Naobežnej dráhe okolo zeme nie je zrejme ani jeden nelegálny satelit. Ak by ajbol, nedá sa odpojiť, jedine snáď zostreliť. To zrejme v STV nemaliv pláne. Zmätená reportáž sa týkala príjmu televízneho programu STV na „pirátskychdekodéroch", teda satelitných prijímačoch, ktoré sa dajú softvérovo upraviťtak, aby dokázali spracovať satelitný signál televízie, ktorá si svoj programzakódovala, aj bez zvláštnej dekódovacej karty. Takú kartu je potrebné si kúpiťa stojí dosť peňazí. To, že takáto úprava softvéru sa dá urobiť skoro navšetkých satelitných prijímačoch, ktoré sú bežne v legálnom predaji,autorom uniklo. Týmto pirátstvom sa niektorí zabávajú a niektorí na tom (fuj)zarábajú.
Záver:Ak niekto dokáže prijímať slovenskú verejnoprávnu televíziu na území slovenskejrepubliky „z neba" bez akejsi kartičky je zločinec a mastná pokuta honeminie, jeho sused, ktorý prijíma rozmazaných duchov z hliníkovej antényna 6 metrovom drevenom drúku, je vzorný koncesionár. Toľko k hlúpemu šotu v Správach STV.
Podľaantipirátskeho, zákona, (netýka sa cestnej premávky), je nelegálnym príjemplatených televízií bez platenia. Teda platených tematických kanálov, ktoré zosatelitov vysielajú šport, hudbu, filmy, populárnu vedu, históriu, cestopisy.Tieto programy nie sú voľne dostupné, pretože ich výroba je drahá, zvyčajne neobsahujúreklamu a ak sa majú udržať, je potrebné za ne zaplatiť. Verejnoprávna STV,je platená z koncesionárskych poplatkov a z reklamy, a malaby byť na území Slovenskej republiky dostupná cez obyčajnú anténu a bežnýtelevízny prijímač. A to je problém.. Človek nemusí byť expertv oblasti televízneho príjmu, aby zistil, koľko je na Slovensku obývaných lokalít,kde je problém zachytiť akýkoľvek pozemný TV signál, nehovoriac o jehokvalite. Vo svetle bláznivého totalitného nápadu, že za STV majú platiť všetci,ktorí sú pripojený na elektrický prúd, zvlášť bije do očí.
Pritomje na svete elegantný a technicky dokonalý systém satelitného vysielania,ktorý dosiahne doslova do každého kúta krajiny a aj ďaleko za hranice.Slovenská verejnoprávna televízia kódovaním obmedzuje šírenie svojho programu,a naši krajania sa ponosujú na mizerné šírenie slovenčiny v zahraničí.(Kde je p. Markuš z Matice?)
Jejeden argument, ktorým sa vehementne obhajuje potreba kódovania a toautorské práva. Na väčšinu relácii, ktoré sú vysielané v slovenčine sa autorsképráva pre divákov v zahraničí, ktorý tento jazyk neovládajú, nedajúuplatniť. Autorské práva na správy, alebo publicistiku? V Nemecku a Talianskuvoľne vysielajú všetky verejnoprávne a nespočetne komerčných televízií; zaznávanéRumunsko, Bulharsko či Ukrajina, ich vysielajú voľne desiatky, nehovoriaco Turecku, má dokonca vlastný satelit.
Sú záujmy sprostredkovateľov TV signálu silnejšie,ako záujem nepokaziť si oči pri sledovaní televízie? Súdruhovia prečo „odpájať satelity"!?
Autor: Vladimír Masár