
Neudržal svoju krajinu v Európskej únii, jeho pozícia premiéra a predsedu Konzervatívne strany je viac neudržateľná. Okrem toho výsledky naznačujú aj ďalší problém a to je štiepenie Veľkej Británie. Škótsko a Severné Írsko hlasovalo za zotrvanie, naproti tomu Anglicko a Wales hlasovali za odchod. First minister Škótska už pred hlasovaním, upozornila, že v prípade Brexitu, pre Škótsko bude opätovne otvorená otázka o zotrvaní v kráľovstve. Severné Írsko vysiela signály na opätovné zjednotenie s Írskom a návrat do európskych štruktúr.
Brexit povzbudí podobné tendencie aj v ostatných krajinách. Najbližšie to môžu byť krajiny Španielsko či Francúzsko. Každopádne to bude vodou na mlyn pre každý európsky deštrukčný prúd.
Ak chcem v Európskej únii zamedziť vzniku týchto deštrukčných tendencií, potrebujeme zmobilizovať všetky sily a priniesť reformný vietor. Zmeniť rétoriku prístupu k členským štátom a právomociam európskych inštitúcií. Cieľom má byť Európska únia postavená na spolupráci liberálno-demokratických štátov, ktoré majú suverenitu v rozhodovaní do takej miery, aby nepotopili loď a využili svoj potenciál.
Prečo sa potrebujeme navzájom, prečo je dôležitá spolupráca v súčasnom globalizovanom svete najviac vystihujú slová Angely Merkelovej: “Sme veľkí pre Európu, no malý pre svet"
Ďakujem aj za šírenie prostredníctvom kliku na VYBRALI.SME.SK