
13. marca 2013 si Cirkev vyvolila 266. pápeža, kardinála Jorge Mario Bergoglia, ktorý prijíma meno František. Sme.sk ako aj iné spravodajské portály nevedia túto správu rozlúštiť. Aspoň mne pripadá ako večnosť, kým sa aktualizácia objaví na stránkach. Mohol by som zopakovať známe fakty, ktoré sa rozšírili rýchlosťou blesku. Tu je však skôr môj pohľad na nového pápeža.
Prekvapenie - nie až také
Veľa ľudí prijalo nové meno s neskrývaným prekvapením. Bolo to badateľné aj z priameho prenosu zo Svätopeterského námestia. Ľudia sú prekvapení. Osobne si myslím, že Latinská Amerika je miestom, odkiaľ bude prúdiť nová vlna evanjelizácie do celého sveta. Už teraz mnoho misionárov prichádza z Brazílie, Argentíny do afrických krajín.
Rehoľník
Po veľmi dlhom čase sa pápežom stáva rehoľný kňaz, člen Spoločnosti Ježišovej, jezuitský kardinál. Toto mi je veľmi sympatické, pretože každý rehoľník si nesie charizmu svojho zakladateľa. Sv. Ignác z Loyoly, zakladateľ rehole jezuitov, bol jedným z najväčších duchovných vodcov v dejinách Cirkvi, podnietil rozvoj duchovných cvičení, podporoval misie a ako bývalý vojak si zamiloval Krista, keď po prečítaní Evanjelia úplne zmenil svoj život a stal sa Kristovým vojakom.
František
Jedno z najvznešenejších mien v histórii Cirkvi. Nezáleží na tom, ktorý z veľkých svätcov inšpiroval nového Svätého Otca. Ja spomeniem troch.
František Xaverský - jezuita, priateľ Ignáca z Loyoly a veľký misionár východu.
Ženevský biskup František Saleský, známy svojou láskavosťou a dialógmi s kalvínskou cirkvou. Autor známeho náboženského diela Filotea o nábožnom živote pre laikov.
A samozrejme stigmatizovaný svätý František z Assisi, ktorý sa úplne zamiloval do ukrižovaného Krista. Inšpiratívny najmä svojou chudobou v čase, keď sa Cirkev topila v bohatstve a pohoršení. Zanechal bohatstvo sveta a chcel vlastniť len Boha. Mal zjavenie, kde mu Ježiš hovoril: „František oprav môj dom." Podobné videnie mal aj pápež Inocent, ktorý videl ako sa rímska bazilika rúca a svojimi ramenami ju podopiera chudobný mních. Pri osobnom stretnutí v ňom spoznal svätého Františka.
Tri poklady Cirkvi s menom František.
Milovník chudobných a skromnosti
Pre mňa je nový pápež veľmi sympatický najmä jeho vzťahom k chudobným, ktorých ako arcibiskup Buenos Aires veľmi aktívne podporoval. Na druhej strane sám odmietal akýkoľvek luxus, limuzínu, biskupské sídlo. Po metropole Argentíny jazdil metrom, býval v malom byte, varil si sám. Toto sú fakty, ktoré obleteli svet. Možno sú niektoré trochu zlyrizované, ale nič to nemení na skutočnosti, že nový pápež vyšiel zo skromných pomerov a na rozdiel od iných cirkevných hodnostárov sa neutopil v láske k luxusu a pohodliu.
Presne takého pápeža potrebuje Cirkev v dnešných časoch - skromného, pokorného ale i pevného, podporujúceho trpiacich a núdznych. Pretože Cirkev nie je povolaná žiť v blahobyte, ale ohlasovať Krista. Toho Krista, ktorý bol milosrdný, liečil chorých, prijímal malomocných a sám žil v chudobe.
Konzervatívny
Toto slovo je pre mňa skôr klišé. Neviem si predstaviť „pápeža liberála". Mnohí si hneď pomysleli svoje o jeho postoji ku gejom a adopcii detí pármi rovnakého pohlavia. Ja si skôr myslím, že otázka nestojí, aký je pápežov postoj, ale aký dialóg bude viesť aj v týchto otázkach tak zásadových pre Cirkev.
Verím, že František bude pápežom prijatia a pokory. Pokora a zmierenie sú veľmi potrebné v Cikrvi aj v jej komunikácii voči okolitému svetu.
A verím, že on bude novým svätým Františkom, ktorý opraví chátrajúci Boží dom - Cirkev. Ten dom je možno zvonka ošarpaný, ale vo svojom vnútri stále ukrýva cenný poklad - Boha a jeho posolstvo lásky k človeku.