Si stvorený pre slobodu, nedaj si ju vziať

Písmo: A- | A+

Boh stvoril človeka na svoj obraz. Urobil to úplne slobodne. A práve takého stvoril aj človeka. Úplne slobodného. Taký je Boží plán a ten sa nezmenil. Prečo sa potom ľudia často dívajú na Boha ako na zlodeja slobody?

"Hospodin Boh vysadil záhradu v Edene na východe a postavil do nej človeka, ktorého stvárnil. Hospodin Boh dal vyrásť zo zeme stromom všetkých druhov, na pohľad lákavým a na jedenie chutným. Uprostred raja dal vyrásť stromu života a stromu poznania dobra a zla. ... Hospodin Boh prikázal človekovi: Môžeš jesť zo všetkých stromov záhrady, ale nejedz zo stromu poznania dobra a zla, lebo v deň, v ktorom by si z neho jedol, určite zomrieš." (Genesis 2, 8-9.16-17).

Všimnime si to: Boh vysadil v rajskej záhrade veľké množstvo stromov. Nebolo ich dvadsať ani tridsať. Bolo ich veľa. Nevieme presne, aká veľká bola táto záhrada, ale bola určite veľmi rozľahlá. Všetky tieto stromy boli na pohľad lákavé a na jedenie chutné. Wow! Predstavte si život v takej záhrade. Nemusíš sa namáhať, aby si prežil. Keď si hladný, len natiahneš ruku, odtrhneš ovocie, na aké máš práve chuť a zješ. Boh naozaj človeku dal všetky tieto stromy. Nádhera! Nerástli na nich plánky ani "červavé" slivky. To ovocie bolo dokonalé. Iste bolo ešte väčších rozmerov ako legendárny strapec hrozna z Kanánskej krajiny, ktorý niesli na drúku dvaja chlapi.

Človek bol vo svojom vzťahu s Bohom absolútne slobodný. Niet divu, že to bolo tŕňom v oku diabla, ktorý svoju slobodu stratil pre svoju pýchu. Preto vymyslel plán. Bolo tam síce milión päťsto stromov, ale on upriamil pozornosť človeka na TEN JEDEN. Ten, z ktorého sa nemá jesť. A tým pripravil o slobodu aj človeka.

Aj dnes je to presne tak. Človek, ktorý naozaj spozná Boha, spozná aj skutočnú slobodu. Môže "jesť" do sýtosti, môže si užívať život v Božej blízkosti. Ale to je tŕňom v oku diabla. Preto sa snaží ľudí všemožne upozorňovať len na ten jeden strom. A presviedča ľudí, že slobodní budú len vtedy, ak si budú môcť odtrhnúť práve z tohto stromu. To nič, že potom nebudú môcť jesť zo stromu života a vlastne ani z tých ostatných. To si všimnú až potom. Propaganda sa darí. Šikovný je ten diabol, nie? Presvedčil aj teba?

Ak si myslíš, že Boh je zlodejom slobody, mám pre teba dobrú správu: nie je to tak. Práve naopak, On je darcom slobody. Diabol ti ponúka jeden konkrétny strom. Boh ti ich ponúka stovky, ba tisíce. Ak ale vieš o Bohu len z rozprávania ľudí, z náboženstva alebo z kostola, potom sa nečudujem, že sa ti to veľmi nepáči. Ani mňa by Boh nelákal, keby som ho poznal tak ako priemerný Slovák. Potrebuješ ho spoznať osobne. Keď sa to stane, spoznáš aj rajskú záhradu a vykašleš sa na diablovu propagandu aj na jeho jediný strom.

Prajem ti pekný zvyšok dňa.

Skryť Zatvoriť reklamu