Mesto bez duše?

Článok, ktorý vám predkladám, rezonoval v mojej mysli už niekoľko mesiacov, ale akosi som nebol schopný ho dať na papier. „Vyprovokoval“ ma až Tomáš Gális z .týždňa so svojím Panelovým mestom, s ktorým v niečom nesúhlasím. Iné by som rád doplnil. Autor sa na konci pochválil, že na napísanie článku o Petržalke ani raz nemusel prekročiť Dunaj. Ja v nej žijem od (útleho?) detstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)

Ťažké začiatky

Bol to riadny šok, keď sme sa presťahovali z Malaciek. V osemdesiatomšiestom. Mal som vtedy šesť rokov a mama si priala, aby som do školy chodil v hlavnom meste. Aspoň sa naučím riadne po slovensky. Záhoráčtinu som už ovládal, tá by mi vari mohla aj uškodiť. Mama to myslela dobre a zrejme rozhodol aj väčší byt, ktorý sme dostali.

Obrázok blogu

jeden z domov po zateplení a vymaľovaní    

Pamätám si na svoje nesmelé začiatky na pieskovisku za domom (ktoré ešte nebolo rozbité), na ktoré som sa musel vydať prašnou cestou. Na parkovisku zopár Škodoviek, Dácií a Trabantov. Okoloidúce Tatrovky vírili prach. Všetko sa dokončovalo za pochodu. Ľudia už nasťahovaní, avšak bez akéhokoľvek vybavenia. Za všetkým bolo potrebné cestovať za veľkú rieku Dunaj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

nové bytové domy    

Okrem istej infraštruktúry sa vyskytol i problém nesmiernej anonymity. Tisíce bytov v stovkách panelákov, ktoré americkí turisti pri pohľade z hradu nazvali „výborným riešením pre sociálne slabšie rodiny“(!). Asi ťažko by im bolo prijať, že sa práve dívajú na moderné sídlisko a tie byty sa nerozdávajú sociálne slabším.

Obrázok blogu

jedno zo zdravotných stredísk Petržalky

Nástrahy a iné „bububu“ 

Petržalka sa však vyvíjala, podobne ako každá iná mestská štvrť. Viaceré generácie mladých spoznali, čo to znamená alkohol, cigy, fet alebo aj drogy. Sprejeri sa vybúrili na väčšine panelákových vchodov. Myslím, že toto všetko bolo len výslednom anonymity a neexistencie inej alternatívy. Zaujímavým fenoménom (aj keď negatívnym) sa stali Kopčany – sídlisko známe svojím „tvrdým jadrom“. Sídlisko, kde i SBS-kári dokázali začať „iný kšeft“, a v neposlednom rade sídlisko, kde dostanete byty za neuveriteľné ceny. Na obhajobu Petržalky treba uviesť, že toto nie je jediná zlá adresa Bratislavy. Máme tu slávny Pentagon, Rybničnú...  

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

pomník na počesť Daniela Tupého je mementom    

Keď sme pri negatívach, Petržalka sa zapísala do histórie i ako miesto vraždy Daniela Tupého, či miesto, kde svojho času horel sklad firmy Detox. Na zozname by sme našli ešte nejaké prípady kriminality (susedovi ukradli novú stodvadsiatku priamo spred domu), vandalizmus a podobne.

Poďme však k pozitívam. Hovorí sa, že ak chce človek raz pokarhať, mal by predtým dva razy pochváliť.

Obrázok blogu

Multielektro TPD

ÁNO za Petržalku 

Ako prvá ma napadne relatívne bezkonfliktná doprava na území tejto mestskej časti. Problém nastane vždy až vkročením na niektorý z bratislavských mostov. Taktiež blízkosť a dostupnosť centra Bratislavy je nespornou výhodou. Zatiaľ čo bývanie priamo v Starom meste je neúnosne drahé a kapacitne obmedzené, z petržalských Dvorov alebo z Ovsišťa ste v meste za pár minút. Ani vzialenejšie časti (ako Lúky) nie sú tak ďaleko ako koniec Dúbravky, Vrakuňa či Dolné Hony. Obrátila sa aj situácia infraštruktúry. Na miestach, kde kedysi rástla burina, prípadne fajčili výrastkovia našej generácie, vyrástli obchodné centrá a  multifunkčné objekty. Ľudia z celého mesta si nenachajú ujsť víkendový „výlet“ do Auparku – paradoxne v tej „nenávidenej“ Petržalke.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka nezastavanému priestoru (a aj jeho cene a lokalite – predsa - nie je to koniec mesta niekde pri letisku) sem prišli reťazce ako Tesco a Carrefour. Nechýba ani Kaufland, Lidl, Billa či Terno.

Obrázok blogu

jedna z noviniek - dom nábytku Albero

Aby som bol objektívny, zástavba voľných plôch začína byť v dnešnej dobe problémom. Viac ako zahusťovanie výstavby by som v tomto smere privítal rozširovanie mestskej časti. Uvidíme, čo prinesú nové developerské aktivity – jedným z nich je aj projekt South City, ktorý by mal vytvoriť akési mestečko na juhu Petržalky smerom na Jarovce, Rusovce a Čunovo.  

Na počudovanie mnohých si myslím, že v Petržalke to nie je až také zlé ani so zeleňou. Tá sa koncentruje na viacerých miestach - pás pozdĺž Dunaja (vrátane Sadu Janka Kráľa, ktorý je najstarším parkom v strednej Európe), okolie Draždiaku, okolie hrádze a dunajských ramien.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Sad Janka Kráľa neďaleko Dunaja

Veľkým fenoménom (tentoraz pozitívnym) je petržalská cyklo hrádza, na ktorej sa v letných mesiacoch stretáva hádam polovica národa našej najväčšej slovenskej dediny. Ako možnosť kúpania a oddychu slúži už spomínaný Draždiak, ktorý v zime okupujú davy nadšených korčuliarov. Tých je možno zazrieť aj na tzv. „kanáli“, ktorý sa tiahne dlhším územím – od Draždiaku až po úpätie Starého mosta.  

Obrázok blogu

Kanál tiahnuci sa Petržalkou

V Petržalke sa nachádza jedna z najmodernejších nemocníc na Slovensku – Antolská. Oživila sa preprava z petržalskej vlakovej stanice, z ktorej premávajú viaceré medzinárodné linky.  Prínosom je i vysoká škola na území Petržalky – Ekonomická univerzita. Neďaleko nej je možné nájsť tenisové centrum, či jazdecký areál. Niekoľko sto metrov ďalej sa teší obľube dostihová dráha, ktorá tradične víta viaceré medzinárodné preteky.  

Pre mňa osobne bol povzbudením aj príchod Saleziánov (na Mamateyovej ulici), ktorí ešte pred viac ako 10 rokmi otvorili mládežnícke stredisko. Aj takto dostali mladí alternatívu pre svoj život neraz naplnený nudou. 

Z dôležitých medzníkov najväčšieho sídliska na Slovensku netreba zabudnúť na návštevu pápeža Jána Pavla II., ktorý ostane navždy zapísaný aj u neveriacich obyvateľov.  

Obrázok blogu

Pri návšteve pápeža

I futbalový klub Artmedia, ktorý urobil dieru do pohárovej Európy, pôsobí na pravom brehu Dunaja.  

V dnešnej dobe je pre väčšinu Petržalčanov jediným dôvodom prečo cestovať za Dunaj práve práca. Prvou lastovičkou je spoločnosť Lenovo a pripravovaný projekt Digital Park II., ktorý by mal priniesť ďalšie pracovné príležitosti. Ostatné je dostupné bez toho, aby sme museli prekročiť hranice našej štvrte.  

Obrázok blogu

stavia sa všade - aj pri Starom moste

A čo na záver? Petržalka sa zmenila. Myslím, že k lepšiemu. Aj keď už v nej neprežívam detstvo alebo pubertu, anonymita sa kamsi vyparila. Ešte i tie škaredé šedivé paneláky po zatepľovaní hrajú novými farbami – jasavými a nápadnými. Určite, zničilo sa i niečo pozivítne (stará Petržalka, z ktorej zostalo len torzo na Dvoroch, diaľnica, ktorá odťala Petržalčanov od mesta), nové stavby zaberajú voľné priestory, zelene by mohlo byť stále viac, avšak už to nie je mesto bez duše, akým ho naprojektoval bývalý režim.

Obrázok blogu

"Nezmyselná diaľnica", ktorá odsekla Petržalku od mesta

Petržalka je dnes pulzujúcim organizmom, záleží len na nás, ako sa v nej budeme cítiť.

Fotografie - www.bratislava.sk (v poradí 4,7,9,11) a autor (ostatné)

Marek Piváček

Marek Piváček

Bloger 
  • Počet článkov:  191
  •  | 
  • Páči sa:  21x

https://www.facebook.com/pivacekblogRád píšem a rád stretávam inšpiratívnych ľudí, preto som okrem článkov začal robiť rozhovory, ktoré publikujem na mojom blogu. Mojím detským snom je vydať knihu. Zoznam autorových rubrík:  Business StoriesMoji veľkí priateliaRozhovorySpoločnosť a takSpolok sv. Vincenta de Paul -ZamysleniaRecenzieReality & stavbyDeti, mládež, táboryStalo sa...Ľudia, kamarátiFotografieSlovensko mojeVeď už ma nekop:-)DepresiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu