Darujte svoje orgány – staňte sa dobrovoľníkom

Ja viem, môže to znieť desne. Poviem vám pravdu, aj ja som zostal trochu prekvapený, keď ma oslovila kamarátka Betka s podobnou prosbou. Darujem pravidelne krv, viem si predstaviť v hraničnej situácii darovať obličku... a aké iné orgány po mne ešte budú chcieť?! To všetko sa dozviete v práve sa začínajúcom projekte pre podporu rozvoja dobrovoľníctva v našom hlavnom meste. O čom je teda to Bratislavské dobrovoľnícke centrum, ktoré ma hneď na úvod chcelo šokovať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Musím povedať, že dobrovoľníctvo ma sprevádza od tínedžerského veku. Či už to boli návštevy bezdomovcov u sestier Matky Terezy, letné tábory s deckami, dobrovoľné doučovanie matematiky alebo to darovanie krvi, pri ktorom sme si vždy užili s kamošmi kopec zábavy.

V posledných rokoch tiež firemné dobrovoľníctvo, ktoré je „trendy". Akékoľvek aktivity porábate, vaša globálna firma ich rada podporí. Som rád, že toto smerovanie prišlo aj na Slovensko a verím, že v 99% prípadoch aj s dobrým úmyslom.

Čím ďalej tým viac ľudí daruje nielen svoj čas, ale aj srdce, ruky a nohy tým, ktorí potrebujú pomoc. Tento rok sme sa chystali s kolegami sadiť stromčeky počas aktivity Naše mesto. Večer predtým mi volali organizátori či sme ochotní urobiť malú zmenu... tak sme išli "fúrikovať" naplavené blato z rodinných domov a chát na Devíne. Nikto z kolegov s tým nemal problém. Mal som pocit, že toto je naozaj vec, ktorá má zmysel. Domáci pán to zase ocenil kalíštekom pálenky na záver. A samozrejme sme všetci odchádzali s dobrým pocitom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Roboty je veľa, stačí sa pridať.

Obrázok blogu

Prečo teda dobrovoľnícke centrum?

Možno aj preto, že práce je veľa ale často nielen pre dobrovoľníkov (ľudí ochotných nezištne pomáhať), ale aj pre tých, ktorí túto pomoc organizujú. Často majú chuť robiť niečo dobré a nevedia kde začať. Hľadajú dobrovoľníkov. Nemajú prostriedky.

Z vlastnej skúsenosti viem, že keď sa stretnú viacerí rodičia, po chvíli zistia, že riešia s deťmi tie isté problémy. Podľa mňa to platí aj o organizáciách v treťom sektore - ľudia, granty, projekty... a stále dookola. Myslím, že v tejto oblasti je veľmi dôležité know-how, zdieľanie skúseností, ale aj nadšenia pre spoločné dobro.

SkryťVypnúť reklamu

Preto zopár nadšencov dalo hlavy dokopy a prišli s nápadom podporiť rozvoj dobrovoľníctva svojimi skúsenosťami v podobe prepájaní dobrovoľníckych organizácií, poradenstvom v oblasti školenia dobrovoľníkov, ich angažovania a oceňovania. Ale aj vytváraním programov pre organizácie a ich tréningom ako pracovať s dobrovoľníkmi. Aj o tom je Bratislavské dobrovoľnícke centrum.

Ak ste teda organizáciou, ktorá by sa rada pridala, firmou alebo človekom, ktorý by len rád daroval niektoré zo svojich orgánov na dobrú vec, skúste prísť do Bratislavského dobrovoľníckeho centra v Starej tržnici a niečo vám vyoperujú :-). Ste srdečne pozvaní už zajtra - 13.septembra v Bratislave v v priestoroch Starej tržnice.

SkryťVypnúť reklamu

Určite sa dozviete aj to, prečo je dobré a užitočné stať sa dobrovoľníkom, povzbudíte sa vo svojom nadšení, stretnete ľudí, ktorí chcú pomáhať (tú istú krvnú skupinu) a možno si pre seba nájdete aj niečo "šité na mieru".

A ak ste to nestihli, nezúfajte, veď všetko je na webe:-) :

http://www.darujteorgany.sk

http://www.dobrovolnictvoba.sk

Prajem veľa krásnych a užitočných aktivít.

Marek Piváček

Marek Piváček

Bloger 
  • Počet článkov:  191
  •  | 
  • Páči sa:  2x

https://www.facebook.com/pivacekblogRád píšem a rád stretávam inšpiratívnych ľudí, preto som okrem článkov začal robiť rozhovory, ktoré publikujem na mojom blogu. Mojím detským snom je vydať knihu. Zoznam autorových rubrík:  Business StoriesMoji veľkí priateliaRozhovorySpoločnosť a takSpolok sv. Vincenta de Paul -ZamysleniaRecenzieReality & stavbyDeti, mládež, táboryStalo sa...Ľudia, kamarátiFotografieSlovensko mojeVeď už ma nekop:-)DepresiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu