O tom ako sme (na chvíľu) vyčistili Zobor

Poslednú aprílovú sobotu patrili Zoborské vrchy ľuďom, ktorým nie je ľahostajný stav prírody v okolí Nitry. Ľudom, ktorí nevyužili chvíle osobného voľna a krásne slnečné počasie na nákupy, prácu vo svojich záhradách, upratovanie bytov a domov alebo na výlety, ale na pomoc prírode zbaviť sa odpadu. Ten tam počas roka zanechávajú vo veľkých množstvách nezodpovední turisti a návštevníci. Desiatky dobrovoľníkov sa zišlo 25. apríla pri "Liečebáku" na treťom ročníku akcie "Jarné čistenie Zobora". Môj článok s fotografiami nie je len o tom ako sme sa stretli, Zobor čistili a vyčistili, ale aj o tom ako dlho príroda nad mestom vydržala bez nových odpadkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Jarné čistenie Zobora (JČZ) píše svoju históriu od r. 2007. Vtedy sa spojili ľudia z Nitrianskeho horského spolku (NHS) so Správou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Ponitrie a Mestom Nitra. Ich aktivita vyústila do akcie, ktorej cieľom bolo vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou. Výsledkom boli 3 veľkokapacitné kontajnery plné odpadu. Ten sa tam, bohužiaľ, vďaka "milovníkom" prírody vracia stále späť, preto po prvom ročníku nasledoval druhý a tento rok tretí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Pozvánka na "JČZ 2009"


Myšlienka akcie oslovila mnoho ľudí. V sobotu 25. apríla sa ich pred Špecializovanou Nemocnicou Sv. Svorada na Zobore (Liečebným ústavom) zišlo okolo 70-80, čo je v porovnaní s minulým rokom o 20 až 30 viac. Pre všetkých účastníkov boli prichystané pracovné rukavice, vrecia na odpad, trasy na zbieranie a tiež pekné počasie :o)

Obrázok blogu


Otvorenie "JČZ 2009" (foto: NHS)


Hlavným organizátorom akcie je NHS, v ktorom sú združení ľudia venujúci sa aktivitám v prírode - vysokohorská turistika, skialpinizmus, turistika, cykloturistika, horolezectvo. Do prírody nechodia len športovať a relaxovať, ale snažia sa jej aj aktívne pomáhať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


"Zoborské vrchy sa nachádzajú v najjužnejšej časti pohoria Tribeč. Dvíhajú sa z rovín Podunajskej nížiny ako prvé kopce Karpát. Aj keď nedosahujú veľkých nadmorských výšok, v porovnaní s mierne zvlnenou Podunajskou nížinou sú to prvé poriadne hory, kde sa možno túlať súvislými lesmi alebo stepnými lúkami po turistických chodníkoch. Územie Zoborských vrchov bolo pre svoje výnimočné prírodné hodnoty vybraté ako jedno z reprezentatívnych území európskeho významu - ako súčasť európskej siete chránených území NATURA 2000." Toľko stručne z úvodu publikácie "Sprievodca Náučným chodníkom Zoborské vrchy", ktorú vydala Správa CHKO Ponitrie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


Mapa CHKO so zastávkami Náučného chodníka (NCH) Zoborské vrchy
(kliknite a mapa sa zväčší :o)


Plánom "JČZ" je vždy prejsť a vyčistiť takmer 15 km NCH Zoborské vrchy. Jeho trasa vedie od západu z Dražoviec, okolo známeho kostolíka cez Meškov vrch, Pyramídu a Zobor, na východe až po vrchol Žibrice.

Úvod akcie obstarali predseda NHS Patrik Együd a riaditeľ Správy CHKO Ponitrie Radimír Siklienka. Účastníkov privítali, ocenili to, že prišli v čase voľna, a podali im základné inštrukcie. Následne sa rozdali rukavice s vreciami, rozdelili sa jednotlivé trasy. A potom sa už čistenie mohlo začať. Na turistických chodníkoch a v ich okolí to vyzeralo napríklad aj takto....

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu


(foto: NHS)

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Obrázok blogu


(foto: NHS)


Minulý rok som sa zúčastnil tohto čistenia prvýkrát. Vtedy som išiel, spolu s ďalšími "spoluzberačmi", po "zelenej" spod Liečebáku smerom k známemu dražovskému kostolíku (viac sa o JČZ 2008 môžete dočítať v mojom článku). Na III.ročníku akcie sa mi "ušla" iná trasa. Vo dvojici so sestriným partnerom Tomášom sme zbierali odpad na modrej značke - od hranice lesa pozdĺž lanovky až po Pyramídu. Táto trasa bola na naše prekvapenie vcelku čistá, bez väčších odpadkov, až sme sa trochu ako zberači "nudili" :o) Odbehli sme sa pozrieť i na Malú skalku, ktorá je kúsok nad Kameňolomom, odkiaľ je pekný výhľad na časť Nitry. Zaujímavé z pohľadu čistenia prírody to začalo byť až pod Pyramídou. Tu už nebolo treba odpadky špeciálne hľadať a pri samotnej Pyramíde sme už o ne doslova "zakopávali". Dôvod je jednoduchý - i keď je sedačková lanovka na Pyramídu už dlhší čas nefunkčná, vďaka ľahkej dostupnosti sem, za oddychom a nádhernými výhľadmi na celú Nitru i široké okolie, stále prichádza mnoho Nitranov i návštevníkov mesta. Veľa z nich si však mýli prírodu so smetiskom - na Pyramídu si vynesú rôzne chutné pokrmy, spravia si tu pikniky, ale odpadky už nie sú schopní zniesť so sebou dole...

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť I.

Niekedy stovky turistov cestujúcich na lanovke hore a dole, dnes pustnúca budova, zavretá brána, hrdzavejúce stĺpy, telekomunikačné zariadenia na streche, veľa odpadkov a párkrát ročne zberači... Škoda - tej lanovky i odpadkov v jej okolí.

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť II.

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť III.

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť IV.

Sedačka lanovky, kedysi významnej turistickej atrakcie Nitry vs. rozrastujúci sa Priemyselný park Nitra - Sever, vpravo od striešky sedačky (spodnú fotku si kliknutím zväčšíte).

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť V.

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť V.

Na Pyramíde sme sa stretli s viacerými účastníkmi akcie, ktorí sem prišli v rámci čistenia Zobora z rôznych smerov. Pyramída je dosť rozsiahle a dosť znečistené územie, preto sme všetci ešte pracovali na jeho vyčistení. Odpadky sa zbierali aj v okolí "Veľkej skalky" - ide o neprehliadnuteľné skaly, ktoré môže každý človek vidieť z mesta pri pohľade na Zobor. I v tomto ťažšie prístupnom teréne bola hromada smetí - popri "bežných" fľašiach a obaloch od potravín sa našla pod spomenutými skalami aj hrdzavá konštrukcia fúrika.

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Tu si dovolím malú "vlastivednú" poznámku - vrchol Pyramídy sa vraj niekedy nazýval Karasova skala.

Obrázok blogu


(foto: NHS)


Pozitívom "JČZ 2009" bola účasť žiačok a ich učiteľky prírodopisu zo Základnej školy v Nitrianskych Hrnčiarovciach. Dievčatá prišli, videli, zbierali a zvíťazili :o) Sľúbili, že prídu i na budúci rok.
Čistenie prírodných území Zobora (alebo iných miest na Slovensku) je super. No bez nekonečnej osvety, prevencie, tiež bez (enviromentálnej) výchovy detí a mládeže sa však asi veľa nezmení....

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Zberači trpezlivo znášali a kopa odpadu na Pyramíde postupne rástla a rástla....

Obrázok blogu


(foto: NHS)

Obrázok blogu
Obrázok blogu


Výsledná "pyramída" odpadkov

Obrázok blogu


Minulosť vs. súčasnosť VI.

Dávno v minulosti tu bol len samotný kopec a okolitá príroda. Potom tu postavili a 30. augusta 1896 na počesť osláv založenia Uhorska slávnostne odhalili Miléniový pamätník. Ten však podobne ako súsošie Márie Terézie na dunajskom nábreží v Bratislave neprežil útok legionárov po vzniku Československa v roku 1921. Dnes tu stojí z neho už iba podstavec a nad ním moderná telekomunikačná veža. Vedľa veľkej veže je "malá veža" - bývalý vojenský príves, na ktorom majú umiestnenú vysokú anténu rádioamatéri.

Obrázok blogu


Odkaz súčasného Rómea na plote veže... Júlií (a Julov) je však nejako veľa :o)

Vyzbieraný odpad a naplnené vrecia boli na konci akcie z dohodnutých miest odvážané autami do pripravených kontajnerov. Jeden z nich sa nachádzal pri zoborskej nemocnici - "Liečebnom ústave".

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu


Jeden z naplnených kontajnerov

Jarné čistenie Zobora 2009 bola výborná a prospešná akcia. Ja osobne som mal z nej, ale predpokladám, že aj všetci zúčastnení dobrovoľníci, veľmi dobrý pocit. Okrem neho odmenou boli publikácie Správy CHKO Ponitrie vrátane Sprievodcu o Náučnom chodníku Zoborské vrchy a tiež občerstvenie.

A aké pocity máva po akcii riaditeľ Správy CHKO Ponitrie R. Siklienka? Zmiešané... „Na jednej strane je to radosť z dobre vykonanej práce a to keď sa pozriem na kontajnery s odpadom odstráneným z prírody. Na druhej strane nedokážem pochopiť ako sa môže do lesa za polroka dostať také množstvo odpadu, kedže na jeseň robíme čistenie tejto oblasti so žiakmi a študentmi nitrianskych škôl." R. Siklienka ďalej uviedol: „Cením si najmä prácu dobrovoľníkov, ktorí prišli vo svojom voľnom čase a z vlastnej iniciatívy priložili ruku k dielu. Týmto chcem všetkým účastníkom akcie vysloviť úprimné poďakovanie za ich vynaložené úsilie v prospech zveľadenia prírody Zoborských vrchov".

Obrázok blogu


JČZ 2009 bolo realizované s podporou Nitrianskej komunitnej nadácie a pivovaru
Heineken Hurbanovo. Tiež im patrí poďakovanie organizátorov.


Na túto akciu zavítali i novinári, ktorí sprostredkovali informácie o jej konaní širokej verejnosti. Viac o "JČZ 2009" sa môžete dozvedieť i vy v reportážach zverejnených na internete - na portáloch nitra.sme.sk a nitra24.sk. V reportážach/videách odznejú v ankete aj názory ľudí na problém znečisťovania prírody. K tejto veci sa pre novinárov vyjadril tiež predseda NHS P. Együd. Jeho pohľad sa dá zhrnúť do niekoľkých slov: blízkosť veľkého mesta akým Nitra je, veľmi dobrá, ľahká dostupnosť (stačí sa odviesť k "Liečebáku" autom alebo MHD-čkou, spraviť pár krokov a ste v chránenom území) - vďaka čomu sú tu prítomné množstvá návštevníkov (pri peknom počasí to niekedy na Zobori vyzerá ako na "Václaváku"). A časť ľudí stále považuje prírodu, okolité prostredie za smetisko....


Pôvodne mal tu môj článok končiť. Nečakanú pointu mi však poskytla iná akcia, ktorú organizovala Správa CHKO Ponitrie. Tá sa uskutočnila presne 3 týždne po "JČZ 2009". Stretli sme sa opäť pri "Liečebnom ústave" a vybrali sme sa do lesa po žltej turistickej značke. Po pár minútach chôdze sme natrafili na toto:

Obrázok blogu


(foto: NHS)


Na miestach, ktoré boli v rámci JČZ 2009 dobrovoľníkmi úplne vyčistené, sa váľali množstvá odpadkov (najmä fľaše a plechovky od piva). Bolo tu tiež improvizované ohnisko, okolité stromy postriekané sprejmi... Nejakí ľudia z Nitry, okolia si tu dobrovoľne spravili opekačku, možno party, oslavu narodenín a to priamo v chránenej prírodnej oblasti. Všetko na party boli schopní vyniesť do kopca, smeti (prázdne fľaše, plechovky atď.) dole už nie....

Na Slovensku je to asi tak.....že niektorí ľudia prírodu s dobrým pocitom čistia a druhí im počas roka robia stále novú a novú prácu. Akí majú pri tom pocit oni?

PS: Fotografie, okrem označených, sú od autora blogu.

Radovan Baláž

Radovan Baláž

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý s hlavou v oblakoch a striebrom vo vlasoch, hľadajúci a niekedy aj nachádzajúci...krásne momenty v každodennom živote. Zoznam autorových rubrík:  malá galéria AKCENTNitra milá NitraNitriansky horský spolokRodná hrudaStretnutia s hudbouKultúraSpoza objektívutrafacka.skSvet autizmuSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 22x
  • Prečítané: 1 371x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 139x
  • Prečítané: 4 234x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 7x
  • Prečítané: 475x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 19x
  • Prečítané: 1 112x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 44x
  • Prečítané: 2 390x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 107x
  • Prečítané: 2 248x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku
Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Tomáš Vašuta

Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Príbeh finančníka, ktorý chcel mútiť vody slovenského biznisu.

  • 9h
Lepší nový elektromobil do 25-tisíc nekúpite, testovali sme Hyundai Inster
Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Michal Deliman

Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

  • 8h
reklama
SkryťZatvoriť reklamu