Vskutku, píše sa rok 2007 a mladý človek si môže vlasy na hlave vytrhať. Zvýšili sa platy, vraj aj životná úroveň (to nepopieram), ale... zatiaľ čo v roku 86 bol byt za 26 tisíc približne 20-násobkom mesačnej mzdy, dnes sa tento pomer rapídne zmenil. Ak je vraj priemerný plat v našom najväčšom meste okolo 21 tisíc (v hrubom), povedzme si jedným dychom aj ceny bytov. V Petržalke (najlacnejšej lokalite) sa pohybuje cena 20-ročného 3-izbového bytu od 2,6 do 3 miliónov Sk. Ak by sme túto sumu podelili hrubou mzdou, dostaneme „optimistické“ číslo 150. Teda stopäťdesiat mesačných platov. To by však človek nesmel nič jesť, nikam cestovať, chodiť bosý, holý a žiť ako askéta v treťom storočí. Aj tak by musel zaplatiť veci ako nájomné a podobne.
Ostatné lokality Slovenska značne zaostávajú. Ide najmä o regióny s nedostatkom pracovných príležitostí. Napr. juhovýchod Slovenska – v Lučenci možno dostať 2-3 izbové byty za „smiešnu“ sumu 500 tisíc Sk. Dodajme však jedných dychom, že pri 20-30 percentnej nezamestnanosti, to je zákonitý jav. Platy sa takisto pohybujú ďaleko pod priemerom západného Slovenska. Na porovnanie v najsevernejšom okrese Námestovo sa tieto ceny vyšplhali na približne 700-800 tisíc korún. Aj to len vďaka práci, ktorú ponúka zahraničný investor (závod Punch) priamo v meste. V Košiciach sa ceny 3-izbového bytu o výmere cca 80m2 pohybujú niečo nad milión korún. Aj napriek veľkosti tohto mesta, vplyv nedostatku pracovných príležitostí je zjavný aj v trende bývania.
Ak nebodaj niektorí z nás poškuľujú po bývaní v rodinnom dome, tu je zopár faktov (verím, že nevyvolajú pocit depresie): začnime opäť Bratislavou - hitom sa stávajú prímestské lokality ako neďaleká Záhorská Bystrica známa jednou z televízií. Autom alebo autobusom MHD veľmi dobre dostupná z mesta. Nie je ničím neobyčajným nájsť 60-ročný dom v tejto lokalite, ktorý je hodný len na zbúranie, za „symbolickú“ cenu 5,5 milióna Sk. So 4-árovým pozemkom. Nie je núdza ani o vilky za 20 miliónov. Ostatné lokality v okolí Bratislavy nie sú žiadnou výnimkou. Trend vzrastajúcich cien zachvátil aj okolité mestečká ako Stupava alebo aj 40 km vzdialené Malacky. Tie získali na cene najmä budovaním nových priemyselných parkov. Niet divu, kde je práca, tam sa sťahujú ľudia, ktorí musia niekde bývať. A trh reaguje. Aj keď, chce sa mi skôr napísať: „Špekulanti využívajú situáciu“. Avšak, to je len znakom dnešnej doby – staraj sa o seba ako vieš.
Na juhu Slovenska je možné kúpiť poschodový rodinný dom za cenu okolo 1-1,5 milióna. Vhodný na bývanie, zariadený. Košice, ako druhé najväčšie mesto dosahuje asi len polovicu cien z okolia hlavného mesta. Dom za rovné 3 milióny na okraji mesta s takmer 300 metrami by v Bratislave stál aj viac ako dvojnásobne.
Špeciálnou kapitolou sú stavebné pozemky. Zatiaľ čo v žilinskom regióne je možné kúpiť pozemok v cene 200 Sk/m2, v Bratislave sa ceny pozemkov pozemkov šplhajú do tisícov. V mestskej časti Dúbravka je to napr. od 2500 – 6500 Sk/m2. Naproti tomu nie je výnimočné zohnať pozemok na stavbu RD v iných regiónoch za 100 Sk/m2. Poľnohospodárska pôda, z ktorej sa často stávajú stavebné parcely sa predáva po pár korunách. Je to spôsob ako pri troche šťastia (a financií samozrejme) dobre investovať. Platí to zase najmä o meste (podľa možností hlavnom), kde tí, ktorí vystihli trend, alebo lepšie povedané ho predvídali, teraz predávajú pôdu za milióny (kedysi záhradky v hodnote 20-30 tisíc Sk) a prenajímajú byty za 15 tisíc na mesiac.
Keďže stále prichádzajú noví ľudia za prácou, dopyt zvyšuje ceny. Mladé rodiny sú nútené sa zadlžovať, keďže nemajú na to, aby z vrecka vytiahli 2 milióny aspoň na starý 2i byt. To je voda na mlyn komerčných bánk, ktoré im „ochotne“ požičajú. Pri dobe splatnosti 15-20 rokov, sa celkový zaplatený úrok pohybuje okolo 50 percent požičanej sumy. Všetko neúprosná logika trhu. Do tejto situácie vstupuje štátna podpora bývania. Všetko za presne a prísne stanovených pravidiel, ale aspoň niečo. O tom však možno nabudúce. Je čas myslieť aj na niečo radostnéJ, veď človek nežije len v (ne)realite bytov, domov a pozemkov, ale aj v realite rodiny, lásky a ak sa podarí, aj majetku.
To najcennejšie je však stále zadarmo J.