Človek má v živote to šťastie postretnúť rôznych ľudí. Usmievavých, spokojných, nervóznych, často uponáhľaných... malých, veľkých, chorých, nespokojných, radostných... čo človek - to originál. So všetkým, čo k životu patrí – so svojimi jedinečnými radosťami ale aj trápeniami.
S tým posledným som sa mal možnosť stretnúť bližšie posledný týždeň v Gabčíkove, kde sa konal seminár o vnútornom uzdravení vedený pátrom Eliasom Vellom, františkánom z Malty a celosvetovo známym exorcistom. Po piatich dňoch strávených s ním, musím povedať, človekom s veľkých srdcom a otcovskou náručou minimálne tak isto veľkou.
Uzdravenie
Hlavnou témou bolo uzdravenie človeka v jeho rôznych podobách. Či už fyzické, duševné alebo duchovné. Pre mnohých bolo veľkým prínosom dozvedieť sa zaujímavé a až prekvapivé fakty o príčinách mnohých zranení, ktoré si človek ani neuvedomuje. Páter Vella (ktorý má dlhoročné skúsenosti s tisíckami prípadov uzdravení) mnohé ilustroval na príkladoch. Napríklad raz prišla za ním rehoľná sestra, ktorá po mnohé roky prechovávala veľký hnev k svojej predstavenej. Až neúmerne veľký k akémukoľvek skutku, ktorý jej mohla predstavená vykonať. To znamenalo, že príčina jej hnevu pochádza z minulosti. Pri dôkladnom skúmaní sa zistilo, že tento jej hnev pochádzal z jej mladosti, keď ju odmietol vypočuť jeden duchovný.
Ako sa do nás vkrádajú zranenia
Klasickým prípadom príčiny zranení je neprijatie od rodičov. Boli by sme prekvapení, že už dieťa v lone matky cíti, či je prijaté s láskou alebo nechcené. Mnohé pocity menejcennosti a myšlienky negativizmu boli vyvolané ďaleko v našom rannom detstve, keď sme nedostali od rodičov potrebné ocenenie našej snahy, aj keď išlo o detské maličkosti. Akým životne dôležitým je pre deti povzbudenie od rodičov!

Pater rozdával pochopenie na každom kroku, neprekážali mu ani desiatky foteniachtivých ľudí
Odpustenie ako liek na naše zranenia
Jedným z najväčších problémov moderného človeka sú pocity depresie, beznádeje, nezmyselnosti života. Veľa zo spomenutého si zapríčiňujeme sami. Depresie sú často spôsobené naším vlastným neodpustením iným ľuďom, ba čo viac neodpustením sebe samému. To je hádam najťažšia vec na svete. Najmä, keď prídeme o blízkeho človeka, hádam tisíckrát sa obviňujeme, čo by sa stalo, keby sme sa zachovali inak, čo sme mu mohli povedať, ako byť milší k milovanej osobe, ktorú sme stratili. A v skutočnosti za tragédiu, ktorá sa stala, nenesieme žiadnu zodpovednosť.
Odpustenie inému človeku prináša pokoj nám samým. Neodpustenie je vlastne zlo, ktorým ubližujeme najmä sebe samým. Páter spomínal ako raz prišiel za ním istý moslim, ktorého trápili depresie a nespavosť. On ho odkázal na imáma, keďže bol moslim, ale ten ho poslal za “kňazom kresťanov”, že len on mu môže pomôcť. Páter sa ho teda spýtal, aký má problém. A hneď nato či má nejakých nepriateľov. Moslim odpovedal: “Áno a mnoho. Každý večer premýšľam nad tým, čo zlé mi urobia a ako im ja môžem uškodiť.” Nato ho páter vyzval k odpusteniu, pretože jeho neodpustenie v ňom vyvolávalo pocity úzkosti, depresiu, negativizmus, nepokoj.

Proces liečby našich zranení
Prvým krokom je nájsť príčinu našich zranení. To si vyžaduje otvoriť staré rany, aj keď to je často veľmi bolestivý proces. Uzdravenie neprichádza okamžite, ale nájdenie príčiny je prvým, veľmi dôležitým krokom. Ďalším krokom je prežiť danú situáciu znova, ale inak – s Bohom, ktorý uzdravuje, s odpustením, ktoré navracia pokoj, s prosbou o odpustenie, uvedomujúc si pravdu, prestať sa obviňovať z toho, za čo nemôžeme. S láskou, ktorá všetko lieči.
My kresťania veríme, že Boh má pre nás pripravený jedinečný plán. Že ak žijeme život s ním, neznamená to, že nebudeme trpieť, že náš život bude prechádzka rajskou záhradou, ale že všetky ťažkosti zvládneme spolu s Ním. To je pre nás veľmi uzdravujúce poznanie.
Teoretické poznatky zo seminára sme si mohli sami overiť pri viacerých aktivitách ako je prosba o odpustenie nejakého človeka, ktorého reprezentoval niekto iný. Až tam sa mnohým otvorili oči, keď spoznali, čo všetko bolo v nich zablokované ich vlasným neodpustením. Bolo vyliatych mnoho sĺz udravenia, mnohým spadol zo srdca ťažký balvan.
A čo ďalej?
Ja sám so si uvedomil mnohé veci. Najmä to, akým nevšedným a pestrým je náš život a že ten, ktorý ho stvoril je aj najlepším lekárom duše i tela. Často si však nachádza cestu cez naše odpustenie, lásku a pozornosť voči inému človeku.
V prípade záujmu o seminár, uvádzam kontakt na hlavného organizátora:
p. Elena Ferancová [seminar.elena@gmail.com]
Najznámejšie knihy pátra Vellu, ktoré boli vydané na Slovensku


Foto - autor / internet