Veľká reforma štátnej správy

Veľká reforma štátnej správy a verejnej správy , ohlásená novým ministrom vnútra nie je nič nové. Pokračuje sa v intenciách toho čo tu počúvame prinajmenšom 15 rokov. Občan a podnikateľ  vybaví všetko jednoducho a s minimálnymi nákladmi s použitím elektronických prostriedkov. Snáď teraz sa to už aj podarí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvým dokumentom tejto vlády je program ESO. Píše sa v ňom, že štát má celkovo 916 rozpočtových organizácií a teda 916 účtovníctiev, subjektov verejného obstarávania. Program ESO si dal za ciel znížiť tento počet na úroveň 58 rozpočtových oblastí. Zníženie tohto počtu je tak hlavným cieľom celej reformy. Nie zlé, vítam to. Treba spraviť v poriadok a zefektívniť chod štátu.


Avšak po pozornom prečítaní k programu som sa zamyslel, a sám seba sa opýtal či je to dostačujúce. Program rieši 4 oblasti. Ide o napr. stanovenie limitov na kancelárie, zaviesť normy spotreby kancelárskych potrieb, zrušenie duplicitných činností, zníženie počtu rozpočtových organizácií . Vytvorenie „Centra verejnej správy“ fajn nápad občan vybaví všetko na jednom mieste.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Očakával som však viac, zásadnejšie prehodnotenie fungovania verejnej správy a to hlavne v prerozdelení kompetencií medzi samosprávou a štátom. Oblasť ktorá mi chýba v Programe ESO. Dúfam, že ide o prvotný dokument, ktorý bude dopracovaný práve o zmeny v kompetenciách medzi mestami a štátom a reforma nebude len o vzniku akejsi štátnej realitky.

Program ESO TU.

Ján Raclavský

Ján Raclavský

Bloger 
  • Počet článkov:  113
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odborník na verejnú správu, štátnu správu a samosprávu. Zaujímajúci sa o dianie, problémoch a procesoch na ministerstve vnútra. Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v rokoch 2010-2018.Raclavský JánPropagujt Zoznam autorových rubrík:  Verejná správaDolný KubínPolitikaSpoločnosťNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu