Atómová bomba rýchlo a lacno.

Návod pre všetkých domácich majstrov, ktorý si chcú zostrojiť svoju vlastnú atómovú bombu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Každodenne sa na nászovšadiaľ rútia správy o iránskom nukleárnom programe, kórejskej hrozbea možnosti teroristického útoku atómovou zbraňou. Rozhodol som sa preto žesa bližšie pozriem na túto problematiku.

Bomba atómová(štiepna)

Takže prvé čobudeme potrebovať je štiepny materiál najlepšie urán 235 (U235) alebo plutónium239 (Pu239). Ak nemáme tieto poruke, môžeme použiť aj U233.

U235 získamez uránovej rudy. Problém je len v tom, že táto ruda obsahuje najmäU238 (až 99,29%) ktorý je námnanič, a len 0,71% U235. Takže rudu transformujeme chemickými procesmi na plyn UF6 a napustímedo centrifúgy. Keďže plyn s U238 je o niečo ťažší, môžeme ho odsávaťz krajov centrifúgy a postupne dostávame obohatený urán. Prenukleárnu elektráreň nám stačí mať obsah U 235 okolo 20%, na bombu potrebujeme obsah viac ako 85%.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď už máme dosťuránu, konštrukcia bomby nieje príliš zložitá. Na vyvolanie explózie musíštiepny materiál dosiahnuť tzv. kritickú masu. Teda buď ho musí byť veľapokope, alebo ho treba poriadne stlačiť. Áno, ak dáme dokopy veľa U235 tak námmôže vybuchnúť aj sám a to nechceme. Preto radšej poďme na to stláčanie.To vyvoláme napr. tak že odpálime dva kusy U235 oproti sebe. Nič ľahšie.

Po dosiahnutíkritickej masy nastane reťazová reakcia keď sa štiepia atómy U235a uvoľňujú pritom energiu a neutróny. Tieto neutróny potom štiepiaďalšie atómy a reakcia nám už beží sama.

Najznámejšiaatómová bomba zvaná „Little Boy“ bola zhodená na Hirošimu. Obsahovala U235. Jejúčinnosť bola cca. 14 kiloton (teda rovná 14 000 ton výbušniny TNT).

SkryťVypnúť reklamu

Následne bolobombardované mesto Nagasaky. Bomba bola implózny typ, plnená Pu239. Účinnosť 21kt.

Najsilnejšiaštiepna bomba mala účinnosť cca. 500 kt. To je však nič oproti tomu čo príde.Dámy a páni, predstavujem termonukleárnu fúznu bombu.

Fúzna bomba

Tiež známa akotermonukleárna, pracuje na opačnom princípe ako štiepna bomba. Namiesto tohoaby atómy štiepila, ich spája. Tento proces bol odkukaný od slnka, pretože tamprebieha rovnaká reakcia. Ako palivo sa používa deutérium a trícium. Sú tovlastne atómy vodíka (áno toho vo vode), majú však nejaký ten neutrón naviac.Keď sa tieto atómy spoja, uvoľní sa obrovské množstvo energie. Na to aby saspojili treba vysoký tlak a teplotu, preto fúzna bomba používa akorozbušku atómovú štiepnu bombu.

SkryťVypnúť reklamu

Účinnosť fúznejbomby je obmedzená iba nosnosťou rakiet alebo lietadiel. Najsilnejšiu bombuzostrojili Rusi a nazvali ju Cár. Mala účinnosť 57 megaton(57 000 000 ton TNT), teda viac ako 4000 krát účinnejšia než táhirošimská. To však nieje všetko, máme v zásobe aj niečo hrozivejšie.

Slaná (kobaltová)bomba

Je bežnánukleárna bomba s obsahom kobaltu alebo sodíka. Rešpekt nukleárnych zbranívo veľkej miere spočíva v ich radiácii. Kým po bežnej bombe sa smrtiacaradiácia rozplynie po pár týždňoch, slaná bomba zamorí územie smrteľnouradiáciou na celé desaťročia. Odborníci sa zhodujú na tom, že ak niekedy nejakázbraň vyhubí všetok život na zemi, tak to bude pravdepodobne slaná bomba.

SkryťVypnúť reklamu

Neutrónová bomba

Je nukleárnabomba bez radiačného štítu. Zabíja radiáciou na väčšiu vzdialenosť než bežnábomba. Mýtus tvrdí že zabije ľudí a budovy nechá nedotknuté, alev skutočnosti je explózia rovnaká ako u iných bômb. Bola vyvinutá akoprostriedok proti obrneným jednotkám, ktoré síce odolajú výbuchu, ale radiáciazabije posádku.

Takže toľkok prehľadu. K nukleárnym zbraniam sa občas zaraďujú aj špinavé(kufríkové) bomby a protitankové strely s ochudobneným uránom, aleu týchto typov zbraní neprebieha nukleárna reakcia. Veľa šťastia prikonštrukcii vlastnej bomby a ak som vynechal nejaké technické detaily, takk tým snáď niekedy nabudúce.

Michal Récky

Michal Récky

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  1x

IT researcher zaujimajuci sa o kognitivnu psychologiu, filozofiu a historiu. Momentalne zijuci v dalekom, vecne zasnezenom Rakusku. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéVeda ako ju vidím jaVeda a mytológiaLen tak mimo reči

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

275 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu