Má sa cirkev spovedať iba Pánu Bohu alebo aj verejnosti?

Nechcem nikoho uraziť ani nahnevať, ale nedá mi nenapísať pár riadkov k situácii v cirkvi na Slovensku. Zaujímam sa o veci verejné, a preto mám vnútorný pocit, že kým je cirkev súčasť nášho štátu, ( štátneho rozpočtu) treba aj o nej nahlas hovoriť. Pod cirkvou pre účely tohto blogu rozumejme, hlavne tú najväčšiu – katolícku. (62% podľa posledného sčítania). Cieľom nie je vytvoriť dusnú atmosféru, ktorá tu už bez tak je, ale skôr mi ide o triezve uvažovanie o cirkvi a nie jej glorifikáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

 

Nebudem a nechcem kritizovať vieru ako takú, ale cirkev. Nedá mi inak ako prirovnať cirkev k politickým stranám a to nie len svojou štruktúru, svojími predstaviteľmi a najvyššieho nadriadeného (pápež - predseda), ale hlavne politickým kapitálom, ktorým disponuje, veriacimi čiže voličmi. Spomeňme si na rôzne pastierske listy v čase volieb. Ale? Ako aj politickým stranám počas volieb 2012 kauza Gorila a rôzne iné škandály výrazne uškodili. Súčasné kauzy cirkvi, tak robia to isté. Odvolanie Bezáka bolo len vyvrcholením.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre koho a prečo bol nepohodlný?!

Príklad od bratov Čechov

Susedia Česi sa do odluky cirkvi od štátu pustili, navrátili majetok v hodnote 135 miliárd korún. Uvidíme aký bude ďalší priebeh.

V roku 2011 sme boli svedkami diskusie na pôde ministra o odluke cirkví a o jej financovaní na Slovensku. Jedinná vládna strana SMER, v roku 2012 vajatá v jej pokračovaní, zachová status quo? Čo to bude znamenať? Ostane politika aj nadalej do významnej miery ovplyvňovaná cirkvou?

Reštitútcie na Slovensku nebudú mať taký dopad na štátny rozpočet, niektoré majetky sa cirkvi vrátili. Čo sa však za 20 rokov nezmenilo je financovanie. Každý rok zo štátneho rozpočtu ide na chod cirkvi zaujímavý balík financií, tento rok 37 mil. Eur. Z toho 21 mil. pripadne najväčšej katolíckej. Tu však nie sú započítané výdavky spojené s cirkevnými školami, krúžami voľného času,..

SkryťVypnúť reklamu

Ani nevysporiadanými majetkami sa nedá obhajovať nevyriešenie financovania cirkvi. Na moje prekvapenie v jednom článku , niektorí odborníci spochybňujú nároky cirkvi na tieto majetky. Nikdy neboli v ich vlastníctve a to už od čias Rakúsko – Uhorska, mali ich len v správe!

Stratená suverenita?

Väčšina kritikov Spojených štátov Európskych, sa bojí straty suverenitu. Vatikánu sa to už podarilo! Slovensko má zmluvu, ktorá je nevypovedateľná! Patríme k jednej z krajín , ktorá má najviac štátnych sviatkov (15 z toho 9 cirkevných). Diskusiu o rušení jedného cirkevného sviatku vidíme práve v týchto dňoch, cirkev o tom nechce ani počuť. Dokonca sa spustila petícia za zachovanie tohto sviatku. Tu by som sa ale zamyslel, ako oslavujeme tieto cirkevné sviatky? Poznáme vôbec ich význam, vieme, čo daný sviatok vôbec znamená? Obohacuje nás to, či sedíme len doma? To sú otázky hodnotové, ktoré by mal každý riešiť vo svojom vnútri.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ nebude cirkev financovaná mimo rozpočtu, vždy bude existovať jej výrazný vplyv na politiku a politikov. Možnosti financovania cirkvi sú viaceré, niektoré sa viac hodia na Slovenské pomery iné menej. Vzájomnou kombináciou sa dá dosiahnuť uspokojivý výsledok pre všetkých zainteresovaných, chce to len odvahu sa do nich pustiť.

Budú sa cirkevní predstavitelia spovedať iba Pánu Bohu alebo aj verejnosti?

Článok môžete podporiť aj na vybrali.sme.sk


Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu