Štrajk zdravotníkov nie je len o platoch

Od minulého štvrtku táto téma denne rezonuje v slovenských médiách. A dokedy, to zatiaľ nikto nevie. Aké bolo a možno ešte je, zákulisie doteraz najväčšieho protestu slovenských zdravotníkov?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (68)

Iniciátormi štrajku boli lekári z ružinovskej nemocnice, na čele s predsedom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Mariánom Kollárom. Vedenie FNsP Bratislava sa všemožne snažilo štrajku zabrániť tradičným, roky známym spôsobom. Začalo hľadať medzi štrakujúcimi „svojich ľudí“. Niektorých lekárov sa mu už takmer podarilo nalákať na 15% zvýšenie platov. Zdravotné sestry boli od začiatku pripravené štrajk podporiť. Našli sa tam však aj lekári, ktorí sestry chceli hodiť cez palubu. Vraj ich nezaujímajú. Našťastie zvíťazil zdravý rozum a jednota. Zdravotným sestrám chceli „zapchať ústa“ piatimi percentami k platu. Chcela im to vybaviť vrchná sestra, ktorá bola s pánom premiérom na „výlete“ v Amerike, keď pár dní predtým bol v ružinovskej nemocnici hospitalizovaný po úraze nohy. Akosi sa jej to však nepodarilo.
Pred pár dňami medzi štrajkujúce zdravotné sestry v ružinovskej nemocnici „zavítali“ obe námestníčky FNsP Začali presviedčať a poúčať štrajkujúce sestry, vraj či vedia, že počas štrajku nedostanú mzdu a nemocnica za ne nebude platiť ani odvody do fondov. A vraj či pacient, ktorý čaká na operáciu dva roky, má teraz kvôli ich štrajku byť preobjednaný.
Akoby nevedeli, že k neurgentnej operácií sa neumyje ani jeden lekár, pretože tí, ktorí by tak mohli urobiť, štrajkujú.
Akoby nevedeli, že operácie sa mnohokrát presúvali aj preto, že nemocnica nezabezpečila potrebné vybavenie nástrojmi a lekári odmietli operovať starými, ktoré možno pamätajú ešte časy Márie Terézie!
Akoby nevedeli, že operácie sa aj pred štrajkom odsúvali aj pre zlý manažment pacienta na niektorých pracoviskách, ako sa o tom už písalo aj na tomto blogu .

Akoby nevedeli, že zdravotné sestry neštrajkujú len za vyššie platy, ale aj za dôstojné pracovné podmienky. Stačí sa ísť pozrieť na sociálne zariadenia pre personál na operačných sálach. 

Záchody ako v socialistickom vojenskom výcvikovom priestore. Okolo záchodových mís kovové, síce nepriehľadné ohrady, sú od susedného záchodu oddelené len provizórne, takže ak sa pri vykonávaní telesnej potreby nudia, môžu sa nielen cítiť, ale aj porozprávať. No snáď. ak sa dostavajú nové operačné sály, budú nielen nové záchody, ale aj sprchy, o ktorých sa im doteraz mohlo iba snívať.
A ružinovská nemocnica ponúka pre zdravotné sestry výhodné platové podmienky .

Zato však pán riaditeľ poctivo podniká . Formálne sa síce vzdal podielu vo firme svojej manželky a možno bude tvrdiť, že on s ňou odvtedy, čo je riaditeľom FNsP, nemá nič spoločné. Bolo by skutočne zaujímavé zistiť, aký podiel má resp. mala na zásobovaní zdravotníckym materiálom a inými komoditami vo FNsP, firma jeho manželky. Ale o tom pán minister Zajac zrejme nechce vedieť. O konflikte záujmov tu, zrejme, nemôže byť ani reči... Veď ako hovorí slovenské príslovie: „Vrana k vrane sadá...“ 
Spolužiaci si vedia pomôcť, však pán minister?
Aj taká je podoba štrajku zdravotníkov.

(Autor je lekár)

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  777
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu