Sirtris Pharmaceuticals (zakladateľom je David Sinclair) je zatiaľ vedúcou spoločnosťou v danej oblasti a od roku 2006 spoločnosť Sirtris spolupracuje s konkurenčnou firmou Elixir (zakladateľom je Leonard Guarente). GlaxoSmithKline (Glaxo, GSK) je obrovská londýnska firma, ktorá roku 2008 odkúpila firmu Sirtris za neuveriteľných 720 miliónov amerických dolárov s cieľom vysokých ziskov, ktoré sa črtajú, ak Sirtris uspokojí zákazníkov, ktorí chcú žiť dlhšie a zdravšie, a tiež, keď sa podarí dokončiť klinické testy s liečivom resveratrol (viac o tom nájdete tu).
Firma Glaxo v decembri 2010 zastavila výskum resveratrolu kvôli tvrdeniam, že daná látka nie je natoľko účinná u pacientov s pokročilým mnohonásobným myelómom a môže viesť k poškodeniu obličiek.
V auguste minulého roku začali pôvodní vedúci pracovníci Sirtris Pharmaceuticals online predávať vlastné zásoby resveratrolu prostredníctvom neziskovej organizácie Healthy Lifespan Institute, ktorú medzitým založili. No svoje zásoby nepredávajú ako zakúpený resveratrol, ale vo forme, ktorú modifikovali pre vedecké účely, tzn. v podobe liečiva SRT501, určeného na liečbu diabetu typu II a nádorových ochorení, a predáva sa to ako látka podporujúca diétnu stravu, a nie ako liečivo pre špecifické ochorenia.
Resveratrol podľa výskumov znižuje hladinu glukózy, a tak sa predpokladá, že je vhodným kandidátom na liečbu diabetu typu II, a preto daná skupina predáva resveratrol ako dietetický prípravok, hoci ich prvotný cieľ bol vyvinúť účinného aktivátora proteínu sirtuín, ktorý by inhiboval starnutie buniek. Testy so znižovaním glukózy u obéznych myší sa však nikdy neuskutočnili u človeka, a preto je otázne, či je možné poznatky extrapolovať (viac o tom tu).
V decembri 2010 Glaxo zastavil klinické testy resveratrolu u pacientov s mnohonásobným myelómom, pretože poškodzoval obličky. A presne táto látka, ktorá vraj poškodzuje obličky natoľko, že kvôli tomu boli pozastavené klinické testy.
Michelle Dipp (Healthy Lifespan Institute) však ospravedlňuje počiny spoločnosti tým, že ľuďom sú dodávané všetky potrebné informácie o resveratrole a je len na ich slobodnej vôli, ak sa rozhodnú zakúpiť si daný prípravok.
Čo je ich cieľom?
Zaujímavé pre mňa osobne je, že veľké farmaceutické firmy vlastne ťažia z chorých ľudí a z predaja liekov, ktoré ich síce nevyliečia, len predĺžia ochorenie a udržujú ich v takom stave, aby to pacient ako-tak v pohode prežíval. Ich cieľom nie je pacientov vyliečiť, pretože by tak prišli o nemalé zisky.
No na druhej strane, keď budú všetci zdraví a dlhovekí, kto bude kupovať ďalšie lieky? Po danom prípravku je vysoký dopyt, ale kto z kupujúcich vie, že užívaním daného prípravku skončí, nanešťastie, aj s poškodenými obličkami? Ale chorých pacientov farmaceutické firmy chcú... A tak firma zabije dve muchy jednou ranou... doslova.
Autorka: Lenka Koptašiková