Spevák skupiny, ktorá kedysi bola protivníkomOasis v britpopovej "vojne ruží" a po odchode gitaristu Graham Coxona sastratila do ticha. Albarn ako správny neurotický workoholik nezaháľal avytvoril virtuálnu skupinu prezentovanú animovanými postavičkami, zvanúGorillaz. V nej si uspokojil potrebu pohrať sa s elektronikou, naznačenú už nablurovskom albume 13.
Po pár rokoch si asi potreboval oživiť spomienkuna to, aké je to byť frontmanom normálnej kapely a preto spolu s bývalýmbasákom punkovej legendy Clash Paulom Simononom, gitaristom The Verve SimonomTongom a s bubeníkom Tonym Allenom daldokopy projekt The Good, The Bad & The Queen. V porovnaní s elektronickými úletmi Gorillaz je tov podstate normálna pesničková záležitosť, ale že by sa Albarn vracalk Blur sa tiež nedá povedať.
Tam kde Blur spievali o predmestskomživote v Británii s láskavým humorom a iróniou sa teraz ozývaskôr skepsa a depresívne podtóny. Žiadny Parklife ani Girls and Boysnečakajte. Damon Albarn, kedysi hviezda britpopu, sa zmenil. Je starší, znechutený šoubiznisom .
Zmenila sa ajBritánia. Oproti 90-tym rokom, keď sa zdalo, že sú späť časy, keď Albión udávaltón svetu popu je teraz pomerne sivá, bez smerovania a inšpirácie. Prostoideálne miesto pre naštvané glosy starnúceho cynika Albarna. Hudobná kulisa jetemná a eklektická, britpop zmiešaný s africkými vplyvmia navodzuje dosť melancholickú atmosféru.
Pohľadnica z Londýna je ináa znepokojivá. Albarn sa na rozdiel od bývalých rivalov Oasis nepokúšapredstierať, že verí na staré dobré časy, keď si to rozdávaliv hitparádach za nadšenej asistencie britskej hudobnej tlače. Tam kde saOasis pozerajú späť, on sa obzerá okolo seba. Zdá sa, že veľa pekného nevidí.
Autor: Martin Kovarik