Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo

Priznám sa, že keď som videl zostrih videa z Fekišoviec, naozaj ma to úprimne pobavilo a niektoré hlášky sa určite zapíšu do dejín podobne, ako známe výroky z komédie Slnko seno...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (180)

Video sa stalo hitom, zdieľali ho azda všetci, čo je logické, lebo to skutočne nevymyslíš, to je život...

Každá minca má dve strany a mám pocit, že mnohí ľudia v mediálnom priestore prekročili pomyselnú čiaru slušnosti oveľa viac, ako ju prekročila starostka Fekišoviec p. Miloslava Fedorová. Prečo?

Určite sa všetci zhodneme na tom, že pani starostka nemala konať tak, ako konala. Či už bolo jej správanie zapríčinené stresom z prítomnosti kamery, alebo bolo poznačené osobnými spormi s poslancami z predvolebnej kampane, to v túto chvíľu vôbec nie je podstatné.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednoducho povedané, čo sa stalo, to sa neodstane. Podstatné je to, že pani starostka svoje správanie verejne oľutovala, priznala si chybu a poslancom sa chce za svoje konanie ospravedlniť. Na porovnanie vážení, svoju chybu si často krát nedokážu priznať ani naši zákonodarcovia, ktorí sú na rozdiel od starostky Fekišoviec v mnohých prípadoch naozaj “neomylní“.

Mediálne šialenstvo a príživníci

Na sociálnych sieťach sa začal doslova ponižujúci hon na starostku obce, ktorý je podľa môjho názoru nedôstojný a výrazne za čiarou slušnosti, po ktorej všetci volajú. Mnohí zacítili príležitosť a chcú sa na tejto téme nejako priživiť a prilievajú “olej do ohňa“.

SkryťVypnúť reklamu

Vymýšľajú sa primitívne paródie, cestovky organizujú zájazdy, veštica ráno na jednom z rádií veštila osud starostky a Ďoda z kariet, dokonca jeden z vlogerov chce tuším 20 tisíc lajkov a keď ich bude mať, obetuje sa a zavíta z “neomylnej“ a “in“ Bratislavy na ďaleký východ, aby na celej tejto situácii zarobil nejako aj on. Či už v podobe reklamy, alebo v podobe nových sledovateľov na jeho vlogu. 

Mali by sme si všetci položiť otázku. Zaslúži si človek, ktorý svojej obci venoval veľkú časť svojho osobného života takúto verejnú “popravu“ a poníženie, aké dnes zažíva starostka obce Fekišovce p. Miloslava Fedorová? Je na videu prichytená azda pri krádeži, alebo vražde? Myslím, že nie.

SkryťVypnúť reklamu

Vžil sa niekto aj do jej kože, alebo je to každému jedno? Nechcem tu obhajovať jej nedôstojné skratové konanie, ale ako som uviedol, oľutovala to. Zaujíma niekoho aj obsahová stránka rokovania obecného zastupiteľstva, alebo všetci vnímajú len jeho formálnu stránku? 

Keďže video z Fekišovského zasadnutia bolo skutočne lepšie, ako nejaký film, neodolal som a pozrel si celý záznam od začiatku až do konca. Pri jeho zhliadnutí si uvedomíte, že je to veľmi autentický pohľad do fungovania malej obce na východe Slovenska, ktorá bojuje s množstvom problémov a podobných obcí sú u nás stovky. Ako je to už zvykom, pre formu nám uniká podstata rokovania. Poďme sa prosím na tú podstatu podrobne pozrieť.

SkryťVypnúť reklamu

O čom bola podstata rokovania?

Pri hlbokom smiechu a zosmiešňovaní starostky azda väčšine verejnosti uniklo, že obec Fekišovce má 303 obyvateľov a ročný rozpočet okolo 70 tis. EUR, čiže mesačne asi 5,5 tis. EUR, z ktorých musia vyžiť. Je to suma, za ktorú si priemerná novodobá Bratislavská celebritka kúpi kabelku a otŕča sa s ňou v sobotnej Smotánke. Niekto má za 5,5 tis. EUR kabelku a niekto musí z týchto peňazí financovať chod celej obce. Áno, aj o tom je naše Slovensko.

Z tejto sumy platí vývoz odpadu, verejné osvetlenie, opravy na obecnom majetku, poistky, zimnú údržbu, vykurovanie obecného úradu a mnohé iné činnosti. Aj keď majú Fekišovce len 303 obyvateľov, majú rovnaké kompetencie a povinnosti, ako hlavné mesto Bratislava. Keďže peňazí nie je nazvyš, starostka je na úrade sama, nemá žiadnu úradníčku a robí všetko tak, ako najlepšie vie. Ešte šťastie, že administratívnu prácu ako sama tvrdí miluje a baví ju to.

Aj z mála peňazí, ktoré majú k dispozícii sa jej podarilo postaviť Dom nádeje, opravila obecný úrad, stará sa o cintorín, postupne začala s výstavbou kultúrneho domu. Postupne preto, lebo na viac nemajú. Na základe toho môžeme usúdiť, že tri krát obráti každý cent.

Z videa sa dozviete aj to, že obec by rada zamestnala na pomoc niekoho cez projekty úradu práce, ale nemajú vlastne koho zamestnať, lebo nezamestnaní sa vyparili – sú preč. Oni sa zrejme nevyparili, len odišli od svojich rodín za prácou do zahraničia, keďže doma na východe nenašli uplatnenie.

Obci rastú poplatky za uskladnenie odpadu, čo schválili “hore“ v NRSR a preto to musia preniesť na obyvateľov svojej obce, ktorí nemajú peňazí nazvyš. Ľudia sa na výšku poplatkov chodia sťažovať práve na obecný úrad, ktorý poplatky v súlade s novou legislatívou musí určiť a vyberať. 

V dedine síce rastie počet neplatičov, ale kvôli ich chudobe je vymáhanie cez exekútora zbytočné, lebo im aj tak nemajú čo zobrať. A tak postupne rastú náklady bez potrebných príjmov. Poslankyňa obce uvedie, že je to nespravodlivé a že ani ona poplatky teda platiť nebude. Na rokovaní sa však dozvie, že tí ľudia, čo majetok majú sú v nevýhode, lebo v ich prípade by bola exekúcie úspešná. Vraj to nevie vyriešiť ani vláda, nie to ešte oni. A tak všetci v priamom prenose pochopia túto neriešiteľnú nespravodlivosť. 

Záznam je aj o nenormálnej a narastajúcej byrokracii zo strany štátu. Kým kedysi zvládla starostka účtovanie v malej obci sama, dnes to už nie je schopná zvládnuť a musí to robiť externe, čo sú ďalšie finančné prostriedky. Kým Dom nádeje dokázala kedysi postaviť jednoduchšie, svojpomocne aj lacnejšie, ako bolo uvedené v rozpočte, dnes už si na to netrúfa. Legislatíva sa stále mení, už to nezvládne a obstaranie radšej robí cez oprávnenú osobu.

Dozvieme sa, že firma, ktorú v obstarávaní vybrali na stavbu kultúrneho domu im tesne pred výstavbou oznámila, že to robiť nebude, lebo nemajú ľudí a bodka. Opäť teda musia opakovať celý proces, platiť za obstarania s neistým výsledkom a preto je zatiaľ postavená len platňa – rozumej základová doska.

Vedeli by ste bez zverejneného videa, že na Slovensku sme sa dostali do štádia, že treba ďakovať Bohu, ak obec nemá chodníky? To preto, lebo obce a mestá, ktoré ich majú sú vďaka novej nezmyselnej legislatíve z dielne Ministerstva dopravy bezradné a hrozia im žaloby. Na porovnanie. Ak vodič rozbije svoje auto na neposypanej, alebo deravej štátnej ceste, môže sa ísť sťažovať akurát tak na lampáreň. V cestnom zákone je pre istotu klauzula, že vodič je povinný prispôsobiť svoju jazdu stave vozovky a keď si rozbije svoje auto na výtlku či neodhrnutej ceste, ešte za to dostane pokutu.

Zamyslime sa prosím spoločne

V novinách som sa dočítal, že v dedine chýba škola, škôlka, kanalizácia. Ľudia sú pod vplyvom sociálnych sietí tlačení k ráznemu rozhodnutiu. Vytvára sa dojem pomyselného nedostatku, čo by všetko mohli mať a nemajú. Vážení, verí azda niekto tomu, že obec s 303 obyvateľmi dokáže utiahnuť škôlku, respektíve školu? Škola vo Fekišovciach je asi taká reálna, ako metro v Bratislave.

Nepoznám starostku Fekišoviec p. Miloslavu Fedorovú osobne, ale myslím si, že je k nej verejnosť na základe jednej hlúpej chyby, ktorú v živote urobila a za ktorú sa aj verejne ospravedlnila veľmi krutá a nespravodlivá. To, že je video vtipné je jedna vec. Každý si ho pozrel, zasmial sa vrátane mňa a ide sa ďalej.

Druhou vecou je to, čo sa okolo zverejneného videa deje. Starostka si nezaslúži zosmiešňovanie, ponižovanie a mediálny teror zo strany verejnosti.

Zaslúži si skôr ocenenie a pochvalu za to, že si svoju chybu dokázala priznať, že dokáže v praxi sama aplikovať často krát nezmyselné zákony, ktoré v mnohých mestách a obciach aplikujú celé armády úradníkov a že dokáže gazdovať v malej dedinke kdesi na východe Slovenska aj s tým málom, čo má.

Inteligentná verejnosť, ktorá sa predháňa v moralizovaní nad starostkou a v jej zosmiešňovaní by mala pribrzdiť, pretože sa môže ľahko stať, že vďaka tomuto mediálnemu teroru skončí starostka aj kvôli svojmu pokročilejšiemu veku v Dome nádeje. Presne v tom Dome nádeje, ktorý sama svojpomocne postavila v snahe ušetriť obecné peniaze a v snahe zlepšiť život obyvateľov svojej malej obce kdesi na Ukrajinskej hranici. Bol by to veľmi smutný a nespravodlivý koniec.

Kladiem si otázku, či aj potom pôjdu vlogeri točiť svoje “vtipné“ vlogy na východ Slovenska v snahe priživiť sa na chybe iného?

Starostke Fekišoviec p. Miloslave Fedorovej držím palce, aby to celé mediálne šialenstvo a ponižovanie zvládla bez ujmy na zdraví. Poslancom obce prajem, aby prestali na chvíľu sledovať sociálne siete a so starostkou našli spoločnú reč na prospech svojej obce.

Mgr. Radovan Kapraľ
starosta obce Kvakovce

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  59x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu