajúca omietka, okná zakryté modrou stavebnou fóliou, aby sa aspoň niečo zachovalo.

Dolný kostol štiavnickej Kalvárie

Horný kostol, ktorý si priam pýta rekonštrukciu
Keď sme vstúpili do vnútra - ďalší šok. Tentoraz pozitívny. Dve milo sa usmievajúce slečny nás vítali celkom slušnou slovenčinou, aj keď bolo jasné, že sú cudzinky. Boli to dve sestry z Francúzska, z ktorých jedna žije už niekoľko mesiacov v Štiavnici. Vraj chodia každý deň odomykať a vítajú turistov, aby neprišli o možnosť nazrieť dnu. Pridajú informácie, pohľadnice, milé slovo. Nevedel som, či sa smiať a či plakať. Dve Francúzky si viac vážia hodnotu našich pamiatok ako my hrdí Slováci.

Francúzska sprievodkyňa


Kaplnky a rotunda sú ešte ako-tak zachovalé

Plátno v hornom kostole
Malebné centrum mesta
Tak sme sa pobrali do mesta, ktoré je malebné, lemované úzkymi uličkami pokrytými v centre kamennou dlažbou.
V meste a okolí je možné navštíviť Banské múzeum v prírode, Starý zámok (vznikol prestavbou farského kostola v 16.storočí), Nový zámok, Berggericht - mineralogická expozícia, Galéria Jozefa Kollára, Kammerhof - baníctvo na Slovensku, Štôlňa Glanzenberg a Fritzov dom, kde sa nachádza aj mestský archív. Všetky pamiatky sú spravované Slovenským banským múzeom.


Mne osobne sa páči aj Námestie Svätej Trojice s dominantným stĺpom (súsošíe Svätej Trojice), z ktorého je vidno Nový zámok.

Námestie Sv. Trojice
Bohatá história
Banská Štiavnica naozaj dýcha históriou. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1156, kde sa spomína ako Zem baníkov. Zo zaujímavej histórie spomeniem zemetrasenie z roku 1443, ktoré takmer zrovnalo mesto so zemou. V roku 1571 bol dokončený Nový zámok ako protiturecká pevnosť. V roku 1735 založil Samuel Mikovíni v Štiavnici prvú banskú školu na území Uhorska. Na tú nadviazala v roku 1763 Vysoká banská škola, ktorá bola vôbec prvou banskou školou založenou v Európe. Ako som už spomínal - štiavnická Kalvária bola dostavaná v roku 1751.
Zo známych osobností žili v meste velikáni ako kartograf Samuel Mikovíni, geológ a historik Andrej Kmeť, prozaik a diplomat Anton Hykisch, fyzik Christian Doppler, sestry Vášáryové či Andrej Sládkovič, ktorého múza stelesňujúca Marínu žila v dome na Trojičnom námestí.
Banská Štiavnica je veľmi príjemným mestom - ani nie veľmi hlučným ale ani nie zaspatým turistickým miestom. Ponúka možnosti relaxu, či už sa jedná o návštevu múzeí, štôlní, posedenie v reštauráciách alebo i niečo špecifické ako sú napr. Salamandrové dni konajúce sa v druhý septembrový týždeň, kde sú v sprievode zobrazené najznámejšie postavy a udalosti z dejín tohto nevšedného a možno i trochu zabudnutého mestečka, ktoré ponúka omnoho viac akoby si človek myslel.

Svätý Anton
Apropo - Svätý Anton - miesto, pri ktorom sme začali našu púť, sa tiež nemusí hanbiť. Jeho ozdobou je barokový kaštieľ s nádherným priľahlým parkom, ktorý ponúka množstvo jazierok, vodopádov a krásne upravenú zeleň. Expozícia kaštieľa splní vaše očakávania a keď sme si mysleli, že je už koniec, prišli sme k priam obrovskej a precíznej vytvorenej expozícii zvierat, ktorá zaujme najmä deti ale aj dospelých.


Kaštieľ v Svätom Antone

Ubytovanie nám poskytol Ranč Nádej vo Svätom Antone so skvelým a priateľským majiteľom pánom Binderom, ktorý ponúka možnosť jazdy na koni, rôzne spoločenské akcie. To všetko v malebnom prostredí len na skok do históriou opradenej Štiavnice.
Foto v perexe - Miro Lisinovič
Foto v článku - autor