
Vo východoslovenskej metropole, v druhom najväčšom meste Slovenska, vedenom vládnym poslancom a primátorom R. Rašim, sa chcú pustiť k redukovaniu mestských častí. Aspoň tak to ohlásil prostredníctvom médií primátor mesta.
Košice majú podobné dvojstupňové usporiadanie ako Bratislava. Mestské časti, tých je 22, zastupuje starosta, poslanci ( rôzny počet podľa veľkosti) a samozrejme miestne úrady s rôznym počtom zamestnancov. Magistrát reprezentuje celé mesto, na jeho čele je primátor so 41 poslancami a magistrátom (s X počtom zamestnancov).
Košické referendum
Košické referendum o znížení počtu mestských častí je príjemným prekvapením. Podľa slov primátora, len na odmenách pre poslancov a starostov týchto častí idú 2 mil. Eur, následných 5 mil. eur je určených na chod úradov. 7. mil je tak určených len na platy a nie na rozvoj mesta. Táto kvalifikácia žiaľ nie je verifikovateľná, pretože neexistuje žiadna verejne dostupná analýza k ušetreným nákladom po zlúčení niektorých mestských častí.
Tento malý príklad poukazuje v malom na stav samosprávy Slovenska. Bezpochyby je samospráva potrebná a dôležitá súčasť občianskej spoločnosti, ktorá pomáha lepšie uplatňovať správu veci verejných. Takýto priestor musí mať adekvátne rámce a potrebnú veľkosť na rozvoj.
Ukazuje sa, že malé obce majú veľké problémy prežiť, pretože ich veľkú časť rozpočtu pohltia mzdy a administratívne náklady. Prirodzene zaniká akýkoľvek priestor na rozvoj a tieto obce sú odsúdené na postupný zánik.
Dobre premyslený ťah
Prekvapujúce je, že sa iniciatívy chopil ľavicový primátor, poslanec NR SR za stranu, ktorá má reálnu možnosť zmeniť podobu samosprávy Slovenska a vytrhnúť tŕň z päty slovenskej samosprávy. Na vládnej úrovni odvaha pristúpiť k redukcii obcí a miest chýba. Zníženie starostov, poslancov a úradov na Slovensku nie je témou dňa!
Alebo ide len o dobre premyslený predvolebný ťah pána primátora?!
Ďakujem za podporu aj na VYBRALI.SME.SK
Autor je odborníkom na verejnú správu v inšitúcii IPAM