Koncepcia spomína aj spoločnú poľnohospodársku politiku, ale podľa obsahu zrejme z obdobia reálneho socializmu minulého storočia. Tá mala za cieľ zintenzívnenie poľnohospodárstva, kolektivizáciu a zamestnanosť riešenú presunom väčšinou sociálne a pracovne slabých občanov do poľnohospodárstva. Pokiaľ to minister vidí takto, potom sa plne preukázala komunistická podstata vládnej strany a jej koncepcie poľnohospodárstva.
Na Slovensku čakajú tisíce ľudí na legalizáciu práce na svojom poli, na svojej pôde, pri svojich zvieratách. Ministerstvo dodnes nevie, ako realizovať pomoc týmto ľuďom, ktorí v prvom rade vedia zásobiť sami seba a z prebytkov aj miestne obyvateľstvo.
Dnešné moderné poľnohospodárstvo a v koncepcii spomínaná spoločná poľnohospodárska politika hovorí o podpore malých fariem, mladých farmárov, ozelenení, podpore znevýhodnených oblastí, krátkych potravinových reťazcoch, o ktorých antikoncepcia ministra poľnohospodárstva vôbec nehovorí.
Predpokladám, že nakoniec to nie je prekvapenie pre nikoho. Veď každý, kto má vo svojom okolí nejaké veľké poľnohospodárske družstvo, vie a vidí, aký devastačný účinok má agónia kolektivizovaných podnikov na sociálne, spoločenské podmienky vidieka a životné prostredie.
Je nám jasné, že chemici produkujúci umelé hnojivá, prípravky do potravín, ale hlavne špekulanti s komoditami z veľkých poľnohospodárskych družstiev, z ktorých tento štát ani jeho občania nemajú žiadny prospech, majú na mále.
Slováci sa konečne chytili rozumu a vracajú sa k svojej podstate. Je vidno, že sa práce neboja. Ale určite nie podľa antikoncepcie ministra, ktorý konštruuje pre potrebu komunistických pohrobkov feudálny systém otročenia na cudzom.
autor: MVDr. Ján Marton