Nákupy vakcín lekármi

Určené všetkým, ktorí nestratili súdnosť pri pohľade na novelu zákona 363/2011.Som lekárkou s tridsaťročnou praxou na relatívne veľmi „ťažkom“ obvode. Svoju lekársku prax sa snažím vykonávať čo najsvedomitejšie a napriek počiatočným ťažkostiam napríklad s používaním výpočtovej techniky som sa dostala vlastnou svedomitosťou do štádia, keď som si schopná sama inštalovať nové verzie medicínskeho softvéru a dokonca aj spracovávať koncoročné štatistiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)

Naučila som sa základným ekonomickým krokom, aby som sa aspoň trocha vedela orientovať v problematike, ktorá nás čoraz viac pohlcuje a kde za minimálne zaváhanie hrozia väčšie a väčšie sankcie od daňového úradu, inšpektorátu práce, hasičov, hygieny a rôznych ďalších úradov. Podotýkam, že ešte stále nehovorím o zdravotníctve, ale o bazálnych veciach, ktoré musím mať zabezpečené a s ktorými som sa zmierila, lebo povedzme predstavujú akési všeobecné pravidlá a ja, ako aj možno množstvo ďalších lekárov som mala primerane dosť času na to, aby som si ich osvojila a vytvorila vhodné podmienky na to, aby som denne zabezpečovala zdravotnú starostlivosť pre deti a dorast.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikdy sa však nestalo to, aby v médiách zo mňa niekto robil nezodpovednú osobu, ktorú treba udať, ak sa bude pacientovi zdať, že nechcem splniť jeho požiadavku.

Nikdy sa mi nestalo, aby som odmietla niekoho ošetriť alebo inak pomôcť, ak to bolo len trochu možné.

Nikdy som ale zároveň nezistila, že niekto obhajuje moje práva, čo súdim na základe korešpondencie s políciou a s prokurátorom, ktorý „ocenil“ moju snahu upozorniť na nekalé praktiky pri podvádzaní s potvrdeniami o dochádzke do školy tak, že sa vlastne nič nestalo.

Nech čert berie všetky tie hlúpe reči o vyhováraní sa lekárov na chladničky a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

To, čo sa udialo nezmyselným zákonom, je podvod na všetkých nás, ktorí na rozdiel od ministerských úradníkov (ale možno im krivdím, ak sa potvrdí, že znova ide o nejakú odpornú lobby) vieme, že až 1. januára príslušného roka sa ustaľuje zazmluvnenie poistencov v zdravotných poisťovniach.

4. januára už štvrtý deň sedím za počítačom a kontrolujem stovky pacientov, v ktorej zdravotnej poisťovni sa momentálne nachádzajú. Nemala som žiadne voľno, žiadne sviatky, lebo v televízii sa mi niekto vyhráža, že keď nebudem za svoje peniaze kupovať očkovacie látky, dostanem pokutu až 17 tisíc eur.

Do dnešného dňa nemám zmluvne zabezpečenú spoluprácu so žiadnou poisťovňou, a nie preto, že som nepreberala poštu!

SkryťVypnúť reklamu

Nikto mi zodpovedne nevysvetlil, ako to bude s priplácaním za vakcíny pacientmi, keď nemám registračnú pokladňu.

Viem ale toľko, že keď si niečo objednám, tak to podľa Obchodného zákonníka musím aj zaplatiť.

Pamätám si ešte nedávne obdobie, keď vakcíny boli distribuované prostredníctvom úradov hygieny, podľa príslušnosti obvodu. Táto inštitúcia taktiež mohla kedykoľvek odkontrolovať a sankcionovať každého, kto s vakcínami narábal nenáležite. V mojom poňatí to bola istá centrálna inštitúcia s rozsiahlymi možnosťami pomôcť aj pri prípadnom postihu rodičov za zanedbanie povinnosti očkovať.

To, že sa časom očkovací proces totálne zanedbal, pripisujem tomu, že viac ako sledovanie zdravia občanov a dlhodobo sa zhoršujúcich životných podmienok sa niekto zameral na zisky plynúce z distribúcie liekov a hry na to, kto z toho viac vyťaží. Absolútne grobianstvo však je, že lekári prvej línie sa stávajú rukojemníkmi verejnej mienky bez šance aspoň upozorniť na nezmyselnosť tohto právneho lapsusu, ktorý z lekárov robí nákupcov téglikov obrovskej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Grobianstvo je hovoriť o nejakých fiktívnych problémoch s „chladovým reťazcom“ a že pacienti si museli chodiť pre vakcíny! Aký by bol problém to pod pokutou 17 tisíc eur zakázať?

Kto dnes odkontroluje dodržiavanie tohto „chladového reťazca“?

Môj náklad na prípadné nakúpenie vakcín je mesačne takmer 3000 eur. Pri trojmesačnej splatnosti faktúr je to môj „záväzok z obchodného styku“ vo výške aj 9 tisíc eur. A čo to bude nabudúce? Prikáže nám niekto nakupovať aj antibiotiká? Kto a za akých podmienok mi poistí uschovávanie tovaru v takýchto hodnotách?

Ktorá lekáreň bude povinná mi zabezpečovať vakcíny za podmienok, keď dnes všetci znalí problematiky vedia, že poisťovňa mi kedykoľvek môže aj na základe vyfabulovaných dôvodov nepreplatiť niektorý úkon, nielen teda mnou použitý tovar?

Preboha, čo mám vlastne urobiť, aby som mohla liečiť deti bez toho, aby som zlikvidovala samú seba?

Autorka: MUDr. Vlasta Bratková (lekárka pre deti a dorast, Spišské Vlachy)

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  57x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu