S energiami pomáha celá Európa, Slovensko zatiaľ spí

Energetická kríza v roku 2022 sa nedotýka len domácností, ale aj všetkých podnikateľov, miest, obcí či žúp .

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Väčšina vyššie spomínaných inštitúcii funguje na báze zazmluvnení, napr. dodávky el. energie na jeden kalendárny rok. V prípade verejných inštitúcii, vždy ku koncu roku prebehne nové verejné obstarávanie na dodávku energii na nasledujúci kalendárny rok. Tento rokmi zaužívaný systém kritizoval minister hospodárstva Richard Sulik, nakoľko podľa neho existuje aj mnoho podnikov, ktoré nakupujú v predstihu a mali nárast cien predpokladať. To je síce pravda, ale len z časti. Keď všetky inštitúcie mali predpokladať vysoký nárast, pýtam sa prečo teda prudký nárast nepredpokladalo URSO? Prečo neupozornili ako štátny regulátor teplárne, domácnosti, firmy, mestá, obce či kraje? Nakupujte, súťažte v lete 2021, lebo cena pôjde ku koncu roka extrémne nahor? Prečo ešte 28. apríla 2021 predpokladali priemernú cenu plynu na úrovni 14,8€ (!) za MWh v roku 2021? A to sa nakoniec ukázalo ako veľký blud, pretože také drakonické nárasty ku koncu roku nikto nielenže nepredpokladal, ale nečakal ani v zlom sne. Priebeh ceny plynu v roku 2021 krásne ukazuje nasledovný graf:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

Obrázok blogu

V prvej časti blogu som popísal drakonické nárasty cien tepla pre paneláky v roku 2022 a teraz prejdem ku konkrétnym riešeniam krajín EÚ, ako pomáhajú svojim občanom, firmám, mestám a obciam či župám s vysokými cenami energii:

ŠPANIELSKO

Už v lete v roku 2021 znížili daň z elektriny z 5,1% na 0,5%, ďalej DPH z 21% na 10%, ďalej dočasne zrušili 7% daň z produkcie elektriny- zdroj.

POĽSKO

V Poľsku funguje podobný regulátor ako na Slovensku. Lenže v Poľsku zaregulovali maximálny nárast cien energii na úrovni 24% pre rok 2022, aj pre domácnosti, aj pre podnikateľov - zdroj.

To však Poľskej vláde nestačilo a ďalej znížila DPH na nulu z ceny plynu a výrazne znížili DPH aj na palivá (benzín, nafta) a elektrinu – zdroj.

SkryťVypnúť reklamu

NEMECKO

Nemecká vláda pripravila systém eurošekov, ktoré pomôžu domácnostiam s vysokými cenami energii - zdroj.

GRÉCKO

Štát vyčlenil 400 miliónov eur na pomoc s energiami domácnostiam, tak aj podnikom. Pomoc bude v platnosti od januára 2022 – zdroj.

NÓRSKO

Už v decembri 2021 dotovali účty za elektrinu domácnostiam, pričom zaplatili 55% nákladov za elektrinu. Pomoc predĺžili aj od januára do marca 2022 - zdroj.

HOLANDSKO

Dočasne znížilo dane pre všetkých osem miliónov domácností - zdroj.

FRANCÚZSKO

Francúzi obmedzili zvýšene regulovaných nákladov za elektrinu na úrovni 4%. Plus francúzske elektrárne (vlastnené 80% štátom) predali svojim konkurentom „lacnú elektrinu z jadra“, aby na trhu znížili cenu el. energie - zdroj.

SkryťVypnúť reklamu

ČESKO

Už v novembri a decembri 2021 znížili DPH na 0% za energie. Nová vláda síce zníženie DPH na energie zrušila, avšak zaviedla plošný príspevok pre domácnosti na energie na úrovni od 1120 do 2147 českých korún mesačne, čo predstavuje celkovú pomoc na úrovni približne 120 miliónov €. Treba však uviesť, že Česká republika nemá zavedenú regulovanú cenu pre domácnosti. Keď pripočítame plošný príspevok pre domácnosti za energie, ktorý sa zatiaľ bude vyplácať mesačne v priebehu roka 2022, české domácnosti zaplatia za energie a teplo menej ako tie slovenské - zdroj.

Kde je vôľa, tam je cesta. Vidíte skutočne, že pomôcť s vysokými cenami energii ide všade v Európe. Preto musí zabrať aj naša vláda. Hnutie OĽANO tlačí na vysoké ceny energii na koaličných radách už od novembra 2021. Podľa mojich aktuálnych informácii sa na včerajšej koaličnej rade zrodila hrubá dohoda, ako aj na Slovensku pomôcť s vysokými cenami energii. Sanovať vysoké ceny energii v roku 2022 by mal aj tzv. „envirofond“, na ktorý sa prostredníctvom napr. aj emisných povoleniek skladáme všetci. Aktuálne je na ňom približne 1,5 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

 

Ak sa Vám blok páčil budem rád, keď ho podporíte svojim zdieľaním. V ďalšom blogu sa pozrieme verím, že už na konkrétnu  pomoc s energiami na Slovensku.

Lukáš Ranik

Lukáš Ranik

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Môj blog k aktuálnym témam, keď si nájdem troška času :). Viceprimátor mesta Púchov, predseda poslaneckého klubu Spolu pre Púchov. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu