Naučili ma sčitovať, tak sčitujem

Ako je nám všetkým známe, od 13.5. do 6.6. prebieha v našej vlasti sčítanie obyvateľov, domov a bytov. V tomto článku zhrniem moje skúsenosti s prácou sčítacieho komisára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

1. O mne:
Som 18 ročný, neúspešný študent prvého ročníka na jednej z českých univerzít, momentálne evidovaný na Úrade práce ako nezamestnaný. Žijem v jednom z krajských miest, kde aj vykonávam prácu sčítacieho komisára. K tej som sa dostal cez inzerát, uverejnený v regionálnom inzertnom týždenníku. Prijal som ju len z dôvodu, že potrebujem peniaze, lebo leto sa blíži a mladému človeku, ako som ja, sa nechce sedieť doma.

2. Môj plat:
Platí nás mesto, dostávame 0,67€ za osobu, 0,33€ za byt a 0,33€ za dom.

3. Sčítanie ako také:
Táto "udalosť desaťročia", ako ju štatistici radi nazývajú, má podľa slov kompetentných slúžiť na získanie informácií o tom, čo a kde ľuďom chýba. Kde nemajú kanalizáciu, kde je nedostatok práce, kde ľudia musia dlhý čas dochádzať do práce či školy a pod.. Či sa na základe týchto údajov niečo vo finále zmení, uvidíme časom, hoci pochybnosti sú v tejto krajine na mieste.

4. Môj sčítací obvod:
Môj obvod tvorí 6 ulíc, 150 domácností a 387 obyvateľov. Nachádzajú sa v ňom rodinné domy i bytovky, obyvateľstvo je vekovo, národnostne i majetkovo naozaj pestré. Mladé bohaté rodiny žijú na jednej ulici s chudobnými dôchodcami. Belosi žijú v jednej bytovke s Arabmi a Rómmi, Slováci s Maďarmi, chorí so zdravými.

5. Prístup ľudí:
Pri svojej práci som sa zatiaľ stretol s viacerými prístupmi ľudí ku mne i k sčítaniu ako takému. Starí vdovci a vdovy vás volajú na kávičku, ponúkajú koláčikmi a rozprávajú o svojom živote. Mladé rodiny, zaneprázdnené prácou, sa vás snažia čo najrýchlejšie odbiť, nech ich viac už neotravujete. Rómovia sa snažia sčítaniu vyhnúť, chcú aby ste im tlačivá vyplnili vy (pri 14 ľuďoch v jednom byte to nie je také ľahké ako to znie). Celkovo sa táto práca dá označiť ako bezproblémová, no nájdu sa i výnimky. Asociáli, alkoholici, násilníci a iná spodina vás posielajú do viacerých otvorov ľudského tela, obviňujú vás za to, že tento štát je v takom stave, v akom je, kritizujú vás za sčítanie, ako keby ste ho vymysleli vy. Myslím, že ľudia by si mali uvedomiť, že aj toto je práca ako každá iná, bez ohľadu, pre koho ju vykonávam. Nebudem predsa nadávať slečne za pokladňou v obchodnom dome, len preto, že nemajú čerstvé rožky. Ona za to nemôže, vykonáva len svoju prácu.

6. Náročnosť práce:
I keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, práca je to náročná. Od rána do večera je človek na nohách, s ťažkým batohom na chrbte, v horúčavách a páliacom slnku. K tomu ešte nepríjemní ľudia, množstvo schodov a množstvo údajov čo si treba pamätať. Ja osobne som pri tejto práci prechladol, moje telo nezvládlo prechody z 29° teplôt vonku, do 18° chladu vo vchodoch bytoviek.

7. Organizovanosť sčítania:
K tomu, ako je sčítanie zorganizované, môžem povedať len jedno - fraška. Obrovské množstvo chýb a nedostatkov, ktoré sprevádza toto sčítanie, by nám malo slúžiť k zamysleniu sa nad stavom našej štátnej správy. Nie je nič neobvyklé, mať v byte hlásenú osobu, ktorá je už desaťročia po smrti, ktorá sa pred rokmi odsťahovala, alebo ktorá ani neexistuje, keďže o nej nikdy nikto nepočul.

8. Anonymita:
Čokoľvek v súvislosti so sčítaním a anonymitou je mýtus. Neexistuje. V posledných dňoch vychádzajú na povrch informácie o tom, že sčítanie nie je anonymné, že netreba ani lepiť identifikátor, že kód osoby sa dopíše a iné. Áno, je to pravda. Vy dostanete 3 tlačivá a k nim obálky s identifikátormi. Pred vami musím hrať divadielko, nesmiem obálky ani otvárať, ani pozerať údaje v nich, lebo "to je vaše" a nesmiem to vidieť. Avšak to, že to isté, čo vy máte v obálke, ja mám na tlačive D - zoznam osôb v dome, vám už nikto nepovie. Dovolím si ešte perličku: na školeniach, čo sme pred sčítaním absolvovali, primátor nášho mesta vo svojom príhovore spomenul, že podľa výsledkov sčítania budú hľadať neplatičov, že má plný stôl exekučných príkazov. Sčítanie nie je anonymné, ani nikdy nebolo zamýšľané ako anonymné.

9. Čo v prípade, ak sa odmietnete sčítať?
Keďže podľa zákona musí byť sčítaný každý obyvateľ, dom, aj byt, budete proti svojej vôli sčítaný na mestskom, či obecnom úrade, podľa údajov, čo má k dispozícií obec, matrika a podobne. Tu sa právom vynára otázka, či sa sčítanie nedalo spraviť takýmto spôsobom hneď, podobne ako vo Švajčiarsku.

10. Zhrnutie:
Sčítanie je zbytočným plytvaním peňazí, odoberajúce anonymitu každému obyvateľovi v tejto krajine. Napriek tomu vás prosím o zhovievavosť a ústretový prístup ku sčítacím komisárom, veď my za nič nemôžeme, sme len otroci tohoto štátu, ktorí za almužnu vykonávajú svoju prácu v domnení, že nikto nebude robiť zbytočné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

autor: požiadal o anynomitu, v redakcii máme jeho meno, adresu, tel. číslo, obvod a názvy ulíc, na ktorých robil sčítacieho komisára.

Prvý pokus

Prvý pokus

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  778
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Ak chcete zverejniť svoj text na tomto blogu, pošlite nám ho e-mailom vo worde na adresu matus.paculik(at)smeonline.sk. Nezabudnite na predmet PRVÝ POKUS.Výber textov je v právomoci redakcie, ktorá má právo zmeniť autorom navrhnutý titulok. Väčšinu článkov zverejňujeme, ale vyhradzujeme si právo ktorýkoľvek odmietnuť aj bez udania dôvodu, najmä ak sa autor nepodpíše celým menom.Vždy uveďte aj vašu poštovú adresu a telefónne číslo. Tieto dva údaje nezverejníme, ale musíme ich mať k dispozícii kvôli overeniu identity alebo pre prípad, že sa váš článok rozhodneme honorovať.Ak meno a priezvisko priamo v článku nechcete uviesť, prosíme, napíšte nám dôvod. Za istých dôležitých okolností tieto údaje nepublikujeme, redakcia ich však vždy musí poznať.Zaradenie textu zväčša trvá niekoľko dní. Na tomto blogu nezverejňujeme poéziu ani prózu. Zoznam autorových rubrík:  Slovenské zdravotníctvoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu