Cesta začala v Nitre a po pár hodinovej ceste autom sme dorazili do obce Necpaly. Menšia príprava, prezutie, potrebné posilnenie, batohy na chrbty a vykročili sme v ústrety Necpalskej doliny.

Jesenný úvod cesty

Po pár kilometroch sa cesta dvíha a objavuje sa sneh

V závere doliny odbočujeme z asfaltky - pokračujeme ďalej po modrej, konečne v lese.

Stále viac snehu

Vitajte v zimnom kráľovstve

Skoro v cieli - výhľad na Ploskú

Občerstvenie na dosah

Zvládli sme to do tmy
Nasledoval príjemný večer s ponukou jedál a nápojov od chatára, doplnených domácimi zásobami z batohov, v spoločnosti kamarátov a ďalších turistov...

...a v svetle petrolejok

Nedeľa ráno: "Pán chatár, prosíme si 2 čaje, párky a praženicu".
Po raňajkách sme vyšli von a čakalo nás prekvapenie - množstvo nového snehu a slušná chumelica. To využil jeden z pracovníkov chaty. Vzal si lyže a vlek-nevlek, išiel sa vyšantiť na Ploskú.

Pripravení na odchod

Brodíme sa lesom, pomôžu i paličky

Veliteľ hlási: "Vpred! Ľavá, ľavá!"

Jeden krok dopredu a dva späť alebo naopak? :o)

(Táto fotografia a niektoré ďalšie sú zdvojené, s kurzorom/bez kurzoru... - vďaka Jozef!)
Sme stále nižšie a nižšie. Krátka víkendová zima sa pomaly končí...

"Na zdravie a horám zdar!

Po zelenej značke sme zišli do Belianskej doliny (hlboká, 14 km dlhá dolina, patrí k najdlhším vo Veľkej Fatre), prekročili potok - samozrejme Beliansky a blížili sa k Havranovu.

Kedysi to tu žilo (?)

Kráčame znovu po asfaltke

Ideálne miesto na krátku cik-pauzu

Jesennou krajinou

Na konci doliny nás víta obec Belá - Dulice, ktorá vznikla zlúčením dvoch pôvodne samostatných obcí.
"Obci B-D dominuje pekný kostol Božieho tela z 13. stor., v 17 stor. renesančne prestavaný. Z ľudovej architektúry sa zachovali predovšetkým obytné domy s podlomenicami a pavlačami s komorami umiestnenými oproti domom cez ulicu." Toľko Turistický lexikon Slovensko.

Ľudová architektúra zoči-voči
Zaujal ma tento zachovaný, ešte stále stojaci domček - z viacerých strán


Kráčajúca turistka / vysmiaty turista, opäť v Necpaloch
"Prvá zmienka o Necpaloch je z r. 1266, prináležala vtedy rodu Necpalských. Od 16. stor. boli Necpaly centrom vzdelanosti - najprv tu fungovala evanjelická latinská škola, neskôr artikulárne gymnázium...Raritou je počet necpalských kaštieľov - nachádzajú sa tu štyri. Nedávno opravený Dolný Justhovský kaštieľ, ďalej trochu chátrajúci renesančný objekt s 2 vežičkami na námestí, oproti nemu modrý kaštieľ, na hornom konci obce tzv. Franklinovský kaštieľ." - citácia z Turistického lexikonu Slovensko.
V Necpaloch sa naša túra začala a tiež skončila. Pri nedeľnom návrate sme prechádzali aj okolo spomínaného renesančného kaštieľa. Krásna historická stavba stará viac ako 330 rokov, ktorá spomína na zašlú slávu... Neobývaná je viac ako 100 rokov a utrpela asi dosť počas socializmu - približne do druhej tretiny 20. stor. sa tu skladovalo obilie.....

So Sovietskym zväzom na večné časy!
Sovietske skúsenosti a úspechy JRD....

Pomník na námestí, v pozadí kaštieľ
Bol to skutočne pekný výlet "jeseň-zima-jeseň". Všetkým "vrelo" odporúčam a samozrejme, že to nemusí byť práve v novembri. Zaujímavé to určite je aj v iných mesiacoch....