Do Petržalky sa naši presťahovali, keď som mal 6 rokov (v roku 1986). Začiatky boli zaujímavé, najmä vďaka chýbajúcej infraštruktúre, my deti sme sa namiesto preliezok hrávali so všelijakými stavebnými rúrkami, nájsť otvorený kanál nebol problém. To všetko sa za tých takmer 30 rokov zmenilo. Musím povedať, že k lepšiemu. Petržalka už prestala byť nocľahárňou, z ktorej mladé rodiny vyrážali do mesta za kultúrou a prácou. Tu nájdete môj pohľad.

Draždiak v zime (foto autor)
Petržalke nechýba kultúra (Aréna, rôzne DK, Dni Petržalky), obchodné centrá (Aupark, Danubia, Tesco, TPD), športoviská (nový zimný štadión v Ovsišti, cyklohrádza), zelené plochy (Sad Janka Kráľa, lužné lesy).
Avšak musím povedať, že sme boli za tie roky aj svedkami niekoľkých žalostných rozhodnutí mesta - povolenie výstavby Aupark Tower, ktorá je pri pohľade z mesta ako päsť na oko, kauzy okolo lesíka na Krasovského ulici alebo „geniálnej" myšlienky vybudovať diaľnicu na Einsteinovej, ktorá postavila Mestskú časť do pozície akéhosi odhrdnutého decka.

Chorvátske rameno (foto - petrzalka.sk)

A podvečer (foto autor)
Prečo to všetko píšem?
Pretože naši radní páni ruka v ruke s developermi nám znova predkladajú ďalšie „proste skvelé" riešenie. Štvorprúdovú cestu (už to nie je len elekrička), ktorá pretne Petržalku vertikálne. Od Starého mosta, cez Bosákovú, niekoľkokrát pretne Chorvátske rameno, tesne minie Draždiak... Plán počíta s cestou priamo stredom Petržalky! Aký zmysel má potom obchvat po Panónskej a Dolnozemskej?
Každé civilizované mesto sa snaží dopravu čo najviac vytesniť z centra mesta, ponúka trasy pre cysklistov, podporuje ekologické riešenia dopravy.
To je to prvé, čo človeku napadne. Nanešťastie potom sa zamyslí nad vplyvom na okolie a je ešte viac rozčarovaný. Kto pozná Chorvátske rameno, vie, že v lete pri ňom stretne množstvo ľudí na bicykloch, bežcov, či starších ľudí len tak sa prechádzajúcich. V zime nespočetne detí šantí na zamrznutom ramene, okoloidúci kŕmia vyhladované labute a kačky. Jedným slovom - je to miesto oddychu pre Petržalčanov.
Presne to, čo developeri hlásajú vo svojich „krásnych" prezentáciách. Tak prečo ho narúšať cestou?
Možno preto, že vidina zisku je až na prvom mieste. Napriek vzletným rečiam o občianskej vybavenosti a bývaní v srdci prírody... také sme už počuli veľakrát.

Sad Janka Kráľa (foto autor)
V tomto prípade pevne verím, že iniciatíva občanov nezostane bez odozvy. Možno som trochu zaujatý, ale naozaj mi nie je jedno, čo sa stane s miestom, kde žijem s rodinou, kde vyrastajú naše deti.
Všetci Petržalčania si prajú žiť v príjemnom prostredí, do ktorého nepochybne patrí zeleň a miesta na relax. Nie som si celkom istý, či tam patrí aj štvorprúdová cesta.
Niekoľko informácií z médií:
http://bratislava.sme.sk/c/6750295/ziadost-o-vyrubanie-stromov-v-petrzalke-zatial-odlozili.html
Niečo o Bratislave a developeroch:
http://pivacek.blog.sme.sk/c/135057/Krasavica-na-Dunaji-sa-predava-za-peniaze-developerom.html
Môj rozhovor s primátorom Ftáčnikom (v tom čase starostom MČ Petržalka):
http://pivacek.blog.sme.sk/c/152641/Milan-Ftacnik-Sad-Janka-Krala-je-pre-nas-obrovska-hodnota.html

zdroj - pluska.sk