Gabčíkovo? Nočná mora našich detí...

Písmo: A- | A+

Prevzatie Vodnej elektrárne Gabčíkovo (ďalej len VEG“) sa pomaly, ale isto, stáva nočnou morou. Na včerajšej tlačovej besede sa pán premiér a minister Žiga predbiehali v tom, aby uistili občanov tejto krajiny, že zlý podnikatelia z Talianska obrali túto krajinu o 492 miliónov eur, a že budú tieto peniaze žiadať od nich naspäť, pretože Zmluvu o prevádzke zneplatnil rozsudkom Krajský súd v Bratislave. Pán Žiga ešte večer v televíznej debate v TA3, s jemu typickým infantilným úškrnom, tieto rozhodnutia potvrdil (samozrejme bez politického oponenta, ktorý by s veľkou pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, spochybnil väčšinu domnienok, ktoré pán minister Žiga predniesol).

Ešte pred doručením rozhodnutia súdu, ktorý zneplatnil celú Zmluvu o prevádzke z dôvodu chýbajúcej realizácie verejného obstarávania zo strany Vodohospodárskej výstavby š.p. (čiže štátu), reagovali Slovenské elektrárne na rozhodnutie spoločnosti Vodohospodárska výstavba š.p., ktorá rozhodla o ukončení tejto Zmluvy.

Takéto ukončenie platnosti Zmluvy o prevádzke znamená podľa Zmluvy o odškodnení to, že Slovenské elektrárne, a.s. môžu od Slovenskej republiky žiadať odškodnenie vo výške odhadovaných ziskov za celé obdobie platnosti Zmluvy o prevádzke, ako keby VEG bola prevádzkovaná Slovenkými elektrárňami. Slovenské elektrárne vyčíslili odhadované zisky na sumu 588 miliónov EUR a žiadajú Slovenskú republiku o odškodnenie v tejto výške. Samozrejme je nad slnko jasné, že táto požiadavka skonči na medzinárodnej arbitráži.

Na základe rozhodnutia Krajského súdu, ktorý rozhodol, že Zmluva o prevádzke je neplatná, premiér Fico a minister Žiga včera predviedli ďalšie divadlo pre svojich voličov a oznámili, že Slovenské elektrárne neprávom zinkasovali od Vodhospodárskej výstavby 492 miliónov EUR.

Zabudli však povedať, že podľa Zmluvy o prevádzke všetky prevádzkové náklady znášali počas tejto doby Slovenské elektrárne a takisto plynuli ďalšie platby zo Slovenských elektrární do Vodohospodárskej výstavby, ktoré predpokladám, si na oplátku budú žiadať preplatiť Slovenské elektrárne. Detaily týchto platieb som popísal v predchádzajúcom blogu. Čiže Slovensko môže žiadať Slovenské elektrárne o nejakých cca 50 miliónov EUR po odpočítaní nákladov a iných platieb podľa Zmluvy o prevádzke. 

Ďalším, dnes už bohužiaľ otvoreným problémom je podstata celej privatizácie Slovenských elektrární. VEG prešla do správy Vodohospodárskej výstavby š.p. na základe Dohody o usporiadaní majetkovo-právnych vzťahov VEG, ktorej platnosť však bola podmienená uzatvorením dvoch vyššie uvedených zmlúv - Zmluvy o prevádzke a Zmluvy o odškodnení. Keďže na Zmluvu o prevádzke sa podľa rozhodnutia súdu pozerá, ako keby nikdy nebola uzatvorená, tak existuje vážne riziko, že aj Dohoda o usporiadaní majektovo-právnych vzťahov VEG nebude platná a všetky platby vyplývajúce z nej bude treba vrátiť - čo sú ďalšie stámilióny EUR v neprospech Slovenskej republiky.

Otázkou pre právnikov zostáva, či vôbec bez tejto Dohody bude platná celá privatizácia Slovenských elektrární a či ENEL nebude mať právo od štátu žiadať 900 miliónov EUR kúpnu cenu a všetky preinvestované prostriedky do JE Mochovce. A pozor! To sa už bavíme o miliardách EUR. Ak chce pán premiér podiel v Slovenských elektrárňach získať naspäť, tak má oveľa lacnejšiu cestu, kúpiť podiel ENELU a stálo by nás to určite nie viac ako 500 miliónov EUR.

Suma sumárum, jedna detská roztopaš pána ministra Žigu, nie, že nič štátu neprinesie, ale s najväčšou pravdepodobnosťou bude stáť nás, naše deti a vnúčatá stovky miliónov EUR. Prevzatie Gabčíkova nedáva ani ekonomický zmysel, ako som písal pred časom. Jediný ekonomický zmysel dáva pre pána ministra Žigu a jeho spriaznených právnikov, sprostredkovateľov predaja elektriny a opravárov turbín. Kým všetky tieto súdne spory prebehnú, oni si budú užívať svoje peniaze niekde na Belize v susedstve ich dobrého kamaráta a naše deti a vnúčatá sa im budú na tento pobyt ešte veľmi dlho skladať.

Čiže priatelia Gabčíkovo skončilo, nech žije GABŽIGOVO!!!

Skryť Zatvoriť reklamu