Verejnosť mala výnimočnú príležitosť u nás od 5. decembra 2009 vidieť práce Adolfa Borna. Stále aktívny autor, ktorý oslávi tento rok osemdesiatku, sa venuje ilustrácii, grafike, maľbe, karikatúre, animácii, tvorbe poštových známok, scénografii. V Akcente bola prezentovaná jeho grafická tvorba. Konkrétne 30 diel rôznych formátov vytvorených technikami litografia a lept.
Ja vám tu a teraz ponúkam dvanásť z nich....

A. Born "Domorodci pozorují cestovatele Holuba", 2004
Na vystavených dielach sa objavili motívy a osobnosti z vlasti autora, jej histórie, ale tiež z cudziny. Adolf Born je totiž nadšeným cestovateľom. Ako sám vraví: „Už jako malému klukovi mi bylo jasné, že chci být ilustrátorem nebo cestovatelem. Nakonec jsem se stal tím prvním, ale cestovaní mi zůstalo."

A. Born "František Palacký učí cisárovnu Sissi bruslit
a je sledován zachmuřeným pohledem našeho mocnáře", 1999
Bornove práce sú pútavým vesmírom plným fantázie, svojrázneho humoru, vtipných detailov, ktoré môžete nanovo a skoro neustále objavovať.

Palackého, no najmä Sissi sleduje netradičný, ale vyznamenaný bodyguard,
pripravený so zbraňou za pásom....
Tu je detail, časť jeho ďalšej grafiky. Nájdete tu napr. vtáka s ušami namiesto krídel, nahú ženu zahaľenú dlhou bradou, bič s myšou na jeho konci, pána s hlavou jeleňa a.... nech sa páči, hľadajte ďalej :o)

A. Born "Kočár ze silvestrovské noci", 1982 - detail
Významný český historik umenia František Dvořák, priateľ A. Borna, otváral mnoho jeho výstav. O tvorbe tohto výtvarníka uviedol: „Mluva jeho grafických prací je otevřenou knihou jeho osobního vesmíru, jehož prostor se každou novou prací udivujícím způsobem otevírá do dalších oblastí."

A. Born "Kočovní herci", 2009

A. Born "Leonardo portrétuje svojí Kočku Lízu", 2008
A v detaile pózujúca "Kočka Líza" v celej svojej kráse i s tajomným úsmevom.

Born je neprekonateľným knižným ilustrátorom, čo sa týka počtu kníh, ale aj jedinečnej kvality. Medzi autorov, ktorých knihy ilustroval patrí i nezabudnuteľný Miroslav Horníček. Ten charakterizoval svoj vzťah k Bornovi, k jeho umeleckej práci nasledovne: „Proč je mi dobře ve světě, který Adolf Born stvořil a neúnavně tvoři dál...protože spojuje fantastické s humorným, protože ono fantastické je současně lyrické a ono komické není jen děláním legrace, ale názorem, úhlem pohledu, svébytnou a svéprávnou skutečností."

A. Born "Marco Polo na cestách", 2002
Rovnakú popularitu ako ilustrovanie kníh Bornovi získalo i pôsobenie v animovanom filme. Výtvarne spolupracoval na desiatkach filmov a kreslených seriálov. Okrem iného je autorom slávnej a kultovej výtvarnej podoby (knižnej i filmovej) dvojice žiakov - Macha a Šebestovej. Vytvoril animované titulky k známemu filmu Ako utopiť doktora Mráčka. Bol tiež výtvarníkom animovaných častí legendárnych českých filmov o Básnikoch. Výraznou mierou sa podieľal i na bábkovo-animovanom filme Dobrodružstvá Robinsona Crusoe, námorníka z Yorku.

A. Born "Melancholický den u norského fjordu", 2004

A. Born "Moliere připravuje představení na počest Krále Slunce", 2009
Výstavu A. Borna v malej galérii AKCENT bolo možné vidieť skoro dva mesiace. Túto šancu využilo mnoho ľudí. Na základe pozitívnych ohlasov môžeme povedať, že sa výstava páčila... Tu je pár záznamov z kroniky galérie:
"Sme nadšené a ďakujeme."
"Gratulujeme k výstave A. Borna. Je to krásny vstup do autorovho magického sveta."
"Chvála, chvála, chvála."

A. Born "Obrázky ze světa", 2006
"Dnes je škaredý upršaný deň. Táto výstava mi urobila náladu a pekný deň."
"Konečne Born v Nitre, cisár František Jozef by mal radosť."
"Jaké haluze! :o) "

A. Born "Ranhojič", 2007
Ako som vyššie uviedol, tak Adolf Born je nadšeným cestovateľom. K miestam, ktoré má rád, hovorí: "Mám dvě země, které doslova miluji - v nadsázce říkam, že jsem je adoptoval". Prvou je Turecko. A druhou... "Řecká krajina je prašná, zeleného jen tu a onde. I přesto má své jedinečné kouzlo," dodáva Born.

A. Born "Triumfální příjezd Baccha", 2008

A. Born "Útěk Svaté rodiny do Egypta", 2008
Na záver ešte dva záznamy z kroniky - pár slov, ale vystižných:
"BORN bol BORN pre maľovanie. Vďaka, že zavítal pod Zobor." "Krásne remeslo a vtip."

Časť výstavy A. Borna "Z domova až do cudziny" bola predajná. Teda jeho grafiky sa dali nielen vidieť, ale niektoré i kúpiť. Túto možnosť využilo niekoľko ľudí, ktorých Bornova tvorba oslovila.
Mám dobrú správu pre tých, ktorí výstavu nestihli. Vybrané diela tohto výtvarníka si v prípade záujmu môžete ešte niekoľko týždňov pozrieť a tiež kúpiť - v obchodíku galérie na Kupeckej ul. 6 v Nitre.
Toľko pripomenutie vynikujúcej výstavy vynikajúceho umelca. Vráťme sa však do súčasnosti. Malej galérii AKCENT momentálne dominujú červené postavičky s veľkými hlavami, výraznými nosmi a malými očkami spoločne s modrými Dierožrútmi. Ich autorom je známy, žiadaný a originálny Fero Lipták.

Plagát výstavy
Výstava s názvom „Človek v ohrození" priniesla dve desiatky sviežich a veselých obrazov z najnovšej tvorby autora. Ide o diela rôznych formátov vytvorených technikou olej na plátne a dreve.

Fero Lipták "Pírsink"
Táto výstava vznikla na základe spolupráce s bratislavskou Galériou Michalský dvor, kde boli Liptákove práce prezentované nedávno na prelome rokov 2009 - 2010.

Fero Lipták "Samovar"
Dominantnou je pre F. Liptáka filmová a divadelná tvorba, ktorú však kombinuje s maľovaním. Je preňho relaxom. Najmä oddychom od kompromisov a presne stanovených tém. Výtvarník sa vyznáva: „Do maľovania mi nikto nekafre, nikto mi nehovorí, že mám maľovať iba na zeleno, alebo len na červeno. Aj keď to tak na mojich obrazoch vyzerá, že maľujem iba na červeno. Dôležité je, že sú to moje nápady."

Fero Lipták "Nenamydlený"
Pri maľovaní popúšťa uzdu svojej fantázii a vytvára si vlastný, farebný svet tak, ako ho vidí. Veselý a jednoduchý. Pri scénografii sa musí držať textu, maľovanie je istým spôsobom oslobodenie, kde je jeho hlavnou inšpiráciou ulica.

Fero Lipták "Netopier"
Fero Lipták pracoval ako scénograf takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Čechách a Poľsku. Podieľal sa na desiatkach divadelných hier. Mnohé z nich boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch. Zaujímavosťou je skutočnosť, že F. Lipták sa aktívne zúčastnil na realizácii predstavení, ktoré sa aktuálne hrajú v oboch nitrianskych divadlách. V Divadle A. Bagara je to Shakespearov Kráľ Lear a v Starom divadle K. Spišáka Kniha Džunglí od R. Kiplinga.

Fero Lipták "Joga"
Od roku 1991 sa Lipták venuje ako architekt a výtvarník filmu. Výpočet filmov a ich režisérov je vcelku dlhý a zaujímavý - viaceré filmy Martina Šulíka vrátane ocenenej Záhrady (Český lev, 1995), Vášnivý bozk Mira Šindelku, Vták ohnivák Václava Vorlíčka, Tretí zázrak a Pravdivá história Jánošíka a Uhorčíka Agnieszky Holland, Dážď padá na naše duše Vlada Balca, Čert ví proč Romana Vávru (nominácia na Českého leva, 2003) a Haličské príbehy poľského režiséra Dariusza Jablońskiego.

Fero Lipták "Napätie"
Fero Lipták je spoluzakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro (TT), v ktorej pôsobí od r. 1989 až doteraz. V minulom roku súbor TT pripravil nový projekt s názvom "Zázračný divadelný automat", ktorého režisérom je O. Spišák a scénografom F. Lipták. Projekt mal premiéru pred pár dňami v kanadskom Vancouvri na Kultúrnej olympiáde, kde chlapci z Teatra vrátane Fera Liptáka reprezentujú Slovensko a obveselujú športovcov i návštevníkov Zimných olympijských hier.

Fero Lipták "Dierožrút"
Okrem scénografie pre divadlá a film, maľby obrazov má Fero Lipták skúsenosti tiež s ilustrovaním kníh. Príkladom môže byť kniha "Chlapec bez mena", ktorú napísala a vydala jeho manželka, Slavka Liptáková.

Túto knihu bude možné čoskoro nájsť v obchodíku galérie. V samotnej galérii však môžete ešte skoro 2 týždne využiť skvelú príležitosť a navštíviť predajnú výstavu obrazov Fera Liptáka. Ste vítaní každý deň v čase 10:00-19:30. Srdečne vás pozývame na Kúpeľnú ul. 4 v Nitre.
Na záver si dovolím citovať poznámku z facebooku a to pre tých, ktorí by Liptákove olejomaľby nielen chceli vidieľ, ale prípadne i kúpiť: "....obrazy sa míňajú, lepšie bude švihnúť si :) ".