
Je na každom poslancovi ako pristúpi k svojmu mandátu a sprostredkuje svoju prácu.V tomto blogu budem rozoberať 3 oblasti.
Ako ďalej s dotáciami
Prideľovanie dotácií je mojou dlhodobou agendou. Naše mesto poskytuje 2 základné typy dotácií:
A. na činnosť združení,
B. na podporu jednotlivých projektov združení.
Náš systém je do značnej miery zacyklený a uzatvorený. Prijímateľmi dotácií sú tí istí žiadatelia, mnohokrát v oboch dotačných schémach, čo výrazne odčerpáva finančné zdroje. Pri dotáciách poskytovaných na činnosť som poukázal na neexistenciu základného dokumentu – koncepcie rozvoja športu, eventuálne v iných oblastiach pre kultúru a sociálne veci, z ktorých by táto podpora mala vychádzať.
Zacyklenosť sa najviac prejavuje v schéme určenej na projekty. Dotáciu získavajú projekty skoro tých istých subjektov a opakujúcich sa aktivít. Nepovažujem za zlé, ani škodlivé, ak etablované subjekty žiadajú o dotáciu, ale mesto musí podporovať rozmanitosť projektov.
V tomto prípade si myslím, že je potrebné do rozhodovania o rozdelení dotácii vtiahnuť aj občanov a to prostredníctvom participatívneho rozpočtovania. Kedy ľudia povedia aké projektu sa majú realizovať a či ich podpora je zmysluplná a adekvátna požadovanej výšky.
V 90. rokoch zabudli (?) na pozemok
V kauze predaja pozemku za 5 eur za m2 mestský úrad prenechal iniciatívu stanovenia ceny na komisiu financií a mestskú radu. Ako prvý diskutujúci dostal priestor sám záujemca o pozemok, ktorý nám poskytol historický exkurz do tzv. „malej privatizácie“ a pravdepodobnom zabudnutí pozemku pri jeho odkúpení z vlastníctva mesta. (tento príspevok nájdete TU na 2:24.11 hod.). Pripúšťam, že sa chyby sa stávajú. Keď človek robí, robí aj chyby a tie sa majú naprávať. Z tohto dôvodu som položil 3 jednoduché otázky zástupcovi spoločnosti Elkop, na ktoré som nedostal adekvátnu odpoveď:
1. Existujú akékoľvek doklady o zaplatení predmetného pozemku?
2. Nachádza sa v kúpno-predajnej zmluve, resp. v preberacom protokole uvedený pozemok?
3. Uhrádzala sa za uvedený pozemok daň z pozemku?
Otázky mali dať odpoveď na akýkoľvek vzťah, ktorý by potvrdzoval vlastnícke nároky Elkopu k predmetnému pozemku. Zmluvu vždy podpisujú dve strany, tak predávajúci ako aj kupujúci a svojim podpisom preukazujú súhlas so znením a obsahom zmluvy.
Skutkový stav je jasný, pozemok je vo vlastníctve mesta, nachádza sa v historickom centre a na základe uznesenie mestského zastupiteľstva z 23. 02. 2017 ho chceme predať. Za adekvátnu CENU!
V neposlednom rade som položil aj interpelácie s otázkami, ktoré si požadujú adekvátne odpovede zo strany mesta. Ako prvé ma zaujímali kroky mesta v prípade vymáhania dlžnej sumy (v roku 2010 vo výške 466 tisíc eur) z bianko zmenky podpísanej bývalým konateľom spoločnosti TEHOS, s.r.o Milanom Ďaďom. A kroky pri realizácii projektu cyklotrasy pri rieke Orava.
Mestské zastupiteľstvo trvalo necelých 5 hodín ja som si dovolil vybrať 2 najdôležitejšie témy zo všetkých možných, ktoré boli predmetom rokovania. Celé zastupiteľstvo nájdete v archíve TV DK.