Silné Grécko v eurozóne je však v týchto podmienkach nereálne. Roky života nad pomery charakteristické konzumom príjmov a prekrývanie dlhu ďalšími dlhmi nie je možné odstrániť poskytovaním ďalších úverov a spoliehaním sa na to, že gréci sa skonsolidujú a budú šetriť v takom tempe ako sa to od nich vyžaduje. Tesné výsledky hlasovania o ďalších zákonoch zavádzajúcich úspory v 300 člennom gréckom parlamente a odpor obyvateľstva neprestávajúceho štrajkovať dávajú tušiť, že najbližšie voľby v Grécky zlomia súčasnej vládnej garnitúre väzy.
Grécky problém je však aj na príjmovej strane, pretože výber daní postráda efektivitu nielen z pohľadu ich výberu ale aj samotných sadzieb - ako príklad - čo sa týka dane z príjmu fyzických osob s daňovým základom do 12000 eur je sadzba dane 0,- - premietnuté na Slovensko by daň z príjmu neplatila drvivá väčšina zamestnancov (priemerná nominálna mesačná mzda v hospodárstve na Slovensku je 763 eur).
Grécky návrh na zafektívnenie výberu daní z majetku prostredníctvom účtov za elektriku sa stretáva s vlnou odporu a dokonca samotní odborári energetických distribučných spoločností odmietajú realizáciu takéhoto sposobu výberu daní.
Ak aj Grécko výrazne zlepší efektivitu daňového systému, otázne bude nominálne splnenie daňových cieľov - miera nezamestnanosti v Grécku presiahla 16%, stavebná aktivita - ťahúň ekonomického oživenia - sa medziročne prepadla o 29% a pokles HDP o viac ako 7% za II kvartál (v trhových cenách sa objemovo prepadol pod rok 2006) - reakcia spotreby obyvteľstva je okamžitá - pokračujúci prepad retailových obchodných tržieb znamená negatívne vyhliadky pre príjmovú stránku rozpočtu, čo vyvolá ďalšie reakcie na šetrenie na výdavkoch.
Najpohodlnejšou formou plnenia štátnej kasy sú predsa ďalšie požičky. Dočasne sa uľaví nielen Grécku, ale aj francúzskym a nemeckým bankám a fondom, ktoré patria k najväčším európskym držiteľom gréckych vládnych dlhopisov. A tie pri priateľskom postupe Európskej centrálnej banky pri vykupovaní gréckych dlhopisov na tom ešte aj zarobia.
Dobre vedia, že silné Grécko v eurozóne je síce ilúziou, ich hlavným cieľom je však splniť naplánovaný zisk stanovený akcionármi bánk. Pre túto realitu sa oplatí mať aj ilúzie.
autor: Peter Vaňo