Triumvirát ministrov rieši problémy školstva jedným autobusom

Zo všetkých strán sa na nás valia informácie a výzvy o potrebe reformovať školstvo. Nielen kvôli nedostatočnej pracovnej sile je potrebné posilniť duálne vzdelávanie a zvýšiť počet detí a ich dochádzku v  základných školách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: web)

Zmenu potrebujeme od materských škôl, cez základné a stredné až po tie vysoké. Neschopnosť ministerstva školstva čokoľvek riešiť, dokresľuje už len nezaplatenie prístupu vedcom a výskumníkom do databáz medzinárodných vedeckých poznatkov.

Minulotýždňové predstavenie pilotného projektu školského autobusu bolo pod gesciou triumvirátu ministrov dopravy, vnútra a školstva. Toto triumfálne spustenie pilotného projektu: JEDNÉHO školského autobusu, predstavili ako riešenie problematického dochádzania detí z okolia obce Dobrohošť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvaja z troch ministrov musia po roku vládnutia v rámci svojich ministerstiev deklarovať aspoň akú takú činnosť. A tak podľa mňa treba vnímať uvedenú snahu. U ministra vnútra by sme boli radšej, keby už zanechal akúkoľvek činnosť. Má toho na rováši viac ako dosť. 

Ale späť k meritu veci.

Školské autobusy, bežne viditeľné v amerických filmoch, sú liekom nielen na zlepšenie dochádzania detí do škôl, ale idú ruka v ruke s optimalizáciou školskej siete. Politicky nepriechodná súčasť reformy - racionalizácia počtu škôl - je pre rozvoj a napredovanie nášho školstva v tomto smere kľúčová. Že lokalita, ktorú vybrali je práve na juhu Slovenska, nie je vzhľadom na osobu nového ministra dopravy, žiadnym prekvapením. Ak by ministri mali aspoň zbežný prehľad o probléme, museli by vedieť, že na v niektorých častiach na východnom Slovensku, deti často chodia každý deň do najbližšej školy aj niekoľko kilometrov pešo.

SkryťVypnúť reklamu

Triumvirát troch najsilnejších ministerstiev, ktorých spoločný rozpočet je bezmála 6 mld. eur by si mohol odpustiť patetické tlačovky na sebaprezentáciu, o zatiaľ neexistujúcom mikrobuse, ktoré vyvolávajú viac úsmev, ako pocit, že by vedeli, čo robia. Školskú reformu nielenže nevidíme, ale už o nej takmer ani nepočujeme.

Ak je toto úprimná snaha triumvirátu troch ministerstiev reformovať školstvo prostredníctvom JEDNÉHO ŠKOLSKÉHO AUTOBUSU, je to žalostne málo a žalostne tragikomické. 

Podporte blog ja na VYBRALI.SME.SK

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  116
  •  | 
  • Páči sa:  30x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu