Čo ma naučila moja žena za 7 rokov?

Pred vyše rokom som nechtiac rozpútal debatu mojím článkom s trochu provokatívnym názvom Prečo som ešte stále verný svojej žene? Naozaj som nečakal 370-tisíc prečítaní. Malo to byť vyznanie mojej žienke k výročiu našej svadby, za ktoré ma veľmi nepochválila. A máme za sebou siedmy rok. Vraj kritický. Tak by som chcel bilancovať, čo som sa od nej naučil za 7 rokov. Rád by som to zhrnul mojou obľúbenou hláškou:  „Kým som sa neoženil, myslel som si, že som bez hriechu“, ale to by bolo až priveľmi „easy“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (110)

Takže čo som sa naučil za tých 7 rokov?

Odpustenie

Keď žijete s niekým v jednej domácnosti, nie je možné nedostať „ponorku“. Otázkou je vždy riešenie. Môžete buchnúť dverami, opiť sa do nemoty, vyplakať sa na ramene inej ženy... vždy hovorím, že ľudia sa zväčša rozvádzajú a rozchádzajú pre blbosti. Nechcú vzťahy opravovať, ale meniť. Mojich sedem rokov ma naučilo, že odpustenie má nesmiernu cenu, dokonca posúva vzťah ďalej. Takže hádajte sa (je to asi normálne), ale nehnevajte sa dlho! :-)

Žena je iná ako muž

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znie to zvláštne? Asi áno, ale veľakrát si to my muži neuvedomujeme. Ja nie som výnimka. Mnoho vecí, ktoré sú pre moju žienku dôležité, som ja často pokladal za hlúposti, o ktorých sa netreba baviť. Muži – dám vám dobrú radu – toto je jeden zo „smrteľných hriechov“. Inými slovami – vypočujte svoju polovičku, keď vám vraví o stretnutí s kamoškou... dokonca aj za cenu vypnutia futbalu na celý prvý polčas! Kolega má na to dobrú hlášku: „Chceš len vypočuť alebo aj poradiť?“ Ženy často potrebujú to prvé, zatiaľčo my muži radi problémy riešime.

Hodnota ženy v rodine

Poznáte tie reči o materskej „dovolenke“. My muži si často myslíme, že naše manželky len kávičkujú s deťmi pobehujúcimi po detskom ihrisku obďaleč v lúčoch slnka, kým my v práci tvrdo makáme v klimatizovanej kancelárii, aby sme živili rodinu. Toto nie je fikcia – mám kamarátky, ktorých muž príde z práce a povie, že chce mať pokoj, veď ona doma s dieťaťom aj tak nič nerobila. Moja osobná skúsenosť – stačilo mi 8 dní s našou vtedy 2,5 ročnou dcérou, aby som pochopil... len tak mimochodom – za tých 8 dní som schudol 3 kilá, čo sa mi predtým nedarilo:-) Byť mamičkou na materskej je makačka a ja osobne by som nemenil.

SkryťVypnúť reklamu

Pochvala

Myslím, že princíp pochvaly platí všeobecne. Dobré slovo vie človeka povzniesť do výšin. Ženy sú na pochvalu asi ešte viac citlivé ako my muži. Aj keď aj mne dobre padne počuť ako som dobre vybavil dovolenku alebo nakúpil. Takže, chlapi, keď prídete domov a chcete skritizovať večeru (s tým opatrne:-)), pochváľte najprv poriadok v dome alebo jej nový účes. Vyhnete sa hubovej polievke.

Ja osobne veľmi rád chválim moju manželku za to ako sa stará o naše deti. Nie je to žiadna vymyslená účelová pochvala, táto pochvala vychádza z môjho srdca a je ocenením za niečo, čo je oveľa dôležitejšie ako mnohé iné veci v domácnosti alebo v práci.

SkryťVypnúť reklamu
YES I DO :-)
YES I DO :-) 

Hovorte jej, že je krásna a cenná

Moja manželka je v mojich očiach krásna. Rád jej to hovorím a vždy som si to myslel. Ako ste asi zažili, často si od tej svojej vypočujete ako pribrala, že má novú vrásku nad obočím alebo kruhy pod očami po prebdenej noci s deťmi. Povedzte jej, že je krásna. A nielen to. Povedzte jej, že je cenná vo vašich očiach. Myslite to úprimne, nemá to byť len prázdna fráza. Je toľko vecí, prečo si môžete ceniť vášho partnera!

Komunikácia je kľúčom

Už som hovoril o vypočutí. To isté platí o komunikácii medzi manželmi. Problémy sa samé nevyriešia. Možno niektoré, ale určite nie tie veľké. Teraz sa tvárim ako frajer, ale je pravda, že je to moja manželka, ktorá udržuje komunikáciu, aj keď ja nemám chuť. Vy ženy na to máte asi lepšie predpoklady.

SkryťVypnúť reklamu

Za jeden povraz

Minule som počul kamarátku ako sa sťažuje, že im svokrovci kecajú do života. Kde sa stala chyba? Odpoveď je veľmi jednoduchá – jej muž sa vždy postaví za svojich rodičov a nie za svoju manželku. Potom sa nemožno čudovať. V tomto sa vzácne zhodneme a myslím, že je to jedno z tých najlepších pravidiel. Je to náš život, naše manželstvo, výchova detí je naša vec. To neznamená, že neprijímame rady alebo pomoc od rodiny, avšak rodina by nemala mať hlavné slovo, čo a ako robíme. Manželia by mali ťahať za jeden povraz, manželka by pre mňa mala byť najbližším človekom, mojím spojencom:-).

Tak, verím, že som vás aspoň trochu inšpiroval.

A Tebe, láska, vďaka za 7 rokov trpezlivosti, obety a všetkého dobrého, čo si priniesla do môjho života.

-----------------------------------------------------------

Ak sa vám páčia moje články, pridajte si ma na FB - https://www.facebook.com/pivacekblog?fref=nf

Marek Piváček

Marek Piváček

Bloger 
  • Počet článkov:  191
  •  | 
  • Páči sa:  5x

https://www.facebook.com/pivacekblogRád píšem a rád stretávam inšpiratívnych ľudí, preto som okrem článkov začal robiť rozhovory, ktoré publikujem na mojom blogu. Mojím detským snom je vydať knihu. Zoznam autorových rubrík:  Business StoriesMoji veľkí priateliaRozhovorySpoločnosť a takSpolok sv. Vincenta de Paul -ZamysleniaRecenzieReality & stavbyDeti, mládež, táboryStalo sa...Ľudia, kamarátiFotografieSlovensko mojeVeď už ma nekop:-)DepresiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu